Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7385 miejsce

Dla nas dziewictwo jest bezcenne... Muzułmanki na studiach

Studia są dla nich jedną z niewielu szans na zasmakowanie wolności. Jak wygląda życie studenckie muzułmanek poza granicami ich krajów? Czy chodzą na piwo? Dlaczego nie korzystają z pływalni? Jak ratują honor rodziny, gdy stracą dziewictwo?

Kobieta w Islamie. Czy studia są dla muzułmanek jedyną szansą na odrobinę wolności?
Koran szczegółowo określa zakazy i nakazy dotyczące życia religijnego muzułmanów. Pozycja kobiety w Islamie jest silnie uzależniona najpierw od jej rodziny, a później męża. Godność muzułmanki może naruszyć nawet kontakt z obcymi mężczyznami na ulicy czy w autobusie. Najważniejszą wartością dla młodej niezamężnej dziewczyny jest dziewictwo, ponieważ jego utrata przed małżeństwem godzi w honor rodziny.

Islam nie ogranicza jednak roli kobiety tylko do domowych obowiązków, ale pozwala także na zdobywanie wykształcenia. Korzysta z tego wiele młodych dziewcząt, ponieważ wyjazd z kraju arabskiego na zagraniczne uniwersytety staje się często jedyną szansą zasmakowania większej wolności, poznania bardziej swobodnego stylu życia.

- Muzułmanki są dużo bardziej powściągliwe, ale nie wszystkie, bo te, które miały okazję wyjechać na przykład na studia i mieć kontakt z inną kulturą, zachowują się zupełnie inaczej, często same nawiązują rozmowę - stwierdza Patryk Świątek, student III roku geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zajęcia na studiach i zasady islamu. Czy zawsze można je pogodzić?
W waszym kraju odmienność obcokrajowców często jest źle przyjmowana -
wypowiada się pragnąca zachować anonimowość studentka, która przyjechała do Polski z Arabii Saudyjskiej. Polacy często nie reagują przychylnie już na sam strój muzułmanek, które muszą nawet w czasie upałów zakrywać ciało i głowę.

Na uczelniach studentki z krajów arabskich realizują ten sam program, nawet jeśli przyjechały wyłącznie na krótką wymianę. Nie bierze się pod uwagę, że ich religia nakłada im pewne ograniczenia mogące utrudniać udział we wszystkich zajęciach.

- Musiałam zrezygnować z wyjść na basen w czasie wychowania fizycznego. Przychodząc w takim stroju, jaki jest zgodny z zasadami mojej religii i który zakładam na plaży w moim kraju, zostałabym wyśmiana - opowiada Samira, która musiała zamienić zajęcia z pływania na ćwiczenia korekcyjne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Biedne te kobiety tak wytresowane, że patologiczne pomysły są dla nich czymś normalnym. Tylko współczuć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.