Facebook Google+ Twitter

Dlaczego człowiek przestaje sie modlić?

Środowy wieczór w Centrum Kultury i Dialogu w Krakowie był bardzo gorący i nawet organizatorzy nie przewidzieli, że debata spotka się z aż takim zainteresowaniem i spontanicznymi reakcjami publiczności.

Igantianum w Krakowie - miejsce debat. Panelistami byli: Krystian Lupa - reżyser, określany przez niektórych "magiem teatru", Bogdan de Barbaro - psychiatra, specjalista z pogranicza religii i psychiatrii, określany mianem "papieża polskiej terapii systemowej" Jarosław Naliwajko SJ - ksiądz i psychoanalityk oraz Konrad Kocot - prezes Polskiego Towarzystwa Jogi Iyengara.

Wszystkich niezwykle serdecznie przywitał dyrektor Centrum Kultury i Dialogu dr Janusz Salamon SJ. Debata spotkała się w bardzo dużym zainteresowaniem świadczy o tym między innymi fakt, że sala wypełniona była po brzegi, zabrakło miejsc siedzących a wszyscy zainteresowani stali lub siadali na schodach i tam gdzie się dało. Temat debaty widać bardzo przyciągnął osoby w różnym wieku, bowiem temat modlitwy dotyczy każdego człowieka.

Niezwykle otwarcie wypowiadał się Krystian Lupa, który z całą szczerością stwierdził, że w jakiś sposób się pozmienialiśmy i jesteśmy inni od ludzi XVIII wieku. Dodał: "Buntuję sie jak słyszę modlitwy ziemsko- poddańcze i pokorne - myślę, że Bóg "krzywi się" na to. Bóg nie jest takim Królem, który tego potrzebuje". Krystian Lupa także zauważył, że w takich modlitwach nie czuje prawdy, ma także problem jak wielu ludzi z Bogiem osobowym. Bardzo akcentował także swoje przywiązanie do modlitwy, oraz zaznaczył, że człowiek unikając, odrzucając modlitwę zaczyna się gubić nad własnymi rozważaniami nad sensem życia i śmiercią i wszystko staje się "ohydnie bezsensowne".

Z perspektywy lekarza i z wieloletniego doświadczenia o modlitwie wypowiadał się także psychiatra Bogdan de Barbaro. Określił dialog pomiędzy psychiatrą a pacjentem jako bardzo intymną, ponieważ odkrywa to co jest zazwyczaj zakryte. Odważnie stwierdził, że z jego doświadczenia jasno wynika, że ludzie modlą się, ponieważ boją się szatana jak się przestają bać to przestają się modlić.

W debacie został także poruszony problem ciała, które jest ściśle związane z modlitwą i jest jej nieodłączną częścią. W tej "materii" wypowiadał się "specjalista od ciała" Konrad Kocot - prezes Polskiego Towarzystwa Jogi Iyengara. Zauważył, że w modlitwie ciało może albo pomagać albo przeszkadzać. Ciało jako "zdrowe narzędzie" może być bardzo pomocne,im bardziej "sprawne" tym mniej problemów z modlitwą.

Kolejnym aspektem, który został poruszony w debacie to tradycyjne formy modlitwy. Krystian Lupa stwierdził,że tradycyjne modlitwy, nic tak naprawdę nie wnoszą do życia duchowego. Ponieważ modlitwa to ma być akt spontaniczny i prawdziwy, a nie tylko "klepaniem". Ma być takim 'kanałem" porozumienia między Bogiem a człowiekiem.

Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w debacie dyrektor Centrum Kultury i Dialogu dr Janusz Salamon zaprasza 9 maja w środę o godzinie 18.30 do Auli Ignatianum przy ul. Kopernika 26.Aula Ignatianum przed debatą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.