Facebook Google+ Twitter

Dla kogo taka matura? Zadania z matematyki to był banał

Znamy już opinie abiturientów na temat wczorajszego egzaminu maturalnego. Większość twierdzi zgodnie - matura była banalna. Spodziewali się czegoś gorszego.

 / Fot. Oleg Aleksandrow/ http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Cross_parallelogram.png&filetimestamp=20070510022238- Uzyskanie mniej niż 15 punktów, przy tak prostych zadaniach byłoby totalną klęską - mówi Kasia, abiturientka jednego z mińskich liceów. Natomiast podczas rozmowy z nauczycielką matematyki, słyszę, że ta trochę obawia się o los uczniów z klas humanistycznych. - Dla "rozszerzonych" arkusz podstawowy to tylko rozgrzewka, choć wydaje mi się, że przy zadaniu 28 oni też musieli się chwilę zastanowić. Nie wspomnę już o tym, że w klasach bez rozszerzenia, można było na palcach policzyć osoby, które rozwiązały zadanie typu "wykaż, że..." - mówi p. Kasia.

Osobiście uważam, że matura do trudnych nie należała, ale zgadzam się ze stwierdzeniem, że na niektórych zadaniach można było się dać złapać. Trzeba być spostrzegawczym, aby będąc w klasie humanistycznej tę maturę napisać śpiewająco.

"Ten test wcale nie był banalny. Było gdzie popełnić błędy" - mówi gazecie.pl szef CKE Krzysztof Konarzewski.

Wiele osób twierdzi jednak, że matura była na poziomie podstawówki, a wszystko, co trzeba było umieć to rozmieszczać wzory i opisy w tablicach matematycznych. Faktycznie zadanie o obniżce spodni rozwiązałby nawet przeciętny gimnazjalista. Pomyślmy jednak, co by się stało gdyby 80 proc. osób nie zdało matury. Wiadome jest, że poziom w klasach humanistycznych nie jest zachwycający, więc taka opcja byłaby możliwa.

- Jeśli chodzi o maturę rozszerzoną to byłam przygotowana na coś trudniejszego - mówi Ania z mińskiej Macierzanki. - Nie mówię, że było łatwo, ale dało się przeżyć. Najgorsze wg mnie było zadanie kombinatoryczne, aczkolwiek ja mogłam po prostu nie wpaść na pomysł. Myślę, że 80 proc. powinno się uzbierać" - dodaje ze śmiechem.

Dlaczego najwięcej emocji wzbudza poziom egzaminu z matematyki? To samo można przecież powiedzieć o maturze z polskiego. Czy czytanie ze zrozumieniem jest aż tak trudne?
Lub napisanie charakterystyki, której uczyliśmy się w podstawówce? I to mając podany fragment książki, który wszystko nam pokazuje? Taką pracę można napisać nie czytając lektur, wystarczy tylko dobre streszczenie lub obecność na lekcji. Ktoś jednak musi zdać maturę, zarówno humanista - matematykę, jak i matematyk - polski, więc jej poziom nie może przewyższać możliwości maturzystów. O poziomie matury lepiej nie dyskutować, ponieważ najbardziej obiektywną oceną będą wyniki, które maturzyści poznają już pod koniec czerwca tego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.