Facebook Google+ Twitter

DiCamillo znów czaruje

Bestellerowa autorka w swej najnowszej książce "Magiczny Słoń" zabiera nas w świat marzeń i czarów. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto uwielbia pytać "a co jeśli...?".

 / Fot. OkładkaKate DiCamillo to na pewno jedno z największych literackich objawień obecnej dekady. Autorka, której powieści przez niektórych nazywane są "kontynuacją twórczości Andersena" doczekała się ekranizacji jednej ze swoich książek, a każda jej nowa publikacja debiutuje na pierwszych meijscach takich list jak "Publishers Weekly" lub "New York Timesa". W jej ostatniej książce "Tygrys się budzi" można było odczuć jednak spadek formy pisarki. Miejscami nudna, ślamazarnie poprowadzona akcja mogła zwiastować koniec dobrych książek DiCamillo. Jednak po przeczytaniu "Magicznego Słonia" doskonale widać, że jest to najbardziej dojrzała książka amerykańskiej autorki.

Głównym bohaterem powieści jest bystry, dziesięcioletni Piotr August Duchene. Sierota wychowywany przez weterana wojennego, Vilne Lutza nie ma łatwego życia- musztrowany codziennie i żywiony suchym chlebem nie ma czasu na marzenia. Lecz pewnego dnia jego marzenia i pragnienia normalnego życia wybuchają w najmniej oczekiwany sposób. Oto podrzędny magik w teatrze miasteczka Beltese zamiast bukietu róż, wyczarowuje słonia, który przebijając się przez sufit pozbawia czucia w nogach jedną z hrabin. Chwilę wcześniej, wróżka przepowiedziała Piotrusiowi, że jego siostra, która podobno zginęła, żyje w tym samym mieście co on. Drogę do niej ma wskazywać słoń.

"Magiczny słoń" to urzekająca opowieść o ciągłym pytaniu: A gdyby nawet...? Czy to być może, że...? Czemu by nie...? To opowieść o mocy wiary w cuda i przezwyciężaniu własnych przekonań nawet wbrew całemu światu. DiCamillo bardzo ciekawie rozwija wątki postaci pobocznych, które nawet jeśli pojawiają się w jednej scenie, mają swoją złożoną historię. Wprowadza to nastrój doskonałej znajomości świata przedstawionego, a historia jawi się jako opowieść, którą już gdzieś słyszałeś. Jakby była ona częścią prawdziwego świata. "Magiczny Słoń" to jedna z najcieplejszych książek tego roku. Nie tylko dla najmłodszych, bo kto z nas nie lubi pytać "A gdyby nawet..."?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.