Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12135 miejsce

Dialog Usystematyzowany oczami młodych liderów

O roli i znaczeniu dialogu usystematyzowanego dla społeczeństwa obywatelskiego porozmawiam z Panem Sylwestrem Śmiechem oraz Panem Maciejem Bartoszykiem - Liderami Polityki Młodzieżowej

 / Fot. Maciej Bartoszyk / Fot. Sylwester ŚmiechInformacje o moich rozmówcach:

Sylwester Śmiech – Doktorant Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Asystent Społeczny Posła na Sejm RP Jana Łopaty, Pełnomocnik Marszałka ds. Młodzieży w Województwie Lubelskim, Redaktor Lublin.com.pl, Członek tymczasowy Forum Młodych Dyplomatów, Ambasador Dialogu Usystematyzowanego PROM.

Maciej Bartoszyk - Ambasador Kariery UE, członek tymczasowy Forum Młodych Dyplomatów, Ambasador Dialogu Usystematyzowanego.

1. Dlaczego panowie zainteresowali się angażowaniem w promocję dialogu usystematyzowanego?

Sylwester Śmiech - Droga Pani Redaktor, podczas swej aktywności społecznej i obywatelskiej bardzo często mam okazję współpracować z aktywnymi i zaangażowanymi młodymi ludźmi, którzy posiadają ogromny i wartościowy potencjał. Jest to bardzo ważne, aby te młode, ambitne osoby mogły czuć się odpowiedzialnymi współgospodarzami swoich wsi, miast, gmin, powiatów oraz województw. Wspólnie z wieloma młodymi osobami staramy się ograniczyć ten krzywdzący stereotyp osób młodych obojętnych i niezaangażowanych w życie swej ojczyzny. Jestem przekonany, iż poprzez aktywne wspieranie idei dialogu usystematyzowanego można wykorzystać pozytywne i wartościowe pokłady energii, które drzemią w młodych polkach i polakach. Zawsze miałem świadomość ogromnej ambicji i wartości osób młodych zaangażowanych- to motywowało i motywuje moją aktywność i zainteresowanie działalnością społeczną.

Maciej Bartoszyk - Odkąd sięgam pamięcią zawsze interesowało mnie to co dzieje się wokół nas. Szczególne zasługi przypisuję w tej materii, mojej wychowawczyni z czasów gimnazjum, Pani Joannie Majdańskiej, którą w tym miejscu pragnę gorąco pozdrowić. Dzięki ciekawemu sposobowi prowadzenia zajęć z WOS-u moje początkowe zainteresowanie tematem aktywności społecznej stopniowo rosło. Poprzez śledzenie codziennych serwisów informacyjnych aż do zaangażowania się w szereg projektów skierowanych dla młodzieży w tym dialogu usystematyzowanego.

2. Czy panowie czują się młodzieżowymi politykami?

Sylwester Śmiech - Odnosząc się trochę do wypowiedzi mojego przedmówcy: otóż opinia w sprawie polityków jest bardzo podzielona, nie chciałbym tu niepotrzebnie generalizować. Znam wielu polityków, którzy nawet w naszym województwie maja nieposzlakowaną opinię społeczną i cieszą się ogromnym autorytetem, jak np. Poseł Jan Łopata, z którym mam zaszczyt współpracować czy Europoseł Krzysztof Hetman. Mógłbym wymieniać tak wielu liderów, którzy moim zdaniem są niewątpliwie mężami stanu. Znam niestety również takich polityków, którzy w swej aktywności politycznej bazują na skandalu i agresji. Zgadzam się z tą opinią, iż konsekwentnie w poczuciu najgłębszej odpowiedzialności należy dokładać starań, aby budować autorytet i zaufanie do polityków. Aby polityka utożsamiała się z roztropną troską o dobro wspólne- nie z agresją i bezproduktywnymi podziałami. Natomiast, czy ja czuje się politykiem? Raczej nie, ale pozwólmy to zweryfikować czytelnikom wywiadu.

Maciej Bartoszyk - Rankingi zaufania do poszczególnych zawodów wskazują na bardzo niskie notowania polityków, stąd określanie się tym mianem często spotyka się z niechęcią i nieufnością. Sądzę, że dzięki pracy u podstaw, zaangażowaniu w szereg projektów młodzieżowych, a przede wszystkim zwykłej, codziennej, uczciwej pracy na rzecz regionu i swoich małych społeczności (szkoły,uczelnie, osiedla) możemy zmienić obraz osób zajmujących się działalnością publiczną. Tak aby słowo polityk, brzmiało dumnie, a nie było powodem do wstydu. Równie ważną kwestią jest odwaga i śmiałość w realizowaniu własnych projektów. Aby nie być gołosłownym chciałbym dodać, że byłem pomysłodawcą oraz jednym z inicjatorów akcji nadania imienia Żołnierzy Wyklętych jednemu z rond w Tomaszowie Lubelskim oraz kandydowałem do Rady Miasta Tomaszów Lubelski w wyborach samorządowych w 2014 roku.

3. Jak oceniają państwo świadomość i zainteresowanie młodzieży dialogiem usystematyzowanym w waszym regionie?

Sylwester Śmiech - Świadomość i zainteresowanie młodzieży dialogiem usystematyzowanym jest bardzo zróżnicowane. Znam grupy młodzieży, gdzie to zainteresowanie niestety jest niewielkie. Znam również takie organizację i regiony, gdzie zainteresowanie dialogiem usystematyzowanym, aktywnością młodzieży w debacie publicznej, partycypacją społeczną jest ogromne. Wspaniałym przykładem aktywności młodzieżowej jest Młodzieżowa Rada Miasta Lublin, z którą współpracuję, ta organizacja prezentuje jak najwyższe standardy polityki młodzieżowej. Młodzi liderzy m.in. tacy jak Tomasz Palmi, Kacper Szymczak, Patrycja Gliwka, Justyna Opoka, Elżbieta Gabryel, Dominika Rejdak i wiele innych- nie sposób tu wymienić wszystkie takie osoby, które skutecznie kreują i wspierają aktywność młodzieży w regionie. To dla mnie ogromne wyróżnienie, iż mogę mieć udział w tym procesie wspierania aktywności młodzieżowej. Jednak to zainteresowanie dialogiem młodzieżowym jakie dziś mamy nie jest wystarczające, musimy dołożyć wszelkich starań, aby było ono obecne również w małych miasteczkach, wsiach tam również jest dużo wartościowych i cennych osób, które powinniśmy aktywnie wspierać i promować oraz zachęcać do zainteresowania się sprawami publicznymi.

Maciej Bartoszyk - Niestety świadomość i zainteresowanie młodzieży dialogiem usystematyzowanym w moim regionie jest niewielkie, o ile nie znikome. Chciałbym to zmienić, więc czynnie zaangażowałem się w promocję tego projektu.

4. Co możemy zrobić aby rozpowszechnić idee dialogu usystematyzowanego ?

Sylwester Śmiech - Dialog usystematyzowany to rozmowy, obrady, dyskusje między osobami młodymi i decydentami odpowiedzialnymi za kreowanie i tworzenie polityki młodzieżowej oraz zajmującymi się sprawami młodzieży. Natomiast celem dialogu usystematyzowanego jest uzyskanie użytecznych rozwiązań, pomysłów, diagnozy potrzeb młodzieży, która jest niezbędna w kształtowaniu polityki młodzieżowej. Musimy wspólnie poprzez edukacje, kulturę, oraz roztropny i rzeczowy sposób prowadzenia debaty publicznej wspierać zainteresowanie młodzieży sprawami społecznymi. Musimy pamiętać, iż nasza wspólna ojczyzna będzie taka, na jaką zapracujemy.

Maciej Bartoszyk - Przede wszystkim należy zacząć od siebie. Aby dobrze pełnić tę funkcję, niewątpliwie należy zrozumieć powagę i ważność swej funkcji. Nie można z optymizmem patrzeć w przyszłość, gdy coraz więcej młodych osób nie czuje odpowiedzialności za własny kraj. Nie chciałbym zabrzmieć patetycznie, ale musimy to zmienić. A reprezentowanie dialogu usystematyzowanego i zachęcanie rówieśników do partycypacji w codziennym życiu społecznym i politycznym kraju uważam za naszą główną powinność. Najpierw świadomość, potem aktywność.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.