Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego autokuszetka zniknęła z oferty PKP?

Redakcja
O świcie pociąg dociera do Innsbrucku. Z lewej strony widoczna skocznia narciarska / Fot. Ewa Kowalska
O świcie pociąg dociera do Innsbrucku. Z lewej strony widoczna skocznia narciarska / Fot. Ewa Kowalska
Przez około dziesięć lat można było dotrzeć znad morza w góry nocnym pociągiem, do którego dołączane były wagony przewożące samochody. Niestety, dzisiaj to już przeszłość. Usługa zniknęła z oferty PKP.

Samochodem po torach

Na zachodzie Europy furorę robi podróżowanie autokuszetką. Kierowcy unikają stresu związanego z jazdą po coraz bardziej zatłoczonych autostradach, a jednocześnie oszczędzają czas, przemieszczając się nocą.

Deutsche Bahn (kolej niemiecka - red.) od ponad siedemdziesięciu lat przewozi specjalnymi wagonami samochody pasażerów, którzy wypoczywają w kuszetkach, wagonach sypialnych lub eleganckich salonkach. Szczególnie zimą przyjemnie jest podróżować w ten sposób.Rezerwacji w pociągu relacji Berlin - Innsbruck należy dokonywać długo przed planowym wypadem na narty, w przeciwnym razie nie można liczyć na wolne miejsca.

Przejazd autokuszetką nie jest tani. Przewiezienie samochodu i przedział z kuszetkami dla 4-5 osób w obie strony kosztuje około 1600 zł. Trzeba jednak pamiętać, że koszt paliwa i ewentualnego noclegu dla tych, którzy nie ryzykują kilkunastogodzinnego prowadzenia samochodu bez przerwy, też nie jest mały. W efekcie na lawety wjeżdża spora liczba samochodów z Polski, których kierowcom opłaca się zainwestowanie w wygodną i bezpieczną podróż.

Pociąg wyrusza z Berlina w piątki wieczorem, żeby po dziesięciu godzinach dotrzeć w Alpy. Najbardziej zapaleni narciarze mogą więc już w sobotę w południe szusować po ośnieżonych stokach, podczas, gdy podróżujący na czterech kółkach, stoją w tym czasie w korkach pod Monachium.

Samochodem po dziurawych drogach

W Polsce podróżowanie autokuszetką nie jest możliwe. Jak informuje p. Adrianna Chibowska,

rzecznik prasowy PKP, z powodu małego zainteresowania PKP Intercity zrezygnowała w 2004 roku ze świadczenia tej usługi. Dziewięć wagonów do przewozu samochodów zostało, w drodze przetargu, wystawionych na sprzedaż. Przez dziesięć lat dwa z nich były codziennie dołączane do nocnego pociągu „Tetmajer”, kursującego na trasie Gdynia-Zakopane-Gdynia. W okresie letnim na podobnej zasadzie można się było dostać znad morza do Katowic i z powrotem. Dwa trzydziestoletnie wagony czekają na nowego właściciela w Gdyni Cisowej, siedem z nich czuwa na bocznicy kolejowej w Katowicach, a turyści pokonują setki kilometrów po dziurawych i zatłoczonych drogach.

Dobry przykład nie jest zły

Niemcy uzależniają kursowanie autokuszetki od potrzeb i ta prosta zasada sprawia, że najwyraźniej DB nie dokłada do interesu. W Polsce taka usługa była przez dziesięć lat dostępna codziennie. Warto sobie zadać pytanie, do kogo ją kierowano? Nietrudno sobie wyobrazić jak ogromne koszty generowały puste wagony-lawety, przemierzające Polskę poza sezonem turystycznym.

A gdyby tak wziąć przykład od sąsiadów i wznowić funkcjonowanie autokuszetek w okresie wzmożonego ruchu turystycznego? I nie codziennie, bo to nie ma żadnego uzasadnienia, a raz w tygodniu, zgodnie z potrzebami? Czy mimo wystawienia wagonów na sprzedaż jest to jeszcze możliwe?

- Słuchamy uwag i sugestii naszych pasażerów. Jeśli będzie zgłaszane takie zapotrzebowanie, to rozważymy taką możliwość – mówi rzecznik prasowy PKP.

Pozostaje pytanie, w jaki sposób można zgłosić takowe zapotrzebowanie? Czy wołanie Wiadomości24.pl – autokuszetko, wróć na polskie drogi żelazne! – wystarczy?

Zachęcam do podpisania petycji: http://www.petycje.pl/2158

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto