Facebook Google+ Twitter

Dla kogo wyższa emerytura?

Każdy kto będąc na wcześniejszej emeryturze przepracował minimum 30 miesięcy ma prawo ubiegać się o przeliczenie pobieranego świadczenia. Nie jest to jednak jedyna możliwość.

O przeliczenie, a co za tym idzie podwyższenie swojego świadczenia w oparciu o dodatkowy staż pracy mogą się starać osoby, które urodziły się przed 1949 r. Wystarczy, że będąc już uprawnionymi do wcześniejszej emerytury przepracują minimum 30 miesięcy i osiągną powszechny wiek emerytalny, który w przypadku kobiet wynosi 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat. Po spełnieniu tych warunków należy złożyć wniosek do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przeliczając emeryturę Zakład przeliczy zarówno jej część socjalną, jak i stażową. Część socjalna, która stanowi 24 proc. kwoty bazowej zostanie przeliczona już od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dniu złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia. Z kolei tzw. część stażowa – zgodnie z zasadą – zostanie przeliczona od tej samej kwoty bazowej, na bazie której wyliczona została emerytura wcześniejsza.

Przeliczyć emeryturę, bez względu na dodatkowy staż pracy mogą również kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r. i uprawnione do wcześniejszej emerytury obliczonej na tzw. dotychczasowych zasadach.

Dotychczasowe zasady oznaczają, że przy obliczaniu świadczenia pod uwagę brana była podstawa wymiaru i staż ubezpieczeniowy. Po ukończeniu 60 lat, na wniosek samej zainteresowanej ZUS przeliczy emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Co istotne, nowe świadczenie będzie obliczane już na nowych zasadach. Oznacza to, że wyliczenia będą przeprowadzone w oparciu o zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które są zaewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Należy podkreślić, że obliczone w ten sposób świadczenie nie musi być wyższe. Nie oznacza to jednak, że osoba wnioskująca o przeliczenie emerytury otrzyma ją w niższej kwocie. ZUS bowiem zawsze wypłaca świadczenie korzystniejsze.

Każdy świadczeniobiorca powinien pamiętać, że przeliczenie emerytury wcześniejszej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stanisław Stań
  • Stanisław Stań
  • 17.01.2011 21:31

Bicie piany. To już było. Był wyrok Sadu Najwyższego że nie obowiązuje to wszystkich. Zainteresowani już dawno to przerobili. Czy nastąpiła zmiana przepisów? NIE! A więc "PIC NA WODĘ FOTOMONTAŻ"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.