Facebook Google+ Twitter

Dlaczego liście zmieniają kolor?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-31 17:37

Złota polska jesień w tym roku niezbyt się popisała. W zamian za piękne, słoneczne dni sprezentowała nam przymrozki i pluchę. Mimo wszystko liście na drzewach już dawno rozpoczęły swój coroczny rytuał.

Liść klonu / Fot. Joanna KierysNajpierw na intensywności straciła ich zieleń, później stały się żółte, czasami czerwone. Niestety, ale kwestią czasu jest to, aż spadną. Kilkadziesiąt miliardów ton liści rozłoży pod naszymi stopami kolorowe dywany.

Ale żeby liść zaczął zmieniać kolor między nim a gałęzią musi pojawić się ktoś trzeci. Ktoś, czyli warstwa komórek, która odetnie dopływ składników odżywczych do liścia. Pozbawiony minerałów liść przestanie odbudowywać swój chlorofil, który rozkłada się pod wpływem światła. Gdy tak się już stanie, w liściu zaczynają działać karetonoidy. Żółte i czerwone pigmenty do tej pory przed aktywnością wstrzymywał właśnie chlorofil. Gdy ten przestaje działać, liście pod wpływem pigmentów zaczynają mienić się pięknymi złoto-rudymi kolorami.

Wspomniane wcześniej nagromadzone komórki odcinają też dopływ cukrów. Wtedy niektóre z gatunków drzew zaczynają produkować antocyjany. To właśnie one odpowiadają za płomienny wygląd liści. Antocyjany odpowiadają też za czerwień w warzywach i owocach. Uaktywnione działaniem słońca powodują, że jabłka rumienią się tylko od tej strony, z której były nasłonecznione.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Lol
  • Lol
  • 23.11.2011 13:27

żal mi cię babo lidio b. borys, kogo to obchodzi ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolory złotej jesieni piękne są.))
...dziś, deszcz za oknem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.