Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Julia wraca do domu?

„Julia wraca do domu” to, biorąc pod uwagę fabułę, film bardzo prosty. Jednak to tylko pozory, bo wraz z czasem prosta fabuła daje obraz coraz bardziej skomplikowany i niezwykle dramatyczny.

Okładka DVD filmu / Fot. materiały dystrybutoraGdy ogląda się pierwszą scenę filmu „Julia wraca do domu”, wyreżyserowanego przez Agnieszkę Holland, można odnieść wrażenie, że oto zaczyna się thriller, bo pierwsze kadry przenoszą widza do szpitala psychiatrycznego, w którym mały chłopiec dotykając ludzi rękoma leczy ich. Kojarzy się to Wam z „rękami, które leczą”? Dobry trop, ale zacznijmy od początku... fabuły, która wydaje się z pozoru banalna.

Małżeństwo około „trzydziestki”, mieszkające w Kanadzie ma dwójkę dzieci, bliźniaki Nicolasa i Nicole. Żona (Maria Seweryn) dowiaduje się, że mąż ją zdradził, więc zabiera jedno z dzieci i jedzie do swojego ojca (Jerzy Nowak), Polaka z pochodzenia. Mąż (William Fichtner ) żałuje swojego czynu i próbuje żonę przekonywać, żeby jednak wróciła. Julia jest pewna, że chce rozwodu, sprzedaży domu i podziału majątku. Wszystko zmienia, z pozoru nieuleczalna, choroba syna. Lekarze stawiają diagnozę: nowotwór. Gdy okazuje się, że chłopiec jest uczulony na chemioterapię, Julia chwyta się wszystkich możliwych sposobów jego uleczenia. Ostateczną pomocą ma być spotkanie z Aleksiejem, uzdrowicielem (Lothaire Bluteau ), który ma swoje tournee po Polsce, a o którym rodzina dowiaduje się od poznanej przez ojca Julii Polki, której siostra współpracowała z cudotwórcą. Mimo sceptycyzmu męża, Julia decyduje się zabrać syna i polecieć do Polski. I tutaj scenariusz przestaje wyglądać jak typowy dramat i robi się niezwykle interesujący i odsłania tajemnicę, dlaczego Julia ostatecznie wraca do domu.

Dramaturgia w filmie Holland jest zbudowana w ciekawy sposób. Mały uzdrowiciel w szpitalu, matka zabierająca dzieci z domu bez tłumaczenia im, co się stało - to dostarcza dużo emocji i wywołuje w widzu wiele pytań. Potem napięcie nieco opada, żeby powrócić w drugiej części filmu.

Fabuła opowiedziana tylko za pomocą przytoczenia faktów wydaje się banalna, ale to tylko pozory. Bo na ekranie widzimy nawarstwiające się na siebie problemy, nieporozumienia – konflikt małżeński, relacje między bliźniętami, romanse ojca Julii i zdrady małżeńskie. Przeplatające się ze sobą wątki w połączeniu z bardzo dobrą grą aktorską dają skomplikowany, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, obraz godny Agnieszki Holland.

Wiadomości24.pl są patronem wydania DVD filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.