Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Kaczyńscy spoczną przy Piłsudskim?

Dlaczego Wawel, a nie Powązki czy Bazylika Opatrzności Bożej w Wilanowie, w której spocznie ciało prezydenta na uchodźstwie Ryszarada Kaczorowskiego? To pytanie pojawia się w głowach wielu Polaków. Spróbujmy sobie na nie odpowiedzieć.

Decyzja kardynała Stanisława Dziwisza


Prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią spoczną na Wawelu / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Krakow_Wawel_20070804_0930.jpgGazeta Wyborcza doniosła dziś, że to kardynał Stanisław Dziwisz zaproponował, by na Wawelu powstała krypta prezydencka. Wyraził chęć, by spoczęli w niej zarówno prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią , jak również prezydent Ryszard Kaczorowski . Rodzina Lecha Kaczyńskiego przychyliła się do propozycji arcybiskupa, a decyzją rodziny prezydenta na uchodźstwie jego ciało spocznie w Bazylice Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Na Wawelu trwają przygotowania miejsca ostatniego spoczynku Lecha Kaczyńskiego, w Krakowie odbywają się protesty przeciwko pochowaniu go w tym miejscu , a wielu Polaków zadaje sobie pytanie: "Dlaczego Wawel, a nie Powązki?". Na pytanie to próbuje odpowiedzieć między innymi jeden z dziennikarzy "Gazety Wyborczej" Dominik Uhlig, powołując się na rozmowę z ważnym politykiem PiS , który postanowił zachować anonimowość. Ze słów anonimowego polityka wynika, że mimo iż jako człowiek Lech Kaczyński mógłby zostać pochowany na Powązkach w grobie ojca, zastanawiano się, czy jako prezydent powinien spocząć w miejscu, w którym leży między innymi prezydent Bolesław Bierut?

Dlaczego Wawel?


Zdecydowano się na Kraków i Wawel ze względu na analogię śmierci z generałem Władysławem Sikorskim , który podobnie jak Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej, a którego ciało spoczywa na Wawelu. Spory w tym temacie niektórym mogą kojarzyć się również ze śmiercią marszałka Piłsudskiego, u boku którego spocznie ciało prezydenta Kaczyńskiego, gdyż w jego życiorysie czytamy: „Ciało marszałka złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Przez pewien czas trwały jednak spory pomiędzy władzami duchownymi a świeckimi dotyczące miejsca spoczynku Piłsudskiego. Ostatecznie, 22 czerwca 1937 roku, na polecenie metropolity krakowskiego, abp Adama Stefana Sapiehy, trumnę Marszałka przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.”

Ratomir Wilkowski w swoim komentarzu zamieszczonym pod artykułem Kraków protestuje: Pochówek na Wawelu to profanacja zadał mi pytanie, co skłania mnie do akceptacji decyzji rodziny Lecha Kaczyńskiego odnośnie jego pochówku na Wawelu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Za tekst.5*Staranny czy obiektywny nie będę się wypowiadał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A.Z. a stosujesz czasem wlasne rady do siebie?

"Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka i prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, odwiedził wczoraj kardynała. Spotkania nie komentował. Nasze źródło twierdzi, że emocje nieco opadły, gdy okazało się, że grobowiec małżonków Kaczyńskich nie znajdzie się ostatecznie w tym samym pomieszczeniu co sarkofag Piłsudskiego."

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Ratomir: miast przeklejać wyniki ankiety, która nie może być z punktu widzenia metodologii badań statystycznych miarodajna zapoznaj się z zagadnieniem doboru próby.

Bychacha (kto tu mowi o badaniach statystycznych) - ale jakis poglad w sprawie chyba moze dac? to przy okazji jeszcze raz:
tu masz kolejne: http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/ankiety/czy-maria-i-lech-kaczynscy-powinni-zostac-pochowani-na/wyniki,18495 (w sumie przy 56862 glosach!) http://www.newsweek.pl/sondy/115 http://www.portal.bochnia.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=9354&sid=04e526aff796ed5de18cf1fd6682850b http://forum.scigacz.pl/post-528377.html http://www.forumbridge.pl/poll.php?s=60f884129502b75a955fdff3f34f165e&do=showresults&pollid=64
a moze ty znasz choc jedna gdzie prezentowane sa inne trendy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratomir: miast przeklejać wyniki ankiety, która nie może być z punktu widzenia metodologii badań statystycznych miarodajna zapoznaj się z zagadnieniem doboru próby. Otworzy ci to oczy na wiarygodność tego typu ankiet - zwłaszcza, że w przypadku dynamicznego IP można osiągać w ten sposób cuda. Jeżeli nie wierzysz zrób eksperyment - przy odpowiednich zabiegach jesteś w stanie nabić każdy wynik...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Ratomir Wilkowski: Marszałek Piłsudski wzorem dla prezydenta Kaczyńskiego

Ale rodzina tego pierwszego jest najwyrazniej przeciwna pochowania w tym samym miejscu prezydenta link

Czytając ze zrozumieniem tekst podany w linku, jak i słuchając wiadomości wnioskuję, że rodzina Piłsudskiego była przeciwna, gdyż w pierwszej chwili myślała, że sarkofag Piłsudskiego będzie przesuwany. Po wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości nie ma już uwag i zastrzeżeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Polecam ankiete przy tym arcie: link

Wyniki sondy (stan na 15.IV g.12.35)
Czy prezydent Lech Kaczyński winien spocząć na Wawelu?
Tak (8%)
Nie (92%)
Jeszcze się nad tym zastanawiam (0%)
Łącznie głosów: 13

Daje do zastanowienia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Teraz dopiero zauważa się ile dobra wypłynęło z prezydenckich decyzji, dobra w kierunku jedności narodów.

Jak np. z wypowiedzi (za panią profesor Środą): „nie ma etyki po za katolicyzmem”?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekat opracowany starannie, jednakże z tezą i poparciem. A zapowiadało się na całkowity obiektywizm; nie zawiera bowiem równowaznika dla ostatniego akapitu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać nim fiksacja martyrologiczna obezwładni myślenie i czucie.
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,7773211,_Jesli_uznamy__ze_smierc_czlowieka_zmienia_ocene_jego.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Czyny te wspomina między innymi jedna z Dziennikarek Obywatelskich serwisu Onet.pl , próbując swoimi słowami udowodnić, że Lech Kaczyński zasłużył na to, by zostać pochowanym na Wawelu. Bardzo dojrzałe, osobiste i ciekawe podejście do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego Wawel?"

Po tamtejszej ocenie gwiazdek mozna by wnosic cos zgola odmiennego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.