Facebook Google+ Twitter

Dlaczego kładka nad Górnośląską?

Lidia Raś w swoim artykule prezentowała argumenty za lokalizacją Kładki Miłości nad ulicą Książęcą. Ja postaram się przekonać Was do wyboru lokalizacji nad ulicą Górnośląską. Dlaczego? Bo to Idealne Miejsce dla Zakochanych.

Lidia Raś w swoim artykule Warszawski Trakt Zakochanych - krok po kroku zareklamowała lokalizację Kładki Miłości nad ulicą Książęcą. Ja postaram się przekonać Was do wyboru lokalizacji nad ulicą Górnośląską.

Ulica ta biegnie od ulicy Solec do skrzyżowania z ulicami Jazdów i Wiejską, gdzie przechodzi w ulicę Piękną. Wychodząc z parku Rydza-Śmigłego w kierunku południowym do Ujazdowa trafiamy na niepozorną kładkę, która właściwie przecina trzy ulice: Piękną, Myśliwiecką i Górnośląską. Zazwyczaj właśnie z tą ostatnią jest identyfikowana.

Kładka sama w sobie nie jest interesująca, ale zaproponowałam ją do mianowania Kładką Miłości ze względu na otoczenie. Ulica Górnośląska zakończona od strony kładki urokliwymi schodkami ma ok. 1 km długości co czyni ją jedną z mniejszych śródmiejskich ulic. Idealne miejsce do zejścia na urocze łąki na Wisłą, niedaleko kino letnie do aranżacji na zakochane filmowe wieczory.Ulica Górnośląska zaznaczona zieloną strzałką. / Fot. Mapa

Małe co nie co z historii:

Wcześniej zwana Górną z uwagi na lokalizację na skarpie, swoją aktualną nazwę otrzymała w 1925 roku, dla upamiętnienia przyłączenia do Polski Śląska a dokładnie zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego. Największe straty, jak większość śródmiejskiej zabudowy, odniosła Górnośląska podczas wojny: we wrześniu 1939 i podczas Powstania Warszawskiego. W momencie powstania, tj. ok. 1740 roku, rozdzielała ogrody Tivoli należące do ks. Stanisława Poniatowskiego od ogrodu Ustronie jego syna, ks. Kazimierza Poniatowskiego.

Dziś nie ma pozostałości po imponującej cegielni królewskiej zajmującej obszar od rogu Górnośląskiej i Rozbrat aż do Myśliwieckiej. Trudno się dziwić skoro zamknięto ją po prawie wieku działalności, po roku 1825. Tam gdzie aktualnie jest Osiedle Torwar (to te wielkie "pogniecione" punktowce przy trasie) w XVIII wieku działał browar, zamieniony na Fabrykę Odlewów Żelaznych "Ostrowski i Spółka" w wieku kolejnym. Zmianom nie było końca i już w 1892 działała tam fabryka włókiennicza "Albert Blazy i Spółka". Jednak już po 1920 roku w tym miejscu powstała montownia samochodów Citroën.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Romanie, też chodziłam tam na randki.
Tomku, a czy most z definicji nie musi być nad wodą?
Wiesławie, propozycja czy może nie podoba Ci się ta inicjatywa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

potem przyjdzie pora na most rozstań[ lokalizacja dowolna]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kładka nad Książęcą moźe pozostać Mostem Zakochanych, a z tej, nad Górnośląską, moźesz Ewo uczynić Kładkę Miłości :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już w połowie lat 80 kładka ta była częścią szlaku warszawskich zakochanych. Szczególnie tych z Mokotowa a związanych ze Śródmieściem. Szlak od Krakowskiego do Łazienek. Teraz brak mi czasu na napisanie czegoś wiecej. Popieram Cię Ewo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.