Facebook Google+ Twitter

Dla kogo kryzys skończy się tragicznie i dlaczego wybiorę McCaina

Największą amerykańską bolączką i zmartwieniem kończącej się podwójnej prezydentury George W. Busha było zadłużenie kraju i nie nadążająca za konkurencyjnymi globalnymi cenami, uciekająca za granicę, produkcja.

Krach na giełdach dotknął również Polskę / Fot. Grzegorz Jakubowski/Polska„Strong economy” to słowa, które jeszcze długo zostaną w pamięci ludzkości. Stany Zjednoczone, które stanęły na skraju bankructwa, dzisiaj na co najmniej rok mają kryzys za sobą, a inni obywatele świata pokryją koszta celowo wywołanego finansowego kryzysu. Amerykańska ekonomia nie bez kozery potwierdziła jeszcze raz swoją niepodważalną wielkość, siłę napędową i duchową dla reszty świata. Miesiąc temu administracja Busha postanowiła dokonać nacjonalizacji banków w celu ratowania światowej ekonomii. Innowacja ta okazała się niezwykle radykalna jak na kraj głoszący wolność i opierający się na wolnorynkowej gospodarce.

Recesja? Kupuj amerykańskie obligacje

Od 1 września światowe giełdy (global stock market) papierów wartościowych straciły już 16.,3 trilionów dolarów. Widmo światowej recesji zmusza zagranicznych inwestorów do kupna amerykańskich 30-letnich Treasury Bonds, które stają się na razie gwarancją dobrej inwestycji. Masowe kupno bondów prowadzi do tragicznego spadku wartości wielu walut takich jak np. rubel, złoty, peso. Rosja mając setki miliardów dolarów nadwyżki w swoim budżecie może podtrzymywać wartość rubla, ale kraje, które tej nadwyżki nie posiadają popłyną niebawem w siną dal ze swoją walutą. Z poprzedniego tygodnia notowania na światowych giełdach to ponowne bicie rekordów w dół i tak Japan’s Nikkei index zmniejszył wartość o 9,6 procenta, niemiecki DAX index zmniejszył się do poziomu z maja 2005 r., koreański Kospi index zaliczył 20-procentowy tygodniowy spadek, a Samsung 14 procentowy spadek, natomiast w Indiach ostatni piątek nazwano „black Friday” dla inwestorów. Kraje OPEC zmniejszyły wydobycie dzienne ropy o 1,5 miliona baryłek, ale reakcja giełdy na nieuchronną recesję nie powstrzymuje spadków cen na ten surowiec.

Takie dzisiaj fasadowe organizacje jak Word Bank czy International Monetary Fund, które miały chronić świat przed ekonomicznymi kryzysami, starają się pomóc państwom bankrutom. IMF uzbierała do soboty 2 mld dolarów na ratunkowy program dla Islandii, a ma już następnych wyciągających rękę po pomoc jak Pakistan, Węgry, Ukraina, Serbia, Bułgaria i udzielenie dużych linii kredytowych dla Brazylii i Korei Południowej. Przedstawiciele IMF poinformowali również, że boss Dominique Strauss-Kahn zostaje na swoim stanowisku, bo zmagali się jeszcze z jednym - kryzysem moralności. Pan Strauss-Kahn 59-letni były francuski minister finansów uwikłany był w skandal seksualny, z którym sobie poradził a teraz po sukcesie z jednym będzie walczył ze światowym kryzysem. Szkoda Węgrów, bo mieli taką wtyczkę: pani skandalista Piroska Nagy z ekonomicznym wykształceniem po ukończeniu University of Budapest i George Washington University znalazła pracę w IMF. Od 1986 r. pracowała w African Department, European II Department oraz Fiscal Affairs, ma w swoim zawodowym dorobku wiele ekonomicznych publikacji, no i teraz rozgłos. Ta różnorodność tych kryzysów w rozpoczętym XXI wieku stała się codziennością, a zarazem utrapieniem ludzkości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

To dla mnie oczywiste - amerykanie płacą za ślepą wiarę w wolny rynek, na którym tak bardzo skorzystali " właściciele" Wall Street. Gdyby o wyborach w USA miał zadecydować wielki biznes to z pewnością wyygraliby je republikanie. Jednak rekiny z Wall Street nie są patriotami, dla nich liczy się jedynie osiągnięcie jak największego zysku. Jeśli Obama będzie działał przeciwko ich interesom zawsze mogą doprowadzić do krachu na Wall Street i popłynąć z kapitałem do tego kraju, który będzie lepiej rozumiał oczekiwania "zagranicznych inwestorów". To nie blisko 70 milonów amerykanów a jedynie 10% amerykańskich rodzin dyktuje warunki na Wall Street. Już w 1998 roku posiadali oni aż 90% notowanych tam akcji, udziałów w funduszach powierniczych, obligacji oraz bonów skarbowych. Tak wyglądają "demokratyczne" USA To normalne, że amerykańskie koncerny przeniosły większość produkcji za granicę. W końcu tam mają dostęp do jeszcze niżej opłacanej siły roboczej. Tylko wtedy trzeba się zastanowić po co republikanie zafundowali im tak wielkie ulgi podatkowe, skoro i tak stosują "delokalizację"? Wygrana Mcaina oznaczałaby faktyczne zwycięstwo amerykańskich korporacji i rekinów giełdowych z Wall Street. Jeśli zaś wygra Obama to skorzystają na tym zwykli amerykanie, ubodzy oraz klasa średnia. Gdyby Obama otoczył się takimi doradcami ekonomicznymi jak Joseph Steglitz, to jest duża szansa na to, aby USA zamiast budowania raju dla menedżerów i finansjery z Wall Street, zaczną budować państwo dobrobytu społecznego na wzór takich krajów skandynawskich jak np. Szwecja. Czas jednak pokaże, jakiego wyboru dokonają sami amerykanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co Pan ekonomista powie na temat braci Sarkozy i Kuchner i przepychania ich planu ktory z Washington D.C. otrzymali do natychmiastowego zatwierdzenia (bo inaczej wszystkie waluty padna) w Europie i dlaczego Niemcy oponuja a o nadchodzacym kryzysie wiedzieli juz od pazdziernika 2007 roku (Deutsche Bank uber alles)
http://www.larouchepac.com/news/2007/11/15/federal-judge-deutsche-bank-you-cant-foreclose-properties-yo.html
http://www.callahansclevelanddiary.com/?p=423
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7070935.stm
German news weekly Der Spiegel said Germany viewed France's proposal for an "economic government" as part of a struggle over which model should dominate in Europe — the social market economy or the state-controlled economy.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3746453,00.html
Serdecznie pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Pana ekonomisty Obarex
- Hm... kolejny zwolennik Wielkiej Teorii Konspiracyjnej.
Posze konkretnie o Wielkiej Teorii Konspiracyjnej w ktorym miejscu i z czy sie Pan nie zgadza.
Ekonomisto znasz jezyk angielski jak masz jeszcze watpliwosci co do New World Order to zapoznaj sie z wypowiedzia Georgian President Mikhail Saakashvili i znajdziesz wiele informacji przedstawicieli rzadu amerykanskiego na internecie. On konkretnie mowi co robi - dla amerykanskich wiadomosci.
Saakashvili Supports New World Order
http://www.youtube.com/watch?v=0iVG2psZJVY
Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.10.2008 13:45

Hehe... Oscyluje jednak w kierunku pogladow Lysiaka. Pareto nie mial okazji przezyc II wojny swiatowej. :) Choc ekonomicznie nie do podwazenia, nie przekonuje mnie jego teoria na plaszczyznie socjologicznej.

Umowmy sie na 85% :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nocny Marku, zgodnie z niepodwazalna regula Pareto - 80% to glupcy, tylko 80...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.10.2008 11:33

Jest cos w tym, co pisze Obarex. Jednak zastanowmy sie nad tym, czy rzeczywiscie nie potrzeba nam, jako spoleczenstwu, Wielkiego Kontrolera. Czy rzeczywiscie, wypuszczeni na wolnosc, jestesmy w stanie cos zbudowac?

Zawsze bardzo chetnie posluguje sie cytatami z mojego ulubionego polskiego autora, Waldemara Lysiaka. Oto jeden z nich: "Demokracja to rzady ludu. 90 procent ludu to glupcy. Wobec tego demokracja to rzady glupcow"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

- Hm... kolejny zwolennik Wielkiej Teorii Konspiracyjnej.
A polityka to nie cybernetyka, zadnych procesow ich inicjatorzy nie sa w stanie kontrolowac do konca, czasami wcale nie sa w stanie kontrolowac. Jednak prymitywne umysly koniecznie potrzebuja Wielkiego Kontrolera i skoro nie da sie w tym celu zatrudnic Pna Boga, to przynajmniej manipulatorow New World Order trzeba w tej roli obsadzic... Ha,ha!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki Plus na Pana. Ten kryzys napewno wiele zmieni, ale czy na lepsze?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.10.2008 09:59

(+) Ciekawe. Nie do konca zgadzam sie z tezami autora i zapewne wybralbym Obame, jednak to nieistotne. Tekst jest kopalnia wiedzy. Uklony...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.