Facebook Google+ Twitter

Diego i maradonianie

"Wierzę w Diego, piłkarza wszechmogącego, Stworzyciela magii i pasji" - tak brzmią pierwsze słowa "Credo" członków Kościoła Ręki Boga, wyznających kult legendarnego Diego Armando Maradony.

"Wierzę w Diego, piłkarza wszechmogącego, Stworzyciela magii i pasji". Tak brzmią pierwsze słowa "Credo" członków Kościoła Ręki Boga, wyznających kult legendarnego Diego Armando Maradony / Fot. Wikimedia Commons/GNU Free Documentation LicenseMistrzostwa Świata w Meksyku. W ćwierćfinale największej sportowej imprezy na świecie, stają naprzeciw siebie drużyny Anglii i Argentyny. W pamięci kibiców obu reprezentacji wciąż żywe pozostają wspomnienia wojny o Falklandy. Czwarta rocznica zakończenia konfliktu przypadła niemalże w dniu meczu. Argentyńczycy wygrywają na boisku 2:1, a obie bramki dla "Albicelestes" zdobywa Diego Armando Maradona. Drugi gol do dzisiaj przez wielu fanów futbolu uważany jest za najpiękniejszy w historii piłki nożnej. Pierwszy, zdobyty ręką (lewą), zwłaszcza dla Anglików, stał się symbolem nieuczciwości i sprzeniewierzenia się zasadom fair-play.

Dla Hermana Ameza, Alejandro Verona i Hector Capomara, przyjaciół z miejscowości Rosario wDla blisko 100 000 wiernych z ponad 60 krajów, dzień narodzin bóstwa wyznacza początek nowej ery - "ery Maradony" / Fot. Wikimedia Commons/Creative Commons Argentynie, historia, która wydarzyła się 22 czerwca 1986 roku, miała jednak głęboki, duchowy wymiar. O "boskości" Maradony mówiono od tamtej pory przy każdej okazji, jednak dopiero w 1998 roku, wspomniana trójka piłkarskich fanatyków postanowiła uczcić pamięć o tamtych wydarzeniach i przede wszystkim o ich bohaterze w jedyny godny sposób. 30 paźdzernika, w dniu 38. urodzin bóstwa, Amez, Veron i Capomar złożyli sobie najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia, rozpoczynając tym samym drogę do powstania Kościóła Ręki Boga. Do grupy wkrótce przyłączył się także czwarty apostoł, Federico Canepa.

Trzy lata później, 30 października 2001 roku, w restauracji Club C. Cordoba odprawiona została pierwsza msza. Ucestniczyło w niej 120. wiernych, którzy oglądali na ogromnym telebimie bramki strzelane przez D10s (tetragram kryjący w sobie pierwszę literę słowa "Dios", czyli Bóg oraz numer z jakim grał Maradona) i słuchali kazania wygłoszonego przez ojca Verona. 22 czerwca 2002 roku, w 16 rocznicę "najwspanialszej bramki w historii futbolu", odbył się pierwszy chrzest. Podczas rytuału 42. wiernych złożyło przysięgę wiecznej wierności, powołując się na autobiografię piłkarza "Yo soy el Diego", będącą oficjalnym Pismem Świętym maradonian. Ponadto tradycją już jest odgrywanie podczas chrztu "Ręki Boga", czyli wcielania się w rolę D10s pokonującego Petera Shiltona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.