Facebook Google+ Twitter

Dlaczego jedni łatwiej znoszą ból, a inni gorzej?

Dzięki genetyce ujawniono tajemnice powstawania i odczuwania bólu. Naukowcy liczą, że postępy przyczynią się do ulżenia dziesiątkom milionów ludzi na świecie dotkniętych bólem przewlekłym.

SCN9A jest genem odpowiedzialnym za ból. Odpowiada on za kodowanie białka, wchodzącego w skład sodowych kanałów jonowych w obrębie synaps nerwowych.

24 stycznia, późno wieczorem, TVP1 wyemitowała film dokumentalny zrealizowany przez telewizję brytyjską, zatytułowany ”Sekrety bólu”. Bardzo ciekawy materiał.

Ból towarzyszy nam przez całe życie, jednak każdy ma inną wrażliwość i każdy inaczej sobie z nim radzi. Niektórzy - doskonale, niektórzy - wcale. Są ludzie, którzy nie odczuwają bólu. To niebezpieczne, bo ból ostrzega, daje sygnał, że coś się złego dzieje, chroni. Pewna kobieta nie odczuwała bólu przy piciu gorącej herbaty, notorycznie parzyła sobie usta i gardło, aż do powstawania bolesnych oparzeń i bąbli.

Chłopiec chodził 3 tygodnie ze złamaną ręką po upadku z roweru. Nic go nie bolało, nawet nie powiedział o tym rodzicom. Po pewnym czasie doszło do rozległego zakażenia.

Nie tylko gen SCN9A jest tu ważny. Równie ważne jest doświadczenie życiowe. Po urazie czasem odczuwamy ból jeszcze długo. Nazywa się to zespołem wieloobjawowego bólu zespolonego. Przykre przeżycia z dzieciństwa, nawet małe urazy, powodują odczuwanie bólu w późniejszym wieku.

Przeprowadzono doświadczenia na noworodkach, porównywano aktywność mózgu dzieci urodzonych w przewidzianym terminie z aktywnością mózgu wcześniaków. Wcześniaki mają więcej przykrych doświadczeń, przedwczesny, często traumatyczny poród, nieobecność matki, kłucie wenflonami, podłączenie do przeróżnych aparatur podtrzymujących życie, itp. Przejawiają one zdecydowanie większą aktywność na ból. To się przekłada na dorosłe życie. Nazywa się to zjawisko przekazaniem impulsów bólowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

madlen
  • madlen
  • 29.01.2012 20:35

oglądałam kiedyś ten film na zajęciach i chciałabym go zobaczyć jeszcze raz, tylko nigdzie go nie mogę znalezc, czy wiecie może skąd go wziąść??? z góry dzięki za odpowiedz, recenzja super:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bolesny temat...:)
Dobrze, że w tym filmie nie było o bolącej duszy, o współbolącej empatii i o "cierpieniu PiSologicznym".:)))
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń
ali
  • ali
  • 25.01.2012 14:24

a mnie to już boli jak o tym czytam , za wrażliwe mam chyba receptory :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.