Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22950 miejsce

Dlaczego ludzie odchodzą od Kościoła?

Kościół i wiara są obecne w życiu każdego człowieka. Nie sposób ich lekceważyć. Wśród nas są gorliwi katolicy, ale są też osoby, którym Kościół jest "nie po drodze". Dlaczego? Powodów jest wiele. Przyjrzyjmy się im!

Jedna z wielu kapliczek na Podlasiu, napis na niej brzmi: "Przez krzyż i mękę swoją; zbaw Jezu duszę moją". / Fot. Robert Butkiewicz

Słowem wstępu


Temat ten jest dość rozległy i zawsze (jak typowe tematy związane z religią i kościołem) będzie wzbudzał poruszenie. Dając przy tym iskrę do obrzucania się bluzgami pomiędzy wierzącymi i tymi, co nie wierzą. Można tutaj spotkać ludzi, którzy lubią się licytować w tym, kto jest wyższy, mądrzejszy (lub jest większym - mniejszym ignorantem) i który system, jaka doktryna przyniosła więcej ofiar dla ludzkości. Rozrzut wypowiedzi i poglądów, rozpina się od fanatyzmu wierzących do antyklerykalizmu i antychrześcijaństwa jego przeciwników. Z jednej strony atakuje się wyznawców i Boga, a z drugiej księży i kościół jako instytucję. Moim zdaniem należy zwracać uwagę na błędy, ale też trzeba szukać ich rozwiązania. Natomiast nigdy nie popadać w generalizację.

(Nie)święty w sutannie


Neogotycki kościół w Koralewie (pod Kętrzynem) / Fot. Robert ButkiewiczJednym z ważnych powodów, dla których ludzie odchodzą od kościoła jest zachowanie osób, którzy w tym kościele pełnią posługę. Księża zawsze będą "na ustach" ludzi. Z racji sprawowanej funkcji oczekuje się od nich czegoś więcej. Zrozumienia problemów ludzkich, otwartości, mądrości, pomocy, dawania pozytywnego przykładu... lista cech jest długa. Tworzymy nieistniejący ideał, mówiąc przy tym "ksiądz to też człowiek". Tymczasem ich zachowanie dotyka szczególnie. Ksiądz alkoholik, mający zaburzenia seksualne, żyjący w konkubinacie i z dzieckiem (podwójne życie). Pazerny, surowy, apodyktyczny, zarozumiały. Nie liczący się ze zdaniem i wolą ludzi, parafian. Jeżeli nie umieją się poruszać w pewnych tematach, potrafią silnie zranić i wręcz wyrzucić daną osobę od kościoła. Każdy z nas zna, słyszał o takich osobach. Zdarza się, że wymagają oni od ludzi, głosząc wyniosłe tezy i postanowienia na kazaniach w stylu "jak należy żyć", sami jednak postępują zgoła odmiennie. Dopuszczają się nadużyć i błędów, które odbijają się echem - i to nie tylko wśród lokalnej społeczności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 04.03.2012 14:12

przyczyny? nierozliczenie sie z przeszłośćią w końcu kościól jako instytucja ileś tam ludzi zabił spalił zamęczył na smierć itd przez wieki walczył tylko o władze ogniem sztyletem przekupstwem no ale to było dawniej i o tym sie milczy .. a teraz głównie to tolerowanie zachowań niemoralnych i bezwzględność w egzekwowaniu kasy ..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taliesin, sprawę "mówiącego" drewna dawno mamy za sobą. Teraz poważnie zaawansowane są prace nad przechwytywaniem i rejestrowaniem ludzkiej myśli i nie tylko. Jak myślisz? Odważy się człowiek na to co jest w gestii Boga?! Skoro zakazane jabłko zerwał?! Dlaczego nie?! I gdzie się znajdziemy?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzisz Tadziu?! Taliesin ma rację! Ale jak jestem przekonany że Bóg jest?! I zostanie mi zaliczony grzech zaniechania?! Kto jest ważniejszy?! Ano, w czasie żniw trzeba wybierać. Chmura tuż, tuż a z zebranych plonów gospodarz rozliczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I wyobraź sobie Tadziu, mówiące drewno konfesjonału przekazujące informacje do centralnego systemu komputerowego i synchronizowane z wypowiedzią obrazy z mikrokamery?!
I do tego obraz księdza w Ruandzie, pomagającego dobijać swoich wiernych i pokazującego który do zabicia?! I do tego, tego księdza schowanego w pięknym ośrodku na terenie Szwecji?!
Najpierw trzeba nieczystości z miejsc poświęconych Bogu posprzątać i "odkazić" a potem można się na tych miejscach modlić. Chociaż jak "mikrofon" raz kałem zabrudzony, to przekaz jest zniekształcony i tam na "Górze" źle słychać. Można skamleć bez końca i efektu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 03.03.2012 12:20

Do Piotra Wierzbickiego.Czasami swoje przemyślenia zachować dla siebie.Zwłaszcza kiedy wymykają się z ram logiki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można wychylić głowę z płaszczyzny wytyczonej przez trójkąt i normalnie patrzeć w przestrzeń. Co jednak się stanie, kiedy podzielimy tą przestrzeń na płaszczyzny?! Co widzimy?! Nieskończoność układów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu, tolerowanie małego zła powoduje (zanim obudzimy się) pączkowanie jak na drożdżach i wychodzi potworne zło. Dziwi mnie tylko, że Ty taki polityk i nie widzisz?! Chyba uczyłeś się o trójkątach. Można rzec, że trójkątów jest nieskończoność. Są trójkąty małżeńskie, polityczne, w przyrodzie i bez liku. Wszystkie mają wspólną cechę. Mianowicie są idealne do tworzenia realiów XXI Wieku. Tą zasadniczą cechą jest to, że wytyczają część płaszczyzny usystematyzowane w taki sposób, żeby z tego zaklętego kręgu nie można było wychylić głowy. O! Byłoby za wiele! Wyobraź sobie, co zobaczy osobnik wyłażąc poza obręb trójkąta? Ciarki na skórze się od razu tworzą! Ogromne przestrzenie! A teraz wyobraź sobie, że dany osobnik wychyli głowę poza obręb płaszczyzny tego trójkąta?! A później z drugiej strony?!
Jak zaczną wychylać głowy, kto to wszystko skontroluje i będzie nadzorował?! W ACTA jak na razie "piorun"
strzelił i nie wiadomo co z tego wyniknie?! A wtedy może dojść do takiego przyspieszenia, że już nic nie będzie można kontrolować?!
Przypatrz się uważnie jak funkcjonuje trójkąt: [PO<?>PiS]. A do tego jak połączysz nitki synalków prominentnych, it.d. oraz it.p. wychodzi jak byk = MAFIA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kicia sformułowała to prawidłowo. Krótko i zwięźle. Mam w tej sprawie temat w głowie a brzmi: "Droga przez konfesjonał". Mogę go jednak napisać, jeżeli będę miał wyraźny sygnał Przedwiecznego a to znaczy prawie, że nigdy. Bo cóż ja marny robak mogę znaczyć, żeby reprezentować Stworzyciela Nieba i Ziemi?!
I mam wrażenie i odczucie, że poruszenie tego tematu może spowodować "trzęsienie Ziemi". A może jest tak, że trzeba jeszcze poczekać?! Żeby wszyscy dobrze wytarzali się w "łajnie"?!
Spowiedź, gdzie ksiądz nawet nie wie, że nowoczesny konfesjonał ma "mówiące drewno"?! Niby drewno a słychać?! Żadnego kabelka?! Kiedyś jak chciało się biskupa podsłuchiwać, trzeba było kabelki kłaść.
A dzisiaj?! Mówiące drewno.
A teraz z drugiej beczki. Odzywam się do znajomego: "Czego żresz?! Zapomniałeś że jest post?!".
A on do mnie: "Co Ty będziesz mnie pouczał?! Ksiądz chyba lepiej wie od Ciebie co dobre a co złe, no nie?!
Kiedyś miałem sprawę do załatwienia i poszedłem do księdza proboszcza. Był dzień postu. Kiedy nacisnął na dzwonek, usłyszał polecenie wejścia. Zobaczył na stole nadziewaną kaczkę i jak księdzu ruszają się poliki. "Proszę księdza proboszcza! Przecież dzisiaj post!" "Siadaj głupku, to dla pospólstwa."
Myślałem, że mi to rozerwie wnętrzności i powiedziałem: "Przysięgnij teraz na przekleństwo swojego potomstwa, że było to prawdą i nic od siebie nie dodałeś?!" Usłyszałem tylko: "Przysięgam"
Pode mną jakby cała Ziemia się obsunęła!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 03.03.2012 10:50

O rany!Słuchając niektórych komentarzy aż skóra cierpnie ze strachu na widok wieży kościelnej.Czy kościół ma jakieś dobre strony?Może zrobił jednak coś pozytywnego? Trochę mniej krytykanctwa a więcej obiektywizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato ma Pani racje!
Ja poznałem prawdę o krakowskim kościele jak też wielu działaczek. Tylko zmieni personalne i mentalności władz kościelnych spowoduje powrót wiernych. Obecnie kościół katolicki działa gorzej niż b. PZPR. Za pośrednictwem niektórych księży i dewotek niszczy się niewinne osoby.
Uzależnia decyzje w sądach Urzędach gdzie w większości etaty są obsadzone przez skrajnymi działaczkami i działaczami kościelnymi. Ostatnio nawet doprowadzone, że zakupiona za społeczne pieniądze pomoc żywnościoewa jest przez Caritas rozdawana tylko na zaświadczenie od proboszcza. Natomiast proboszcz wyda decyzje administracyjną wówczas jak sprawdzi osobowa kartoteka parafialną ( niestety taka jest prawda). A w kartotece zaznacza się czy osoba przyjmuje księdza po kolędzie, czy dzieci chodzą na religie, czy daje się pieniądze na kościół itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.