Facebook Google+ Twitter

"Dlaczego ja?". Historia prokuratora walczącego z systemem

W ramach 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy zaprezentowano "Dlaczego ja?" - dramat oparty na faktach.

kadr z filmu / Fot. materiały prasowe"Dlaczego ja?" (2015) to najnowsze dzieło Tudora Giurgiu, reżysera i byłego prezesa rumuńskiej telewizji publicznej. Scenariusz napisali Tudor Giurgiu i Loredana Novak, w oparciu o prawdziwą historię, która wydarzyła się 13 lat temu w Rumunii.

Głównym bohaterem jest młody, ambitny prokurator Cristian Panait (Emilian Oprea), który ma przed sobą karierę. Pewnego dnia zostaje mu przydzielona sprawa dotycząca prokuratora Bogdana leci (Alin Florea), jego starszego kolegi, oskarżonego o korupcję. Dzięki takim sprawom można dojść na sam szczyt, wystarczy tylko dobrze pokierować śledztwem.

kadr z filmu / Fot. materiały prasoweNiestety dochodzenie Panaita zaczyna przybierać całkowicie niespodziewany obrót. Przełożeni naciskają Cristiana, by nawet bez dowodów, doprowadził do procesu. Tymczasem oskarżony twierdzi, że jest niewinny. To wzbudza podejrzenia prokuratora, który za wszelką cenę chce poznać prawdę. To co odkryje, zaważy na jego dalszej przyszłości...

Bardzo podobał mi się Emilian Oprea, odtwórca głównej roli, który moim zdaniem był bardzo przekonujący. Jego bohater wcale nie jest nieskazitelnie czysty, ma swoje słabości, m.in. do studentek, które chodzą na jego wykłady. Jednakże w pracy stara się postępować według zasad, jest idealistą. Dlatego nie może odpuścić i coraz bardziej angażuje się w sprawę. Okazuje się także, że jest słaby psychicznie. Nie radzi sobie z presją, jaką wywierają na nim przełożeni.

Film "Dlaczego ja?" pokazuje, do czego zdolny jest system. Okazuje się, że rumuńska rzeczywistość po zmianach ustrojowych w 1989 roku jest prawie taka sama jak polska. Z tego powodu produkcja ta jest bliska polskim widzom. Polecam ten film każdemu bez wyjątku, zarówno miłośnikom dramatów, jak i thrillerów.

Zapraszam do obejrzenia trailera:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, staje przed dylematem: jak się zachować w momencie nacisków? Nie każdy z takiej próby wychodzi bez uszczerbku... Kto tego nie doświadczył powinien czuć się wybranym:)
Jak zawsze świetnie napisana recenzja, czasami zastanawiam się czy jest sens o tym pisać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.