Facebook Google+ Twitter

Dlaczego film Agnieszki Holland nie dostał Oscara?

Nie jestem kinomanką, do kina chodzę bardzo rzadko i musi to być obraz, który nie tyle jest utytułowany, ale taki, w którym gra mój ulubiony aktor lub obraz o ciekawym scenariuszu.

Moja intuicja podpowiadała mi, że nominacja do Oscara dla filmu „W ciemności” to maksimum, czego można oczekiwać. Ktoś powie: nie jesteś patriotką, nie wierzysz w siłę naszej kinematografii. Chciałabym bardzo wierzyć, ale tematy, jakich podejmują się nasi reżyserzy, nie dają szans na międzynarodową karierę robionych przez nich filmów.

Dlaczego tak się stało, dlaczego przegraliśmy z irańskim filmem w naszej kategorii filmów nieanglojęzycznych?

Moim zdaniem, dlatego, że świat XXI wieku ma już dość karmienia się II wojną światową, ma dość historii, płaczu i martyrologii. „Europa,Europa” z 1990 roku też otrzymała nominację do Oscara, ale statuetką pochwalić się nie może. Gdybyśmy zaczęli kręcić filmy bardziej współczesne i pokrzepiające, w miejsce ponurych, smutnych i dołujących wojennych obrazów, może mielibyśmy szanse. Wszędzie jest kryzys mniejszy lub większy, ludzie mają powyżej uszu codziennych problemów, a tu jeszcze idziesz do kina i musisz płakać nad losem grupy Żydów ukrywających się w kanałach 70 lat temu.

Ja rozumiem, że historię trzeba szanować, ale nie może ona zawładnąć całym naszym życiem. Trzeba wyciągać z niej wnioski i iść naprzód. Choćby nie wiem, jak znakomity był film pani Holland, do kina na niego nie pójdę. Już raczej wolę zobaczyć „Artystę”, którego pani Agnieszka raczyła nazwać „ wydmuszką”.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gość
  • gość
  • 28.02.2012 13:27

ile można oglądać filmów o pogromie żydów a inne narody to nie ucierpiały.A nikt się tak nad nimi nie użala,żyd to nie pępek świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.