Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14556 miejsce

Dieta współczesnej kobiety - fakty i mity

W dzisiejszych czasach prasa, telewizja i portale internetowe zasypują nas wiadomościami o tym, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie. Ilu dietetyków – tyle opinii. Jak się w tym połapać? Trzeba znać kilka faktów na trzeźwo oceniać!

Opinia: Musisz spożywać 5 małych posiłków dziennie, żeby nie przeciążyć układu pokarmowego.
Mit! Aby móc strawić połączenie węglowodanów z białkiem, czyli np. kanapkę z serem i szynką, organizm potrzebuje kilku godzin. W tym czasie pokarm fermentuje w żołądku, tworząc gazy i produkując toksyny. W tym czasie lepiej powstrzymać się od spożycia kolejnych posiłków, ażeby nie obciążyć żołądka i jelit. Dwa posiłki dziennie wg. amerykańskich dietetyków dostarczają nam wystarczającą ilość pożywienia dziennie.

Opinia: Musisz jeść śniadanie. To najważniejszy posiłek dnia.
Mit! Od rana do godzin południowych ludzki organizm oczyszcza się z toksyn i spożytkowuje na to całą energię. Jeśli obciążymy go w tym czasie trudem trawienia, przerwiemy proces wydalania toksyn. Lepiej napić się soku warzywnego lub wody z cytryną.

Opinia: Pij mleko, będziesz wielki!
Mit! Mleko zawiera laktozę, której nie toleruje ludzki organizm. Powoduje zatem często alergie i zakwasza środowisko organizmu, co nie jest zdrowe. Pamiętać należy też o tym, że w naturze mleko przyjmują wyłącznie małe ssaki i pochodzi ono od matki. Potem już go nie spożywają.

Opinia: Spożywaj produkty zbożowe, bo są zdrowe na trawienie, gdyż mają błonnik.
Mit! Chociaż produkty zbożowe faktycznie zawierają błonnik, to zakwaszają organizm, są ciężkostrawnym źródłem węglowodanów. Pieczywo na drożdżach dodatkowo wspomaga nadmierny rozwój grzybów w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do chorób. Nadmiar błonnika natomiast zamiast regulować perystaltykę jelit, zapycha je, gdyż absorbując wodę, zbytnio poszerza swoją objętość, powodując w efekcie zatwardzenie przy zbyt wąskim świetle jelita.

Opinia: Pij dużo wody – 2-3 l dziennie. Woda wypłukuje toksyny z organizmu.
Prawda! Woda ułatwia pozbywanie się toksyn.

Opinia: Jedz dużo warzyw i owoców. Są cennym źródłem witamin.
Prawda! Warzywa mają odczyn zasadowy i są bardzo zdrowe dla człowieka. Powinny stanowić podstawę zdrowej diety. Owoce również stanowią cenne źródło witamin, ale mają też dużo cukru, więc trzeba uważać, by nie spożyć ich za dużo.

Opinia: Jedz dużo jogurtów. Od nich nie utyjesz.
Mit! Większość smakowych jogurtów zawiera dużo cukrów i tłuszczów, które mogą wpływać na przyrost wagi. Dodatkowo część z nich zawiera konserwanty, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie. W przypadku jogurtów, najlepiej wybierać te naturalne.

Opinia: Alkohol szkodzi!
Prawda! Alkohol jest wytwarzany przez ludzkie ciało w takiej ilości, jaka jest mu potrzebna. Uzyskiwanie go z dodatkowych źródeł nie jest zatem potrzebne. Jeśli już jednak decydujemy się na alkohol, wybierzmy czerwone wino. Ma najmniej szkodliwy wpływ.

Opinia: Jedz mięso i ryby! To ważne źródła białka.
Prawda częściowa.
Mięso stanowi źródło białka, jednak jest ciężkostrawne i należy unikać spożywania go zbyt często i z produktami zbożowymi lub ziemniakami. Najlepiej zdecydować się też na drób lub ryby. Stanowią łatwiej przyswajalne źródło białka.

Opinia: Od diety białkowej się chudnie.
Prawda, ale dobre to jest tylko wtedy, jeśli chcemy trafić do szpitala z powodu awitaminozy. Dieta ta jest uboga w wiele wartości odżywczych i nie jest polecana do dłuższego stosowania, podobnie jak i inne restrykcyjne monodiety.

Opinia: Czy dieta rozdzielna to dobre rozwiązanie dla osób, chcących zrzucić wagę?
Prawda! To idealne rozwiązanie dla każdego i przepis na zdrowe życie, gdyż stosując ten rodzaj żywienia, przyjmujemy wszystkie produkty, ale łączymy je w taki sposób, by były łatwe do strawienia i nie rozkładały się w naszym organizmie. To powoduje minimalizacje wytwarzania toksyn w procesach gnilnych, poprawia perystaltykę jelit i wpływa na dobre samopoczucie poprze bycie „lekkim”.

Tych kilka wskazówek powinno okazać się dla Was przydatne. Pamiętajcie, że ograniczenie spożycia ciężkostrawnych posiłków w połączeniu z ruchem z pewnością poprawi Wasze samopoczucie oraz sylwetkę.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jej, już słyszałam tyle teorii o ilości posiłków w ciągu dnia, że totalnie zgłupiałam...
Najbardziej mi się podoba unikanie spożywania mięsa z ziemniakami - przecież to standardowy polski obiad :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.