Facebook Google+ Twitter

Diamentowa brosza Książąt Lubomirskich na aukcji WOŚP

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-12 13:53

W ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na aukcję charytatywną została wystawiona diamentowa brosza Książąt Lubomirskich, przekazana przez Księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego wraz z żoną Księżną Dominiką Kulczyk-Lubomirską. Dochód z aukcji będzie przekazany w 100% na konto WOŚP.

Brosza Książąt Lubomirskich / Fot. fot. materiały prasoweWystawiona na aukcję WOŚP biżuteria to brosza w stylu antycznym w kształcie ośmiościanu, wykonana ze złota i srebra, wysadzana 56-oma rozetami diamentowymi. Kamień centralny stanowi kwarc dymny. Brosza składa się z części górnej i dolnej, które połączone są ze sobą w sposób ozdobny złotymi szarnierami. Górna część broszy to osiem płaszczyzn, w których wycięte i wycyzelowane są ozdobne ażury. Całość wysadzana jest rozetami diamentowymi oprawionymi w korny, podkreślona zdobieniem w stylu milgryfu.
Dokładny opis aukcji znajdą państwo pod linkiem.


Portret Elżbiety Sieniawskiej / Fot. fot. materiały prasoweAutorem repliki jest Robert Ulański - jubiler specjalizujący się w wykonywaniu biżuterii dawnej. Jego prace to eksponaty pojedyncze, wykonane całkowicie ręcznie według starej szkoły sztuki złotniczej, cechujące się niezwykłą precyzją wykonania. Wielokrotnie zdobywał główne nagrody w Ogólnopolskich Konkursach Złotników. Jego portfolio dostępne jest pod adresem: www.zlotyblask.pl

Jest to replika broszy Elżbiety Sieniawskiej, która wykupiła Pałac Wilanowski od Jana III Sobieskiego. Obraz z jej podobizną aktualnie można oglądać w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję Wilanowską przez niemal cały XVIII wiek. Do dziś w samym pałacu i historycznych zbiorach muzeum zachowały się dzieła sztuki z tego okresu, wystawiane w ramach wystawy „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”, wpisanej w ekspozycję stałą Muzeum w Wilanowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.