Facebook Google+ Twitter

Dlaczego film Agnieszki Holland nie dostał Oscara?

Nie jestem kinomanką, do kina chodzę bardzo rzadko i musi to być obraz, który nie tyle jest utytułowany, ale taki, w którym gra mój ulubiony aktor lub obraz o ciekawym scenariuszu.

Moja intuicja podpowiadała mi, że nominacja do Oscara dla filmu „W ciemności” to maksimum, czego można oczekiwać. Ktoś powie: nie jesteś patriotką, nie wierzysz w siłę naszej kinematografii. Chciałabym bardzo wierzyć, ale tematy, jakich podejmują się nasi reżyserzy, nie dają szans na międzynarodową karierę robionych przez nich filmów.

Dlaczego tak się stało, dlaczego przegraliśmy z irańskim filmem w naszej kategorii filmów nieanglojęzycznych?

Moim zdaniem, dlatego, że świat XXI wieku ma już dość karmienia się II wojną światową, ma dość historii, płaczu i martyrologii. „Europa,Europa” z 1990 roku też otrzymała nominację do Oscara, ale statuetką pochwalić się nie może. Gdybyśmy zaczęli kręcić filmy bardziej współczesne i pokrzepiające, w miejsce ponurych, smutnych i dołujących wojennych obrazów, może mielibyśmy szanse. Wszędzie jest kryzys mniejszy lub większy, ludzie mają powyżej uszu codziennych problemów, a tu jeszcze idziesz do kina i musisz płakać nad losem grupy Żydów ukrywających się w kanałach 70 lat temu.

Ja rozumiem, że historię trzeba szanować, ale nie może ona zawładnąć całym naszym życiem. Trzeba wyciągać z niej wnioski i iść naprzód. Choćby nie wiem, jak znakomity był film pani Holland, do kina na niego nie pójdę. Już raczej wolę zobaczyć „Artystę”, którego pani Agnieszka raczyła nazwać „ wydmuszką”.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gość
  • gość
  • 28.02.2012 13:27

ile można oglądać filmów o pogromie żydów a inne narody to nie ucierpiały.A nikt się tak nad nimi nie użala,żyd to nie pępek świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.