Facebook Google+ Twitter

Dla kogo trasy szybkiego ruchu? Niedługo poznamy plany

Ważą się losy przyszłych projektów drogowych w Polsce. W styczniu powinniśmy poznać oficjalny plan budowy tras szybkiego ruchu na lata 2014-2020.

 / Fot. Kwesto/CC-BY-SA-3.0- O tym, jak wiele przetargów na kolejne inwestycje będziemy mogli ogłosić, zadecydują najbliższe tygodnie. Najpewniej będzie to pod koniec stycznia, gdy znana będzie wysokość budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 - mówi Urszula Nelken, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rząd nie ujawnił jeszcze precyzyjnych planów odnośnie budowy dróg, ale GDDKiA w sprawozdaniu za 2012 r. zaprezentowała już plan realizacji inwestycji na najbliższe lata. Między nim a deklaracjami ministra Nowaka jest dużo zbieżności.

Plan budowy dróg GDDKiA na lata 2014-2020. / Fot. GDDKiAJak wynika z drogowej mapy przedstawionej przez Dyrekcję, do 2020 r. na mapie zaistnieć ma większość dróg szybkiego ruchu, przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2004 roku. Nietrudno się jednak domyślić, że liczba wybudowanych odcinków, zależeć będzie w dużej mierze od kwoty dofinansowania naszego kraju z budżetu unijnego.

Rzeczniczka Generalnej Dyrekcji wskazuje, które inwestycje mogą liczyć na realizację w pierwszej kolejności: - Priorytetem będzie dokończenie S7 pomiędzy Warszawą i Gdańskiem oraz Warszawą i Krakowem, a także S5 Poznań - Wrocław - twierdzi.

Także autostrady, których w tym roku przybyło blisko 300 km, będą sukcesywnie rozbudowywane. - W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na budowę środkowego odcinka A1 z Piotrkowa Trybunalskiego do Katowic. Dzięki temu, w przyszłym roku pojedziemy autostradą z Łodzi do Gdańska - deklaruje Nelken. Jak dodaje: - W przypadku A2, pierwszeństwo ma odcinek Warszawa - Mińsk Mazowiecki. W zależności od finansowania, inwestycja ta może zostać podzielona na 2 pododcinki.

Warto zaznaczyć, że w przypadku pierwszej z wymienionych autostrad fundusze na jej realizację nie będą pochodziły z UE. Rząd sfinansuje budowę w ramach spółki Polskie Inwestycje.

Czytaj też: A4 z Krakowa do Tarnowa otwarta


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.