Facebook Google+ Twitter

Dla gdańszczan przygotowania do Euro 2012 oznaczają też przeprowadzkę

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-04-19 22:22

Letniewo - dzielnica Gdańska zapomniana przez pana Boga. A przynajmniej tak było do środy. Decyzja przyznająca Polsce i Ukrainie organizację Euro 2012 sprawiła, że znajdują się tam jedne z najcenniejszych gruntów w mieście.

Tam bowiem bić będzie serce gdańskiego Euro - powstanie gigantyczny stadion Baltic Arena. By sen o nim się ziścił, trzeba stamtąd wyprowadzić 487 działkowców i 100 rodzin z mieszkań komunalnych.
Rozmowy z działkowcami prowadzone są od piętnastu miesięcy. - Władze Gdańska wykazały się w tej sprawie dalekowzrocznością - przyznaje Stanisław Szczepanik, prezes Zarządu Okręgowego Działkowców w Gdańsku. - Mamy już za sobą większość spornych kwestii. Niektóre nadal wyjaśniamy, ale rozmowy są daleko posunięte. Do naszej wyprowadzki z Letniewa potrzebna jest jeszcze uchwała likwidacyjna ogrodów, ale jest ona trzeba przyznać jedynie formalnością.

Uchwałę likwidacyjną podejmie Krajowy Zarząd Działkowców. Z misją przekonania związku, że sprawa jest pilna był wczoraj w Warszawie Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego.
- Nawet najwięksi oponenci nie zablokują inwestycji - dodaje Szczepanik. - Zabrania tego prawo. Teren musimy zwrócić, bo będzie na nim wybudowany obiekt pożytku publicznego.

Są dwa terminy wyprowadzek wszystkich działkowców: optymistyczny, który mówi, że teren wolny będzie już pod koniec 2007 roku i pesymistyczny, który zakłada uwolnienie gruntów jesienią 2008 roku. Każdy kto posiada działkę otrzyma odszkodowanie. W zależności od tego w co wyposażony był ogródek będą to kwoty od 6 do 30 tys. zł. Niektórzy dostaną więcej. Wyprowadzka czeka także część lokatorów okolicznych budynków komunalnych.
- Dostaną zamienne mieszkania i rozpoczną nowy etap życia - podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Kiedy teren będzie już uwolniony rozpoczniemy wykopy pod fundamenty.

W sumie gmina musi zapewnić 100 lokali zamiennych - Dla większości z tych rodzin będą to zmiany na lepsze - podkreśla Dimitris Tadeusz Skuras, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej gdańskiego urzędu. - Część rodzin zamieszka w TBS, część w nowym zasobie komunalnym, a inni w zasobie już istniejącym.

W najbliższym czasie gmina ogłosi przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej stadionu i jego budowę.
- To będzie piękny stadion - zapewnia Wojciech Grabianowski pomysłodawca stadionu, który projektował wcześniej „Arena auf Schalke” w Gelsenkirchen, czy „AWD Arena” w Hanowerze. - Ładniejszy niż te, które stworzyłem dotychczas.

Magdalena Rusakiewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

EDWARD SKARŻYŃSKI
  • EDWARD SKARŻYŃSKI
  • 22.01.2011 20:41

COŚ WRESZCIE SIĘ WYKONUJE W POLSCE

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.04.2007 12:17

To nie jest wcale tak różowo. Tam latem czy jesienią 2007 powinny pewnie wjeżdżać koparki. Trzymam kciuki za stadion i dotrzymanie terminów. Czytałem, że UEFA chce widzieć ten stadion w realu juz w 2010 roku !!! Strasznie mało czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.