Facebook Google+ Twitter

Dialog społeczny o energetyce jądrowej czy lobbing?

Pracownicy agend państwowych oraz organizacji lobbujących za budową elektrowni uczyli, jak skutecznie przekonywać do energii atomowej. - Tusk obiecał wykupienie od Francuzów przestarzałych technologii - zarzucają rządowi ekolodzy. Jaka jest prawda?

 / Fot. EPA/FRANCK ROBICHON"Energia i samorządność: Jak prowadzić dialog społeczny o energetyce jądrowej?" - to panel dyskusyjny, który odbył się w sobotę, 16 kwietnia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Punktem ciężkości dyskusji był dokument Ministerstwa Gospodarki: "Koncepcja kampanii informacyjnej dotyczącej energetyki jądrowej: Bezpieczeństwo, które się opłaca".

- Pismo ma charakter koncepcji kampanii informacyjnej, a raczej planu marketingowego, czy wręcz zabiegów socjotechnicznych, mających na celu uzyskanie akceptacji społecznej dla z góry narzuconej decyzji - dziwili się działacze organizacji ekologicznych. Wg dokumentu planuje się działania zmierzające do bieżącego monitoringu informacji rozprowadzanych przez ekologów.

Czytaj też: Era energetyki jądrowej?

Postulowano włączenie debaty społecznej do rządowego planu jądrowego. - Wynik debaty nie ma realnego wpływu na jego przebieg. Spowodowane jest to tym, że terminy wyboru lokalizacji i rozpoczęcia prac są już ustalone. - ripostowali zieloni.

Zebrani zostali zaznajomieni z wynikami badań socjologicznych nt. nastrojów społecznych w powiatach graniczących z planowaną lokalizacją elektrowni jądrowej nad Jeziorem Żarnowieckim, gdzie 50 proc. ankietowanych określało swoją wiedzę odnośnie energetyki jądrowej jako bardzo słabą. Jednocześnie w materiałach rozdawanych podczas konferencji organizatorzy, powołując się na te same badania, wskazywali na "najwyższy poziom świadomości społecznej mieszkańców w tym zakresie".

Samorządowcy chwalili się wycieczkami do Szwecji, gdzie mogli zobaczyć elektrownie jądrowe. Na pytanie ekologów czy organizowali także wycieczki do Austrii, czyli kraju, w którego konstytucji zapisano zakaz budowy elektrowni jądrowych i gdzie rozwija się z powodzeniem inne źródła energii, dziwili się: "Ale po co do Austrii?"

Czytaj też: Czy elektrownia jądrowa w Polsce okaże się jedynie złym snem?

Z ust przedstawiciela gminy Gniewino - która jest jedną z planowanych lokalizacji elektrowni jądrowych - padały sprzeczne stwierdzenia. - Społeczność miejscowa jest przekonana co do konieczności budowy i widzi określone korzyści z budowy dla środowiska lokalnego - przekonywał urzędnik. Dla gminy elektrownia jądrowa wcale nie jest korzystna, gdyż ewentualne dochody będą dzielone pomiędzy biedniejsze gminy - twierdził.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Ryba psuje się od głowy". Zaczyna się na górze, kończy się na dole, przykład: http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof
  • Krzysztof
  • 22.04.2011 23:25

Wystarczy poczytać najprostszy artykuł o działaniu reaktora atomowego żeby zauważyć, że jest to zwyczajne igranie z ogniem...
Reaktor to nie piec na węgiel, który jak mu nie dosypujemy to sam wygaśnie. Reaktor musi być non stop zawsze chłodzony, bo bez tego się przegrzewa co wywołuje katastrofę, a żeby chłodzenia zabrakło wystarczy naprawdę cokolwiek. Brak dopływu prądu, niesprawność zapasowych generatorów i już leżymy. Chyba jedynym naprawdę "bezpiecznym" reaktorem byłby taki zbudowany u podnóża płaskowyżu z jeziorem, z którego to jeziora bez żadnych urządzeń można by pobierać wodę do chłodzenia.
Wszystkie inne "bezawaryjne" są odporne na awarie tylko zgodnie z założeniem, że nic nie pójdzie źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo wyjaśnia książka" O energetyce dla użytkowników i sceptyków":link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Energetyk
  • Energetyk
  • 22.04.2011 06:33

Pracuję w konwencjonalnej i widzę jak się olewa zwykłe BHP, jak od 20 lat inwestuje się w loga, szyldy i autoreklamę: polska energetyka jest niedofinansowana, a od momentu prywatyzacji dewastowana: liczy się jak w Fukushimie jedynie ZYSK i akcje największych posiadaczy /zarządu/ zwykle nadanego przez PO, ale nie tylko, nie dba się o kadrę /poza biurokracją/ tworzy się, bądź korzysta z usług najtańszych i beznadziejnych spółek likwidując miejsca pracy i pozbywając się ludzi z doświadczeniem "bo taniej" /jak na kopalni Halemba przed wypadkiem/, nikt nie myśli o bezpieczeństwie, odnawianiu mocy, a jedynie o słupkach na giełdzie - nie miejcie złudzeń, że w atomowych jest inaczej! http://cia.bzzz.net/trzesienie_ziemi_w_japonii_stan_wyjatkowy_w_elektrowni_atomowej ...gdybyście to widzieli zaczęlibyście się bać atomu - związki Taurona ogłosiły pikietę w efekcie samobójczej i krótkowzrocznej polityki liberalnych rządów http://www.sgie.pl/aktualnosci,5,285.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koncepcja elektrowni atomowej w Polsce jest narzucona siłą. Nie ma związku z rzeczywistym zapotrzebowaniem społeczeństwa na energię elektryczną. Pisałem o tym niejednokrotnie.
Jak wskazuje autor, decyzje już dawno zapadły i od dawna mamy do czynienia a sztuczkami marketingowymi rządu w celu wywołania medialnego poparcia sugerującego zachwyt społeczny. O konsultacjach społecznych też napomknąłem: link .
Nie raz już pisałem, że żadne przedsięwzięcie nie ma 100% gwarancji bezpieczeństwa, a awaria lub celowe działanie wymierzone w taką elektrownię grozi katastrofą w skali globalnej, jak żadne inne.
Kłamstwem są słowa, o stuprocentowym bezpieczeństwie elektrowni atomowej.
Polacy nie będą mieli wyboru, jeśli elektrownia powstanie za ich pieniądze, tak jak planuje to Tusk z Pawlakiem.
Niech ją zbuduje zewnętrzna - francuska firma, od której będziemy kupować prąd na zasadach rynkowych.
Prawo atomowe - o nim też pisałem, jest tragiczne i może generować wzrost zagrożenia miast je eliminować.
link
link
link ;
link ;
link ;
link ;

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.