Facebook Google+ Twitter

Dla spóźnialskich: pora na zimowe opony

Tej zimy znów wielu kierowców dało się zaskoczyć "gwałtownym opadom śniegu". Fatalna jakość nawierzchni i liczba starych samochodów w złym stanie technicznym, ze zużytym ogumieniem, powodują brak bezpieczeństwa na drodze.

znak drogowy / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Znak_A-32.svg&filetimestamp=20061228123407Szczególnie ważnym elementem dla bezpieczeństwa jazdy w zimie są opony. W Polsce brakuje ustawowego obowiązku stosowania ogumienia zimowego, który istnieje w wielu krajach europejskich o klimacie znacznie łagodniejszym od naszego. Dziwne, że udało się wprowadzić kontrowersyjny przepis obowiązku stosowania świateł mijania przez cały rok, a lekceważy się stan ogumienia...

Profilaktyka i działania policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach powinny bezwzględnie obejmować profesjonalną kontrolę stanu opon. Powierzchnia, z jaką styka się pojazd z drogą w czasie jazdy, nie przekracza wielkości widokówki. Jeśli nie mamy wpływu na stan drogi, to powinniśmy przynajmniej zadbać o własne opony. Dzięki specjalnej mieszance gumowej, która nie twardnieje w niskich temperaturach oraz specyficznej rzeźbie bieżnika (ułatwiającej odprowadzanie wody i błota pośniegowego, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko poślizgu na cienkiej warstwie wody) zimowe opony skracają drogę hamowania nawet do 50 procent!

Samochód jadący po pokrytej śniegiem nawierzchni na oponach letnich z prędkością 50 km/godz. ma drogę hamowania ponad 20 metrów dłuższą niż auto na oponach zimowych. Taka odległość może decydować o życiu lub śmierci – wie o tym każdy doświadczony kierowca. Brytyjscy statystycy wyliczyli, że nawet na zwykłym wilgotnym asfalcie zimą zdarza się prawie trzy razy więcej wypadków niż latem. Aby się przed tym chronić, trzeba zakładać „zimówki”. Nowoczesna opona zimowa radzi sobie zimą lepiej od letniej na każdej nawierzchni.

Wymiana opon na zimowe to nie wszystko. Zimą powinno się także pamiętać o właściwym ciśnieniu opony, wyważeniu, sprawdzeniu felg, klocków i szczęk hamulcowych.

Jeśli ktoś jeszcze nie wymienił opon to najwyższa pora. Przypominam o tym wszystkim spóźnialskim. Nikogo nie muszę chyba przekonywać jak dobrze jest czuć się bezpiecznie w zimowych warunkach. Pamiętajmy jednak o tym, że na bezpieczeństwo wpływ ma także nasza psychika. Rozsądek, a także ostrożność podczas zimy są szczególnie potrzebne. A bywa, że jest to towar deficytowy. Wypadki nie przytrafiają się tylko innym. Mogą także przytrafić się nam czy naszym bliskim i o tym trzeba pamiętać prowadząc samochód podczas zimy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.