Facebook Google+ Twitter

Dieta Dukana - najpierw odchudzi, później zabije?

"Dieta" to określenie programu żywieniowego, dzięki któremu pozbędziemy się zbędnych kilogramów i zachowamy zdrowie. Niestety, nie w każdym przypadku.

Sonda

Czy korzystałeś z jakiejkolwiek diety?

 / Fot. User:FriedC/Public domainW 1975 r. Pierre Dukan, szukając przyczyn otyłości, opracował dietę, która w ostatnich latach pobija wszelkie rekordy na całym świecie. Stosują ją osoby młodsze i starsze - zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Cały szkopuł tkwi jednak w tym, że zdecydowana większość tych osób cieszy się zgubionymi kilogramami, nie zdając sobie sprawy z grożących ich zdrowiu następstw.

Zasadą diety dr Dukana jest spożywanie (przynajmniej w pierwszej fazie) wyłącznie potraw wysokoproteinowych. Jak najbardziej białko jest potrzebne do funkcjonowania organizmu. Niestety ilości spożycia, jakie proponuje pan Dukan są o wiele za duże.

Podczas stosowania Protalu wyłącza się całkowicie węglowodany, które przecież też są ważne. W 2010 roku francuski lekarz Jean Michel Cohen jako pierwszy zauważył możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych po stosowaniu diety proteinowej. Stwierdził wówczas, że "Dukan" może spowodować dysfunkcje sercowo-naczyniowe, kamicę nerkową, wzrost poziomu cholesterolu, a nawet... raka piersi.

 / Fot. Rainer Zenz, GNU1.2, CC3.0Twórca diety wytoczył Cohenowi proces o zniesławienie, ale przegrał go. Sąd uznał, że w słowach Jeana Michela Cohen'a nie było oszczerstw. Ludzie wciąż jednak są ślepi na przedstawiane dowody i z dumą prezentują coraz szczuplejsze sylwetki - Pierre Dukan, przy odpowiednim wsparciu mediów, zarobił niebotyczne sumy pieniędzy, które ludzie zapłacili za swoją naiwność. Książka "Nie potrafię schudnąć" została sprzedana w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie.

Jak jest naprawdę? Badania naukowe dowodzą, że nadmiar białka faktycznie może powodować spustoszenie w organizmie. Przede wszystkim zwiększone spożycie białka bardzo obciąża nerki. Uczeni zauważyli, że białko zwierzęce, zdecydowanie podwyższa ryzyko tworzenia się kamieni w układzie moczowym.
Podobnie w przypadku wymienionego przez Cohena raka piersi - okazuje się, że ten nowotwór zbudowany jest z białka i krzemu. Nadmiar białka może przyczynić się także do odwapnienia kości - kobiety stosujące protal są bardziej podatne na wystąpienie osteoporozy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Igawdo
  • Igawdo
  • 31.03.2012 11:51

Pani Justyno
Oki. jednak materiał ze zrozumiałych względów krótki i powtarzający naukowe prawdy, które tak podane słabo trafiają do odbiorcy

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Igawdo - być może powielenie, ale nadal spora rzesza ludzi uważa, że ta dieta jestrewelacyjna! Dlaczego więc nie ostrzegać po raz kolejny? I po raz kolejny wytłumaczyć, dlaczego?
Są jeszcze ludzie, którzy, pomimo wielu publikacji na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem tego programu, wcześniej nie słyszeli, ani nie czytali, jak bardzo może zaszkodzić.

Dziwie się, że do tej pory szarlatan Dukan jest tak wysławiany!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Igawdo
  • Igawdo
  • 14.03.2012 07:25

to, co przeczytałem jest powieleniem wielu innych artykułów, które już dawno ukazały się na temat tej diety. nic nowego, nic odkrywczego...relacja z tego, co autorka przeczytała i skrzętnie "wrzuciła" w swoje opracowanie. słabiutko. oczywiście można sobie podyskutować o dietach, ruchu, zasadzie mniej żryj MŻ, ale tekścik słabiutki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak gościu, ruch przede wszystkim i optymalne odżywianie a "smakołyki dla profilaktyki": link

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
  • gosc
  • 13.03.2012 13:39

Kilka moich koleżanek po dłuższym czasie przekonało się o zgubnych skutkach tej diety. Na szczęście miałam swój rozum. Ruch przede wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.