Facebook Google+ Twitter

Dla nich Ruda jest zielona

Staraniem Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew (RTPD) ukazała się druga część przewodnika turystyczno-edukacyjnego „Ruda a zielona. Trasy rowerowe”.

Okladka / Fot. Adam PodgorskiLogo / Fot. Adam K. POdgorskiKsiążeczka jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego w ramach projektu „Ruda a zielona”, współfinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pierwsza broszura, która wyszła w roku ubiegłym, zawierała 6 ścieżek przyrodniczo-historycznych, wytyczonych i opracowanych samodzielnie przez członków RTPD. Wszystkie mają walory prac autorskich, a przez to oryginalnych i ciekawych.

Obecna publikacja stanowi kolejną gratkę, zarówno dla miłośników tradycji rudzkich, jak i przyrody miasta i okolic. Zawiera ona następujące pozycje: Anny Jach „Z Fryny na stawy chebziańskie", Anny i Artura Jachów "Z Kochłowic do Lasów Panewnickich”, Urszuli i Andrzeja Kuczerów „Pogranicze halembsko-zabrzańsko-mikołowskie”, Terasy Kurpas i Sabiny Sibińskiej „Przez hałdę na zamek”, Kazimierza Starzyńskiego „Szlakiem leśnych niespodzianek” oraz Sylwii Szoenawy „Przez Kochłowice do Uroczyska Buczyna”.

Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew jest jedynym, pośród nielicznych działających w mieścieDąb Goduli / Fot. Jan Wyżgoł
organizacji o profilu proekologicznym, mającym konkretne dokonania, nie tylko propagandowe. Obecnie dobiega końca akcja ekologiczna-dydaktyczna pod auspicjami RTPD pod nazwą „50 drzew na 50-lecie Rudy Śląskiej”, w trakcie której młodzież posadzi wokół swoich szkół blisko 450 młodych drzew.

Trwa sukcesywne składanie wniosków RTPD do władz miasta o ustanawianie w Rudzie Śląskiej drzew – pomników przyrody. Jest już pomysł, aby sadzeniem drzew uczcić 650-lecie Kochłowic i dokonać, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Ekonomii Etycznej „Pro Ethica” rewitalizacji tzw. "Lasku Bolońskiego" w Bykowinie.

Do końca tego roku RTPD wyda jeszcze następne dwa opracowania poświęcone przyrodzie rodzinnego miasta i umożliwiające dokładne, samodzielne poznanie wszystkich atrakcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.