Facebook Google+ Twitter

Dla biednych prawnik za darmo

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-24 10:36

Ministerstwo Sprawiedliwości przyspieszyło trwające już od kilku lat prace nad pakietem przepisów zobowiązujących państwo do bezpłatnej pomocy prawnej osobom w trudnej sytuacji materialnej.

Nowe przepisy mają wejść w życie pod koniec bieżącego roku lub na początku przyszłego. Czy jednak w budżecie znajdą się pieniądze na ich realizację?

Ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej, czyli tzw. prawo ubogich, ma otworzyć osobom źle uposażonym swobodny dostęp do darmowego prawnika. Obecnie na bezpłatną pomoc można liczyć jedynie na procesie. O przyznaniu adwokata z urzędu musi jednak zdecydować sąd. To ma się zmienić.

Projekt prawa ubogich zakłada powstanie ogólnokrajowej sieci bezpłatnej pomocy prawnej opartej na gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Państwo wychodzi bowiem z założenia, że darmowa porada będzie tylko dla najuboższych, czyli petentów pomocy społecznej. O przyznaniu prawa do darmowego adwokata zdecyduje nie sąd, a ośrodek.

Adwokat lub radca prawny nie będzie ograniczał swego działania tylko do spraw w sądzie. Udzieli fachowego wsparcia również w tzw. postępowaniu przedsądowym. Czyli np. pomoże napisać pismo do spółdzielni mieszkaniowej, z którą dana osoba jest w sporze, lub pismo do urzędu, który wydał niezgodną z prawem decyzję.

Prace nad prawem ubogich wstrzymują m.in. spory o to, kto ma przyznawać prawnika z urzędu. Część prawników sprzeciwia się rządowej propozycji, by decyzje w tej sprawie podejmowali kierownicy ośrodków pomocy społecznej lub starostowie. Ministerstwo obstaje przy swoim i ma nadzieję, że projekt będzie gotowy do wakacji, a na jesieni lub wczesną zimą ustawę przyjmie parlament.

Jednak na drodze do wprowadzenia w życie prawa ubogich stanąć może kryzys. W budżecie muszą się znaleźć pieniądze na opłacenie prawników działających z urzędu. Jakie? Założenia ustawy o tym milczą.

Znacznie łatwiej i szybciej powstanie system pomocy pokrzywdzonym przez bandytów, zwyrodniałych ojców i mężów czy oszustów finansowych. A jak podkreślają specjaliści, taka pomoc jest nie mniej ważna niż wsparcie prawne dla osób ubogich. Ofiary często bowiem nie wiedzą, jak poradzić sobie z problemami, gdzie szukać pomocy.

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

albertjacek1972@wp.pl
  • albertjacek1972@wp.pl
  • 26.10.2011 12:20

dzedobry mam problem jestem na gewerbie pracowalem w firmie w monachium i jest problem muj pracodawca niechce mi wplacic pieniendzy czekam jusz dwa tygodnie a on zwleka niewiem co mam robic niemam numeru telefonu do prawnika tutaj donilem do mojego prcodwcy to mi powiedzil ze przjedzie dzisiaj i tak zwleka prosze mi odpisac commrobic w tym kierunku bo niewiem klaniam sie mocno i pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.