Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Beck nie podpisał paktu z Ribbentropem? Recenzja książki Piotra Zychowicza

W dziejach każdego narodu są takie chwile, gdy trzeba podjąć decyzję mającą wpływ na wszystkich obywateli. Przed taką decyzją stanął Józef Beck, który w 1939 mógł uchronić Polskę przed wojną. Wystarczyło tylko sprzymierzyć się z Hitlerem i razem podbić Sowietów...

Okładka książki / Fot. Dom Wydawniczy REBIS, PoznańWszyscy doskonale wiemy ze szkolnych lekcji historii, że druga wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 od nalotu na Wieluń i ostrzelania Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Wiemy, jak heroicznie Polacy bronili swojej ojczyzny przed najeźdźcami z zachodu, a później ze wschodu, jak ginęli za swój kraj w Powstaniu Warszawskim, czy w getcie walczyli o to, by być po prostu człowiekiem.

Jednak, czy ktoś z nas zastanawiał się kiedyś, jak wyglądałby świat gdyby ponad 70 lat temu nie doszło do najbardziej krwawej wojny w dziejach? A co stałoby się, gdyby to nie Niemcy i Sowieci napadli na Polskę? Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie sytuację, w której polskie wojska u boku wojsk III Rzeszy podbijają Związek Radziecki? Wydaje się to niewiarygodne, ale właśnie tak mogło być...

Udowadnia to w swojej książce publicysta historyczny Piotr Zychowicz. "Pakt Ribbentrop-Beck czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki" to publikacja, która pokazuje, że w czasie drugiej wojny światowej mieliśmy jedno wyjście z sytuacji. Wyjście, dzięki któremu ocaleć mogły miliony istnień.

Dlaczego tak się nie stało? W swojej książce Zychowicz jasno wskazuje winowajcę. Był nim płk Józef Beck, który mówiąc najprościej, wydał wyrok na Polskę, odrzucając propozycję III Rzeszy. Oferta Berlina była prosta. Polskie i niemieckie wojska ramię w ramię podbić miały Związek Radziecki i obalić komunizm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Okupacja islamska to rak, a austriacka gruźlica. Gruźlicę można wyleczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że jednak rozbiór ze strony Austrii był czymś lepszym niż muzułmańska okupacja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisanie historii alternatywnej jest bardzo ciekawe jako swoiste budowanie jej na nowo w oparciu o fakty. TU mamy zas do czynienie z gotowymi niepodważalnymi scenariuszami wydarzeń. Kwestia Becka i jego polityki często już była analizowana na wszystkie sposoby polecam min.http://jes.salon24.pl/423519,jozef-beck-porazka-racjonalnego-myslenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Panią, pani Katarzyno, natomiast od siebie dodam: Polska powinna ułożyć sobie długoterminowe, strategiczne partnerstwo z Niemcami, ale także z Rosją. Umożliwi to (nie na zasadzie zachowania równej odległości od Berlina i Moskwy, ale szukania największego możliwego i opłacalnego zbliżenia i tu i tam) wiele rzeczy. Np. doprowadzenie do rewizji polityki cukrowej UE itp. wyraźnie neokolonialnych ograniczeń na naszą niekorzyść, czy też wywarcie skutecznego nacisku w kierunku przestrzegania praw mniejszości narodowych na obszarze poradzieckim, a wreszcie brak obawy zawiśnięcia w międzynarodowej próżni w wypadku rozpadu UE.

Jedno, drobne zastrzeżenie. Proszę nie zwracać się do mnie jak do Anglika czy Francuza, przez imię i nazwisko w mianowniku. Noszę zwyczajne, podlasko-środkowoukraińskie nazwisko, podobnie jak mnóstwo ludzi w naszym kraju nosi nazwiska pochodzenia niemieckiego, szwedzkiego i węgierskiego, a nawet rosyjskiego. Zresztą, to typowe dla Europy. Wymawiając: Wasiluk proszę zmiękczać s.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może książkę P. Zychowicza czyta się dobrze. Być może, z takim zainteresowaniem, jak Danikena. Ot i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszesz i niejednoczenie dajesz słuszna tezę Panie Grzegorz Wasiluk "Czy można było mieć jakiekolwiek zaufanie do brytyjskich i francuskich gwarancji sojuszniczych?"Nie, nie można było im zaufać !!
Dlatego należy brać przykład z naszych przodków i NIE UFAĆ TAKIM .PRZYJACIOŁOM .
Polak mądry po szkodzie !!!Dlatego jesteśmy wraz z Niemcami w tym samym pakcie militarnym i gospodarczym.Należy brać przykład z tych co potrafią się znaleźć w rzeczywistości i zawsze są gorą.Z mądrym zawsze jest po drodze i zawsze jest to z korzyścią dla UBOŻSZEGO ALE PRAGMATYKA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mimo zmęczenia natychmiast przeczytałem tę recenzję. Zgadzam się z autorem tej książki, acz tylko w ogólnych zarysach. Takie rozumowanie nie uwzględnia faktu, że Hitler prądzej czy później był skazany na przegraną, a dokładniej: po wejściu do wojny Stanów Zjednoczonych. Nie bawiąc się już tu w modne kiedyś i to aż za bardzo teorie o rzeczywsitych ośrdokach władzy, tajnych organizacjach, niezmiernie istotne było jedno. Hitler oznaczał zagrożenie dla anglosaskiego panowania na morzach i oceanach. Wraz z ówczesną Japonią i Włochami Trzecia Rzesza była przeznaczona do odstrzału z punktu widzenia brytyjskich i amerykańskich elit politycznych, wojskowych i przemysłowych. Także rzecz jasna jako reżim prześladujący mniejszość żydowską, mającą już wtedy potężne wpływy w USA (przewodniczący Sądu Najwyższego, prezes Rezerwy Federalnej itd.). Polska stojąc u boku przegranych Niemców zostałaby potraktowana podobnie jak Księstwo Warszawskie po klęsce Napoleona. W najlepszym wypadku.

Uważam, że równie dobrą, a długoterminowo nawet lepszą możliwością było pójście ze Stalinem na Hitlera. Szczegółowiej:

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można tak skonkludować ;Polak mądry po szkodzie.
Jesteśmy przecież z Niemcami (odwiecznym wrogiem ale tylko w przeszłości )w tym samym pakcie wojskowym(NATO ) , w Unii Europejskiej(EU).
Należy walczyć ze stereotypami i brać do serca mądrości tych Polaków ,którzy zdroworozsądkowe mają podejście do życia.Pragmatyzm jest nasza narodowa cechą i nie dajmy się znowu skłócać .
Należy mieć ze znacznie mocniejszymi sąsiadami bardzo dobre stosunki gospodarcze i polityczne .To jest dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej i wszystkich narodów zamieszkujących w Polsce jako polscy obywatele.
Nigdy w naszej polskiej historii nie mieliśmy tak dobrej sytuacji geopolitycznej.Uszanujmy to.
Każdy kto rozwala tą Polskie jest wrogiem nas Polski i jej mieszkańców.Należy wrogów Polaków i Polski zwalczać wszystkimi dozwolonymi środkami .Należy demaskować wszystkich szkodników,którzy nam Polsce ( tu na miejscu i poza granicami) robią złą opinię .Należy ich sprawiedliwie osądzić i jeśli trzeba surowo karać !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.