Facebook Google+ Twitter

Dla kogo jest nadzieja?

Pozostaje tylko mieć nadzieję… To ostatnia deska ratunku. Coś, co każe ciągle wierzyć w człowieka, w dobro, w Boga. Podobno przegrywa się życie, gdy zabraknie już nadziei.

W Watykanie ogłoszono drugą encyklikę Benedykta XVI – Spe salvi, czyli: „W nadziei zostaliśmy zbawieni”. Nie porywam się tu na obszerną interpretację tekstu. Chcę tylko, by kilka wybranych zdań z encykliki stało się źródłem refleksji.

Pierwsza encyklika była o miłości. Teraz kolej na nadzieję. Wszak „potrzebujemy małych i większych nadziei, które dzień po dniu podtrzymują nas w drodze” (Benedykt XVI).
Jeśli jest nadzieja, jest też beznadzieja, zwątpienia, kryzysy wiary we własne siły, w drugiego człowieka. To kwestie, które dotyczą wszystkich ludzi.
Właśnie dlatego tyle może być wizji miłości i nadziei, ile życiorysów. A z własnego i cudzego doświadczenia wiemy, że zwłaszcza ta ostatnia bywa „wbrew rozsądkowi”. Co to znaczy?

Po co nadziei wiara

Nadzieja nie jest dla głupców. Nadzieja jest dla każdego, kto pragnie uwierzyć czasem w niemożliwe. Zapragnąć w określonym momencie życia czegoś, co dobre, mądre i piękne. Nawet, jeśli wszyscy „mędrcy tego świata” powtarzają, że klęska (tu – jako synonim ludzkiej biedy i wszelkich dramatów) jest nieunikniona. Jednak nadziei trzeba uwierzyć…

W swej encyklice Benedykt XVI zwraca uwagę na istotną zależność miedzy rzeczywistością wiary i nadziei. Pisze, że „wiara nie jest tylko skłanianiem się osoby ku rzeczom, jakie mają nadejść”. Wtedy by była wyłącznie oczekiwaniem. To, że człowiek na coś czeka (coś, co ma stać się w przyszłości) rzutuje na naszą teraźniejszość – dodaje barw, dynamizmu, chęci przekształcania naszego „teraz”. W ten sposób wiara „włącza przyszłość w obecny czas”.

Warto na nowo (a może pierwszy raz) uświadomić sobie, że „to nie żywioły świata, prawa materii rządzą ostatecznie światem i człowiekiem, ale osobowy Bóg”, a Niebo – nie jest puste.


* Tekst encykliki Spe salvi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

kurczę, znowu zapomniałam poprawić błędy w komentarzu, zatem wybaczcie;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

no tak, wiara, nadzieja to podstawa religii, zktóra ja też się utożsamiam, ale budzi to moją wątpliwość jednka. To stwierdzenie, że jeśli człowiek na cos czeka, to generuje to jego dynamizm.

jestem innego zdania. Zaobserwowąłam charakterystyczną dla wielu ludzi z naszego kręgu kultorowego manierę, upodobania do życia przyszłością, co będzie jutro, za rok, za dzień, za dwa.
Rzadko kiedy umiemy się cieszyć tym co jest dziś.
a jak to ktoś powiedział kiedyś:jutro to dziś, tyle że jutro;>

to jest takie buddyjskie bardziej, ta umiejętnośc wykorzystywania do zadowolenia rzeczywistości, która dzieje się teraz własnie.

więc encyklika papieża pewnie mnie nie przekona, bo dla mnie nadzieja to jest odwlekanie życia w niedookreślona przyszłość.. Ja mam nadzieję żyć teraz fajnie i nie czekac z tym do jutra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja tylko zapytam, czy ta nadzieja dotyczy też Tybetu? Sorry, ale Benedyktowi XVI pytanie to trudno mi zadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Z pewnością encyklikę przeczytam... po takiej zapowiedzi zrobię to z jeszcze większą chęcią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny tekst, Alicjo, ale czasem naprawdę trudno uwierzyć w niemożliwe i mieć nadzieję na lepsze jutro... (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uniwersalne i jakoś takie... świeże. Może właśnie dlatego, że okres adwentu się zaczął. Dla mnie okres przemyśleń na sobą i najbliższymi.
"Jednak nadziei trzeba uwierzyć…"
No to zaczynam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże aktualne, szczególnie dziś, kiedy rozpoczynamy Adwent, okres oczekiwania. Dla mnie oczekiwanie i nadzieja to wyznacznik wiary. Dziekuję Alicjo, teraz szybciej sięgnę po nową encyklikę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.