Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6694 miejsce

Dlaczego ludzie zabijają słonie sumatrzańskie?

W miniony piątek z prowincji Riau na Sumatrze dotarły informacje o znalezieniu 5. martwych słoni. Zagrożone wyginięciem słonie sumatrzańskie zostały najprawdopodobniej otrute przez miejscowych rolników.

Słoń sumatrzański łatwo daje się oswoić. Służy do pracy. / Fot. Piotr ŚmieszekSłoń indyjski, podobnie jak jego afrykański kuzyn, należy niewątpliwie z uwagi na wciąż kurczącą się populację, do gatunku zagrożonego wyginięciem. Tym większą troską otaczany jest przez pozarządowe organizacje ochrony przyrody oraz lokalną administrację, które z dużą wnikliwością śledzą liczebność jego populacji na danym terenie.

Łączną liczbę populacji słonia indyjskiego szacuje się na niespełna 30 tysięcy osobników. Ta niewielka populacja dzieli się w ramach swojego gatunku na cztery lokalne podgatunki: słonia indyjskiego, słonia malajskiego, słonia sumatrzańskiego i słonia cejlońskiego.

Indonezyjski podgatunek z Sumatry według szacunków międzynarodowej organizacji ochrony środowiska WWF obejmuje niewiele ponad 3300 osobników. Jest to druga najmniej liczna po słoniu malajskim podgrupa gatunku słonia indyjskiego.

Urzędnicy lokalni w jednej z sumatrzańskich prowincji, Riau, poinformowali w piętek o przykrym fakcie znalezienia pięciu martwych zwierząt. Wszystkie martwe słonie to młode osobniki w wieku od dwóch do czterech lat będące częścią dzikiej grupy zamieszkującej teren prowincji.

Wstępna analiza próbek pobranych od martwych zwierząt wykazała, iż przyczyną śmierci było najprawdopodobniej otrucie silną, wytwarzaną z siarki trutką na dziki. Jest ona stosowana przez lokalnych farmerów do ochrony plantacji palm olejowych przed tymi zwierzętami.

Według Ediego Susanto z agencji zajmującej się tymi i podobnymi przypadkami, śmierć słoni wynika z wtargnięcia człowieka za swoimi uprawami na kurczące się w oczach tereny dziewiczych lasów tropikalnych. Zmniejszająca się przestrzeń życiowa zmusza zaś słonie do wtargnięć na tereny uprawne w celu zdobywania pożywienia, co z kolei powoduje konflikt interesu z farmerami. Jak podkreślił Susanto w wywiadzie dla sobotniej Jakarta Post, policja oraz agencja, której przewodzi, są już w fazie ustalania sprawców otrucia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Plantacje palm oliwnych - to wielka szkoda dla naturalnego drzewostanu lasów tropikalnych! Ludzie uprawiają je - ażeby od "białych" mieć większy zysk! Palmy oliwne mają w przyszłości zastąpić ubytki nafty i oleju napędowego! To jest polityka zaborcza "białego" człowieka!
I rolnicy i słonie to "produkt uboczny" tejże polityki!! Rolnicy niszczą naturalny drzewostan lasów tropikalnych - poprzez uprawianie palm oliwnych. Rolnicy niszą swoją naturalną kulturę, religię i tradycje - zabijając słonie - które w niektórych regionach Indii są uważane za święte.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W penym programie edukacyjnym widziałam szkolenie farmerów w jaki sposób mogą ocalić swoje mienie oraz słonie. Trzeba jednak się podszkolić, a to wymaga pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
maka
  • maka
  • 29.11.2010 12:35

To są najpewniej rolnicy nie katolicy.... bo katolicy to by od razu zjedli wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatel
  • Ja Obywatel
  • 29.11.2010 09:18

Żal nam zwierząt ale czy nikt nie pomyślał o wieśniakach broniących upraw. Trzeba szukać metod ochrony ich pól przed niszczeniem przez zwierzęta. Pytam się co zrobiono aby uchronić ich plantację prawdopodobnie nic a teraz wielki krzyk miłośników zwierząt. Może czas powołać Stowarzyszenia ochrony człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykre... nie potrafię napisać dłuższego komentarza o tej sytuacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutna wiadomość, dla wszystkich kochających przyrodę i zwierzęta.
Człowiek sam niszczy swoje środowisko, nie myśląc o tym co zostawi następnym pokoleniom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.