Facebook Google+ Twitter

Dla ratowania klimatu zgasną światła na całym świecie

W sobotę 28 marca o godzinie 20.30 ciemność spowije największe budynki w ponad 2.5 tysiącu miast, w 82 krajach świata. Światła zgasną w ramach apelu World Wildlife Fund o ratowanie klimatu.

Fragment reklamówki WWF / Fot. WWFW Polsce ozdobne iluminacje zgasną m.in. na Pałacu Kultury i Nauki, Wawelu, katowickim Spodku, Zamku Lubelskim, hotelach, a nawet niektórych supermarketach. Światła zostaną wyłączone także na Wieży Eiffel’a, w kasynach Las Vegas, katedrze Notre Dame, Akropolu, Koloseum, stadionie olimpijskim w Pekinie, największych wieżowcach Nowego Jorku. W egipskich ciemnościach pogrążą się Sfinks i piramidy w Gizie. A wszystko zacznie się od wyłączenia generatorów prądu na Wyspach Chatham, przy wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii.

Symboliczne zgaszenie świateł to apel i zwrócenie uwagi na zmiany klimatu. Ogranizacją akcji zajmuje się, już po raz trzeci, międzynarodowa organizacja WWF. Ten cichy krzyk niszczonej planety ma dotrzeć do polityków, którzy w grudniu w Kopenhadze będą podpisywać międzynarodowe porozumienie, określające działania na rzecz ratowania klimatu po 2012 roku, kiedy to wygasną dotychczasowe postanowienia Protokołu z Kioto.

To zjednoczenie ponad miliarda ludzi w 25 strefach czasowych, pokazuje również wzrost zaangażowania w akcje ekologiczne i zwiększającą się świadomość światowej społeczności. Mieszkańcy największych metropolii wreszcie będą mieli okazję zobaczyć gwiaździste niebo, dotąd niewidoczne z powodu oślepiających świateł wielkich miast.

Każde pstryknięcie wyłączające światło, to przyłączenie się do walki o ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Miliard ludzi ma szansę pokazać politykom, że troska o przyszłość świata jest ponad wszelkimi podziałami politycznymi, ekonomicznymi, religijnymi, bo przecież wszyscy żyjemy pod jednym niebem.

Do „Godziny dla Ziemi” może przyłączyć się każdy, wystarczy tylko 28 marca o 20.30, na godzinę wyłączyć światło w swoim mieszkaniu. Można także zarejestrować się na stronie WWF i wyrazić swoje poparcie dla ogólnoświatowej akcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Earth Hour jest miłym gestem zjednoczenia globu ziemskiego, ale wygląda to raczej jak happening. Jestem za ekologią całym sercem, ale realizacja jej założeń czasem zbyt przypomina religię, aby spojrzeć na nią racjonalnie.
Tylko praca od podstaw, czyli niedoceniana, systematyczna edukacja społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów czy etycznych zakupów pozwoli spojrzeć na ekologię poważnie i wyciągnąć z niej korzyści - jaką jest oszczędność. Jeśli w naszym domu, najbliższym otoczeniu bycie eko się opłaci, z pewnością spojrzymy dalej niż czubek swojego nosa. Myśl globalnie, ale działaj lokalnie. Inna sprawa jest taka, że konsumenci są wyedukowani ma medialnym przekazie, który trywializuje poważne kwestie i sprowadza do poziomu widowiskowej rozrywki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że cała ta paplanina o zmianach klimatu jest jakąś totalną bzdurą i demagogią. Niedano ryczały wszystkie media o grążącym nam ociepleniu, o efekcie cieplarnianym i globalnej zagładzie. Ostatnio pisano, że grozi nam ochłodzenie klimatu. Białych niedźwiedzi przybywa, pokrywa lodowa jest większa niż jakiś czas temu. Czyli co ? Teraz będziemy świecić światło całą noc, zostawiać samochody na chodzie ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta jest - ani CO2, ani globalne ocośtamienie. Jeno ludzka nieodpowiedzialność...
Mnie jedynie zastanawia kwestia - chyba już zaniechana - dziury ozonowej. Zaprzestano używania freonu w dezodorantach i lodówkach i co...? Wiadomo czy może i tu jest to głównie naturalny proces czy nie? Moim zdaniem ewentualny zanik warstwy ozonowej byłby czymś ciut trudnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.03.2009 13:17

Sumując to wychodzi nam 183,82 mld ton węgla, z czego ludzki stanowi 8,82 mld ton węgla. Jest to zaledwie 4,8% całości emitowanego CO2. Jest to bardzo niewiele.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.03.2009 13:17

Cała ta akcja to jest śmieszna propaganda.

Emisja CO2 do atmosfery (w mld ton węgla):
Naturalna:
oceany - 106 !
Ludzki:
przemysł i rolnictwo - 7,6
samochody - 0,57

Komentarz został ukrytyrozwiń

To juz chyba trzeci artykul nt temat od kilku miesięcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.