Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Kaczyńscy spoczną przy Piłsudskim?

Dlaczego Wawel, a nie Powązki czy Bazylika Opatrzności Bożej w Wilanowie, w której spocznie ciało prezydenta na uchodźstwie Ryszarada Kaczorowskiego? To pytanie pojawia się w głowach wielu Polaków. Spróbujmy sobie na nie odpowiedzieć.

Decyzja kardynała Stanisława Dziwisza


Prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią spoczną na Wawelu / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Krakow_Wawel_20070804_0930.jpgGazeta Wyborcza doniosła dziś, że to kardynał Stanisław Dziwisz zaproponował, by na Wawelu powstała krypta prezydencka. Wyraził chęć, by spoczęli w niej zarówno prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią , jak również prezydent Ryszard Kaczorowski . Rodzina Lecha Kaczyńskiego przychyliła się do propozycji arcybiskupa, a decyzją rodziny prezydenta na uchodźstwie jego ciało spocznie w Bazylice Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Na Wawelu trwają przygotowania miejsca ostatniego spoczynku Lecha Kaczyńskiego, w Krakowie odbywają się protesty przeciwko pochowaniu go w tym miejscu , a wielu Polaków zadaje sobie pytanie: "Dlaczego Wawel, a nie Powązki?". Na pytanie to próbuje odpowiedzieć między innymi jeden z dziennikarzy "Gazety Wyborczej" Dominik Uhlig, powołując się na rozmowę z ważnym politykiem PiS , który postanowił zachować anonimowość. Ze słów anonimowego polityka wynika, że mimo iż jako człowiek Lech Kaczyński mógłby zostać pochowany na Powązkach w grobie ojca, zastanawiano się, czy jako prezydent powinien spocząć w miejscu, w którym leży między innymi prezydent Bolesław Bierut?

Dlaczego Wawel?


Zdecydowano się na Kraków i Wawel ze względu na analogię śmierci z generałem Władysławem Sikorskim , który podobnie jak Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej, a którego ciało spoczywa na Wawelu. Spory w tym temacie niektórym mogą kojarzyć się również ze śmiercią marszałka Piłsudskiego, u boku którego spocznie ciało prezydenta Kaczyńskiego, gdyż w jego życiorysie czytamy: „Ciało marszałka złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Przez pewien czas trwały jednak spory pomiędzy władzami duchownymi a świeckimi dotyczące miejsca spoczynku Piłsudskiego. Ostatecznie, 22 czerwca 1937 roku, na polecenie metropolity krakowskiego, abp Adama Stefana Sapiehy, trumnę Marszałka przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.”

Ratomir Wilkowski w swoim komentarzu zamieszczonym pod artykułem Kraków protestuje: Pochówek na Wawelu to profanacja zadał mi pytanie, co skłania mnie do akceptacji decyzji rodziny Lecha Kaczyńskiego odnośnie jego pochówku na Wawelu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Za tekst.5*Staranny czy obiektywny nie będę się wypowiadał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A.Z. a stosujesz czasem wlasne rady do siebie?

"Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka i prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, odwiedził wczoraj kardynała. Spotkania nie komentował. Nasze źródło twierdzi, że emocje nieco opadły, gdy okazało się, że grobowiec małżonków Kaczyńskich nie znajdzie się ostatecznie w tym samym pomieszczeniu co sarkofag Piłsudskiego."

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Ratomir: miast przeklejać wyniki ankiety, która nie może być z punktu widzenia metodologii badań statystycznych miarodajna zapoznaj się z zagadnieniem doboru próby.

Bychacha (kto tu mowi o badaniach statystycznych) - ale jakis poglad w sprawie chyba moze dac? to przy okazji jeszcze raz:
tu masz kolejne: http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/ankiety/czy-maria-i-lech-kaczynscy-powinni-zostac-pochowani-na/wyniki,18495 (w sumie przy 56862 glosach!) http://www.newsweek.pl/sondy/115 http://www.portal.bochnia.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=9354&sid=04e526aff796ed5de18cf1fd6682850b http://forum.scigacz.pl/post-528377.html http://www.forumbridge.pl/poll.php?s=60f884129502b75a955fdff3f34f165e&do=showresults&pollid=64
a moze ty znasz choc jedna gdzie prezentowane sa inne trendy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratomir: miast przeklejać wyniki ankiety, która nie może być z punktu widzenia metodologii badań statystycznych miarodajna zapoznaj się z zagadnieniem doboru próby. Otworzy ci to oczy na wiarygodność tego typu ankiet - zwłaszcza, że w przypadku dynamicznego IP można osiągać w ten sposób cuda. Jeżeli nie wierzysz zrób eksperyment - przy odpowiednich zabiegach jesteś w stanie nabić każdy wynik...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Ratomir Wilkowski: Marszałek Piłsudski wzorem dla prezydenta Kaczyńskiego

Ale rodzina tego pierwszego jest najwyrazniej przeciwna pochowania w tym samym miejscu prezydenta link

Czytając ze zrozumieniem tekst podany w linku, jak i słuchając wiadomości wnioskuję, że rodzina Piłsudskiego była przeciwna, gdyż w pierwszej chwili myślała, że sarkofag Piłsudskiego będzie przesuwany. Po wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości nie ma już uwag i zastrzeżeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Polecam ankiete przy tym arcie: link

Wyniki sondy (stan na 15.IV g.12.35)
Czy prezydent Lech Kaczyński winien spocząć na Wawelu?
Tak (8%)
Nie (92%)
Jeszcze się nad tym zastanawiam (0%)
Łącznie głosów: 13

Daje do zastanowienia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Teraz dopiero zauważa się ile dobra wypłynęło z prezydenckich decyzji, dobra w kierunku jedności narodów.

Jak np. z wypowiedzi (za panią profesor Środą): „nie ma etyki po za katolicyzmem”?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekat opracowany starannie, jednakże z tezą i poparciem. A zapowiadało się na całkowity obiektywizm; nie zawiera bowiem równowaznika dla ostatniego akapitu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać nim fiksacja martyrologiczna obezwładni myślenie i czucie.
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,7773211,_Jesli_uznamy__ze_smierc_czlowieka_zmienia_ocene_jego.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Czyny te wspomina między innymi jedna z Dziennikarek Obywatelskich serwisu Onet.pl , próbując swoimi słowami udowodnić, że Lech Kaczyński zasłużył na to, by zostać pochowanym na Wawelu. Bardzo dojrzałe, osobiste i ciekawe podejście do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego Wawel?"

Po tamtejszej ocenie gwiazdek mozna by wnosic cos zgola odmiennego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.