Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3044 miejsce

Dies Natalis Copernici - rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Z okazji 536. rocznicy urodzin astronoma Muzeum Okręgowe wraz z Towarzystwem Miłośników Torunia zaprosiło mieszkańców na prapremierę filmu Michała Juszczakiewicza pt. „Tajemnica kodu Kopernika".

Michał Juszczakiewicz - reżyser i producent filmu „Tajemnica kodu Kopernika". / Fot. Łukasz KołtackiW związku z przypadającą na 19 lutego 536. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Torunia, licznie przybyli mieszkańcy miasta obejrzeli film dokumentalny Michała Juszczakiewicza pt. „Tajemnica kodu Kopernika". Materiał przedstawił szczegółowy przebieg badań w związku z poszukiwaniem grobu astronoma. W Muzeum Okręgowym w Toruniu uroczyste obchody kolejnych rocznic urodzin Mikołaja Kopernika organizowane są nieprzerwanie od 46 lat.

Michał Juszczakiewicz - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, dziś reżyser i jednocześnie producent towarzyszył z kamerą uczonym, biorącym udział w poszukiwaniach grobu słynnego toruńskiego astronoma. Polacy kojarzą go jednak przede wszystkim jako prezentera popularnego programu "Od Przedszkola do Opola", który prowadził w latach 1993-2007. Postacią Mikołaja Kopernika interesował się od dzieciństwa. Gdy dowiedział się, że poszukuje się osoby do dokumentowania przebiegu badań bez zastanowienia podjął się tej roli. Jeszcze wtedy nie był świadomy, że spełni się jego marzenie - odnalezienie grobu wielkiego astronoma.

Czaszka Mikołaja Kopernika, lewy profil / Fot. Michał JuszczakiewiczBadania miały miejsce na terenie bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku, a także w laboratorium uniwersytetu w szwedzkiej Uppsali. Pierwszą i jednocześnie nieudaną próbę odnalezienia grobu datuje się na rok 1802. Kolejne miały miejsce w 1909 oraz 1939 roku. Dzień przed rozpoczęciem II wojny światowej szczątków poszukiwali Niemcy, a po zakończeniu działań wojennych również Rosjanie.

Wszystkie te przedsięwzięcia nie przyniosły spodziewanych rezultatów. W 2004 roku, dzięki biskupowi dr. Jackowi Jegierskiemu z kurii warmińskiej, zespół badawczy z Instytutu Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku - pod kierunkiem prof. Jerzego Gąssowskiego podjął się kolejnej próby odnalezienia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika. Astronom opiekował się jako kanonik ołtarzem św. Krzyża, dlatego było to miejsce rozpoczęcia poszukiwań - wskazane jednocześnie przez historyka i badacza biografii Kopernika z Olsztyna - dr. Jerzego Sikorskiego.

Mgr Beata Jurkiewicz, archeolog / Fot. Michał JuszczakiewiczW roku 2005 archeolodzy dokonali odkrycia fragmentów kości starszego mężczyzny. Nikt nie miał pewności, że odnaleziona czaszka należy do astronoma. Zapoczątkowało to badania nad jego genealogią i poszukiwania żywych jak i zmarłych krewnych, jednak bez większych osiągnięć. Przełomem stało się odkrycie włosów w księdze znajdującej się dziś w Uppsali, którą Kopernik miał w swych rękach przez ponad 20 lat. Badania materiału genetycznego pochodzącego z włosów oraz czaszki odnalezionej we Fromborku dały jednoznaczny wynik - czaszka należy do Mikołaja Kopernika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.