Facebook Google+ Twitter

Dlaczego 60 proc. nastolatków nie sięgnęło po marihuanę?

  • B P
  • Data dodania: 2011-03-15 12:40

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Yale postanowili sprawdzić od jakich czynników zależy ryzyko sięgnięcia przez nastolatków po marihuanę.

 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Million_Marijuana_March.jpgW tym celu dokonano analizy badań przeprowadzonych w 2008 roku na młodzieży szkolnej z Connecticut. Badacze przejrzeli około 4,5 tysięcy danych młodych ludzi pod kątem zażywania przez nich środków odurzających, ale także innych czynników mających istotny wpływ na ich życie, między innymi płeć i rasę.

Ogółem, 40 proc. nastolatków twierdziło, że kiedykolwiek w życiu zapaliło marihuanę, natomiast 24,5 proc. przyznało się do jej zażycia w przeciągu ostatnich 30 dni. Dla porównania w Polsce, w badaniach przeprowadzonych w tym samym roku, do choćby jednokrotnego zapalenia marihuany zdeklarowało się 30,5 proc. młodzieży, a 7,3 proc. uczyniło to w w ciągu ostatniego miesiąca. Amerykańscy badacze podkreślają równocześnie, że obie wartości były wyższe dla chłopców oraz niższe w odniesieniu do dzieci uzyskujących lepsze wyniki w nauce.

Zespół badawczy pod kierownictwem doktora Schepis'a wskazał również na powiązanie zażywania marihuany z innymi ryzykownymi zachowaniami, takimi jak picie alkoholu, stosowanie innych środków psychoaktywnych, posiadanie broni, bójki czy też dokonywanie samookaleczeń.

Badacze wykazali występowanie istotnych interakcji pomiędzy płcią i pochodzeniem etnicznym, a zażywaniem marihuany. W przypadku chłopców obserwuje się wyższy wskaźnik palenia marihuany wśród afro- i latynoamerykanów. U dziewczynek te zależności były odwrotne. Okazało się bowiem, że białe nastolatki były bardziej skłonne do zażywania marihuany w porównaniu do ich koleżanek pochodzenia afroamerykańskiego oraz azjatyckiego. Ponadto dziewczęta istotnie szybciej niż chłopcy przechodziły do regularnego stosowania marihuany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Uwielbiam artykuły zaczynające się od: Amerykańscy naukowcy udowodnili że/ zbadali że/ twierdzą że... (jest o tym kilka świetnych gagów polskich kabareciarzy). Zajęcia pozalekcyjne zwiększają prawdopodobieństwo sięgnięcia po narkotyki, albowiem po narkotyki nie sięgają z pewnością tylko ci którzy nie mają znajomych, kolegów i nie przebywają w grupach poza lekcjami (bo to koledzy z grupy proponują i mają do zaoferowania narkotyki). Społeczne udzielanie się zwiększa prawdopodobieństwo narkomanii, zmniejsza je pasja jakaś, jakieś hobby, jakieś zainteresowania (człowiek spełnia się w inny sposób niż psychoaktywne środki), w tych powyższych badaniach - jak zwykle w USAńskich - brak jasnej korelacji przyczyna-skutek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe. Może powinno się także zbadać kto ma ciągoty do alko...? Chętnie przeczytałabym taki raport.

Komentarz został ukrytyrozwiń
znudzona
  • znudzona
  • 15.03.2011 16:29

>>> to źle, że nie sięgnęło? przynajmniej tak wynika z tytułu

a ja tam uważam, że tytuł pyta o przyczyny a nie wartościuje czy jest to złe czy dobre...

Komentarz został ukrytyrozwiń
airhead
  • airhead
  • 15.03.2011 15:36

to źle, że nie sięgnęło? przynajmniej tak wynika z tytułu

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 15.03.2011 14:23

Bo sięgnęło 40 % ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.