Facebook Google+ Twitter

Dla Pani z Piekarskiego Wzgórza

Co roku, po święcie Wniebowzięcia Matki Boskiej, odbywa się pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Jakie znaczenie dla współczesnego człowieka ma kult Maryi? Jak w tym odsakralizowanym świecie znaleźć miejsce dla kobiety, do której dziś Pani Joanna Bątkiewicz-Brożek kieruje słowa: „Zostaw szmatę, usiądź przy Nim”?

Gdyby prześledzić kult Matki Boskiej w poezji polskiej na przestrzeni dziejów, stwierdzić można, iż wyjątkowo silny był on w Polsce średniowiecznej. Spośród pieśni religijnych, w XV wieku najliczniej powstawały pieśni maryjne. Właśnie „Bogurodzica”, nazwana przez Długosza „carmen patrium”, stoi u początków naszej narodowej poezji. Charakterystyczne dla utworów maryjnych tego okresu jest dogmatyczne, teologiczne widzenie Bożej Matki. W wieku XVI Maryja staje się królową ludów chrześcijańskich, królową poezji.

W literaturze barokowej rozwój poezji kultywującej cudowne obrazy Maryi wiąże się z ludowymi pojęciami o świętości. Dochodzi do rozbicia abstrakcyjnej postaci na szereg konkretnych. Czci się Matkę Bożą z Jasnej Góry, Ostrej Bramy, Gidel etc. Obrazy Maryi były nie tylko wizerunkiem niebiańskiej postaci. Osadzone przez poetów w realiach życia codziennego, miały być wzorem chrześcijańskiego ideału kobiety i matki, jak pisał Walenty Odymalski w „Wizerunku”. Przez całe oświecenie prawie nie spotyka się utworów o Madonnie... W twórczości wszystkich najwybitniejszych poetów romantycznych znajdziemy wiersze maryjne... W okresie pozytywizmu obserwujemy brak zainteresowania kultem Madonny... i tak amplituidalnie. Maria Pawlikowska–Jasnorzewska wykorzystała motyw maryjny do tematu niemaryjnego, kończąc swój wiersz „Bluebells” słowami: „Poezjo, pod twą obronę...”.

I tutaj można zakończyć ten nużący współczesnego czytelnika przegląd historyczno–literacki i zastanowić się, jak odpowiedzieć sobie na pytania: kim jesteśmy, jakie jesteśmy... Dlaczego idziemy do Piekarskiej Pani?

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Basiu, Aniu, dziękuję Wam bardzo

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna L.
  • Anna L.
  • 22.08.2012 22:55

Dokladnie tak,jak napisala Barbara.
Pozdrawiam serdecznie, Ania

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barbara
  • Barbara
  • 22.08.2012 22:22

Irenko wspaniały artykuł.
Pozdrawiam serdecznie z Brazylii Basia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.