Djokovic najlepszy w Belgradzie

Serb Novak Djokovic został triumfatorem turnieju z cyklu ATP Tour w Belgradzie. Łukasz Kubot finalistą singla i triumfatorem turnieju deblowego.

Novak Djokovic / Fot. PAP/EPAFinałowe spotkanie turnieju w Zagrzebiu miało zdecydowanego faworyta, którym był oczywiście aktualny nr 3 na świecie, Serb Novak Djokovic. Szanse najlepszego polskiego tenisisty na triumf przed spotkaniem były niemal zerowe, Kubot jednak podjął walkę z gwiazdorem światowego tenisa.

Spotkanie zaczęło się, zgodnie z przewidywaniami, od dominacji Serba, który szybko wyszedł na prowadzenie 3:0, a po kolejnym przełamaniu - na 5:1 i serwował po seta. Kubot jednak się nie poddał, odrobił stratę przełamania oraz wygrał swój gem serwisowy. Niestety, wystarczyło to tylko do zmniejszenia rozmiarów porażki w tej partii, którą ostatecznie Djokovic zakończył zwycięsko 6:3.

Drugi set rozpoczął się, nieoczekiwanie, od przewagi Kubota. Polak przełamał serwis Djokovica, po czym wyszedł na prowadzenie 3:0, a następnie 4:1. Djokovic przełamał serwis Kubota, lecz po chwili po raz kolejny nie był w stanie utrzymać swojego podania i Łukasz wyszedł na prowadzenie 5:2. Od tej chwili skończyła się "taryfa ulgowa" ze strony Djokovica, który wyraźnie w drugim secie grał poniżej swoich możliwości. Tak jakby chciał minimalnym nakładem sił wygrać mecz. Serb odrobił stratę podania i o końcowym wyniku drugiej partii ostatecznie zadecydować musiał tie-break. W nim przewaga Djokovica nie podlegała już żadnej dyskusji, Serb nie oddał Polakowi ani jednego punktu i wygrał tego decydującego gema w stosunku 7:0, a zarazem cały mecz 6:3, 7:6.

Kolejnej sensacji zatem w Belgradzie nie było, triumfatorem imprezy został ten na którego stawiano od początku imprezy. Rozstawiony z nr 1 Djokovic, nie znalazł na swojej drodze zbyt mocnych rywali, których spotyka w turniejach wyższych rangą wobec czego kolejny tytuł ATP zdobył bardzo łatwo.

Dla polskiego tenisisty gra w belgradzkim finale to życiowy sukces. Polak dostał się do turnieju po porażce w eliminacjach jako "lucky looser" i zaskoczył wszystkich. Eliminując kolejno Zlatanovica, Andreeva, Vliegena i Karlovica, ciężko zapracował na najlepszy wynik w polskim tenisie od 1983 r. kiedy to Wojciech Fibak jako ostatni z Polaków grał w finale turnieju z cyklu ATP Tour w Bazylei.

Jeszcze lepszy wynik Kubot osiągnął w deblu. W parze z Austriakiem Oliverem Marachem wygrali turniej pokonując w finałowym pojedynku Szweda Brunstroma oraz reprezentanta Antyli Holenderskich Rojera w stosunku 6:3, 7:6. Jest to drugi tytuł Polaka w rozgrywkach deblowych, miesiąc temu Polak również z Marachem triumfował na ceglanych kortach w Casablance.