Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2289 miejsce

Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety miłości?

Allan i Barbara Pease, autorzy poradników o związkach dowodzą, że na całym świecie znajduje się ponad półtora miliona idealnych dla nas partnerów. Dlaczego więc tak trudno się dobrać?

Para - http://www.everystockphoto.com / Fot. AbraajWiedząc, że istnieje więcej niż jedna idealnych dla nas osób, a więc takich, które najbardziej do nas pasują, któż ograniczałby się do jednej tzw. drugiej połówki? "Rzeczpospolita" donosi, że pomimo zatrważających statystyk rozwodowych wzorem wciąż jest, zwłaszcza dla kobiet, relacja idealna (niczym z romantycznych komedii).

Socjologowie tłumaczą, że wyobrażenie życia "długiego i szczęśliwego" nie jest niczym złym. Ważne jest jednak, aby dodać do tego mądrość i akceptację dla siebie jako ludzi, którzy zostali wychowani w innych subkulturach - kobiecej i męskiej.

Mężczyzna i kobieta od tysiącleci mają inne oczekiwania co do podstaw związku, czyli do miłości i seksu. To się nie zmienia: mężczyzn wciąż pociągają zdrowe i płodne kobiety, a dla pań atrakcyjni są mężczyźni mogący się pochwalić władzą, statusem, zasobami materialnymi i zaangażowaniem. To gwarantuje gatunkowi przetrwanie. Ale systemy i organizacje społeczne próbują przekonywać, że kobiety i mężczyźni pragną tego samego.

Komunikacja międzypłciowa


Większość różnic w sposobie komunikowania się kobiet i mężczyzn wynika z sytuacji i wciąż istniejącego niższego statusu społecznego tych pierwszych. To powoduje, że mają one problemy z otwartym i nieskrępowanym podejmowaniem dyskusji, zwłaszcza z mężczyzną. Cheris Kramarae w artykule dyskusyjnym na temat obłudy hasła "równość płci", prezentuje pogląd, zgodnie z którym wypowiedzi kobiet, mimo że są równie ważne i rozsądne jak wypowiedzi mężczyzn, uważane są za mniej znaczące.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Two_left_hands_forming_a_heart_shape.jpgKobiety w związku dążą do bliskości emocjonalnej poprzez rozmowę i zwierzenia, mężczyźni natomiast poprzez działanie. Tym działaniem dla nich może być seks, gdy tymczasem wiele kobiet nie traktuje go jako formy komunikacji i wolą mówić o uczuciach. Dla mężczyzny związek to konieczność dzielenia się zasobami. A on dziś nie chce się dzielić. Kiedyś był bardziej skłonny, bo małżeństwo było jedynym sposobem, by mieć stały dostęp do seksu. Dziś mężczyźni mają seks bez ślubu, po co więc się żenić? Do nieporozumień doprowadzają również odmienne style komunikowania się: męski-informowanie, kobiecy-porozumienie.

Na podstawie szczegółowych wywiadów z rozwiedzionymi mężczyznami i kobietami Catherine Riessman stwierdziła, że dla obu płci idealne małżeństwo stanowiło spełnienie trzech aspektów: bliskości emocjonalnej, przekonanie o pierwszorzędnym znaczeniu dla partnera, a także seksualność. Jednak zła komunikacja między małżonkami powodowała, że nie byli oni całkowicie szczerzy w ujawnianiu swych potrzeb, uczuć, oczekiwań, a niestety przekonanie, że partner, jeśli kocha, to powinien się domyśleć, czego potrzebuję, jest zwodnicze. Zwłaszcza dotyczy to sfery seksualnej, w której kobiety nadal czują większe zawstydzenie i zobowiązanie do hamowania swego temperamentu.

Jeszcze w latach 50. minionego stulecia dla 60 proc. kobiet pierwszym mężczyzną był ten, z którym się zaręczyły lub którego poślubiły. Dziś jest ich zaledwie 1 proc. Coraz mniej jest także kobiet, dla których planem na życie jest rodzenie dzieci, w USA 42 proc. kobiet o wysokich zarobkach jest bezdzietnych, a 14 proc. twierdzi, że nie chce mieć dzieci.

Skąd te różnice?


Wszystko przez testosteron i oksytocynę - hormony, których poziom w organizmie reguluje natura. Mężczyźni mają testosteronu zdecydowanie więcej. Dzięki niemu są silniejsi, łatwiej ulegają podnieceniu. Kobiety mają więcej oksytocyny, zwanej hormonem przytulania. Dzięki niemu są bardziej opiekuńcze i silniej się przywiązują (mężczyźni też czasem tacy są, głównie na początku związku, na etapie zakochania, gdy testosteron im spada, a oksytocyna wzrasta).

Różnice te są nie do pogodzenia. Od dawna podział ról w społeczeństwie zależał od płci. Różnimy się między sobą. Ale być może to właśnie te nieporozumienia i różnice to jest to, co nas napędza, co czyni nas interesującymi dla drugiej płci.

Według "Rz", jeśli zrozumiemy, że miłość ma podstawy naukowe i biologiczne, jest szansa, iż będziemy podejmować bardziej świadome decyzje i zwiększymy swoje szanse, by wybrać odpowiedniego dla siebie partnera. Uświadamiają to poradniki na temat związków, które czytają jednak głównie kobiety. Może mężczyznom ta wiedza do niczego nie jest potrzebna?

Niektórzy psychologowie mówią: kochaj siebie, a nieważne, z kim się zwiążesz (Eva-Maria Zurhorst).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

wańka wstańka
  • wańka wstańka
  • 21.10.2010 09:07

Jedno mi się w tym artykule nie podoba nie jest on na czasie teraz niestety to kobiety pragna bardziej seksu myślą waginą zamiast sercem :( teorie niestety poparłem doświadczeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elzbieta.gromek@wp.plmialam
  • elzbieta.gromek@wp.plmialam
  • 02.10.2010 23:43

mialam meza z kyorym sie rozwidlam bo nie umialam kochac siebie na rozwod w moim kraju wydalam kupe kasy facet byl zimnym draniem mielismy dwoje dzieci sad przyznal mi alimenty w wysokosci 100zl na miesiac a ja pracowalam jako pielegniarka caly czas zylam w stresie wyjechalam zeby sie odemnie w koncu odczepil

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że został podjęty bardzo aktualny i ważna temat, opisany ciekawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.08.2010 09:59

Mężczyźni pragną seksu bardziej od kobiet z powodu złego wychowania, które spowodowało uzależnienie ich a także części kobiet i dzieci (dzieckiem jest osoba nie mogąca brać udziału w rozmnażaniu życia z powodu braku dojrzałości uczuciowej, umysłowej lub cielesnej) od substytutów rozmnażania się; substytutem w tym tekście są wszelkie działania, rozmowy i rozmyślenie o dążeniu do uzyskania rozkoszy dostępnej jedynie w czasie dążenia do rozmnażania życia zakończonego zapłodnieniem oraz przedmioty służące do uprawiania seksu w tym reklamy. Reklamy z kobietami mające wywołać podniecenie seksualne były do dnia napisania tego tekstu najgroźniejszą przyczyną rozbudzania pragnień seksualnych u mężczyzn.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Codziennie w księgarniach na całym świecie ukazują się kolejne poradniki na tysiące tematów. Ich autorom wydaje się, że posiedli
wyjątkową wiedzę, ubierają ją z reguły w quasi naukowe szaty, podlewają sosem bliżej niesprecyzowanych badań socjologicznych i ....czekają na tantiemy od sprzedanego nakładu. Zdecydowana większość owych poradników zawiera dywagacje na temat wiedzy powszechnie znanej.Nigdy wcześniej nie słyszałem o Allanie i Barbarze Pease. Ich niebywale odkrywczy wniosek, że kobieta i mężczyzna zdecydowanie różnią się pod bardzo wieloma względami, przerabiamy juz od czasów bibilijnych Adama i Ewy.

Cudem natury, a raczej boskim jest, że pomimo owej przepaści miedzypłciowej, znajduje sie nad nią dostatecznie wiele mostów i połączeń, by zdecydowaną większość populacji ludzkiej łączyć w pary damsko-męskie, płodzące i wychowujące potomstwo.I o dziwo duża ich część ŻYJE W SZCZEŚCIU I MILOŚCI PRZEZ BARDZO DŁUGIE LATA, nie mając nawet pojęcia o Allanie i Barbarze Pease .Wystarczy słuchac głosu serca i instynktu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze był konflikt między pokoleniami i między płciami... Natura samca i samicy są różne, na co mamy mały wpływ. Ludzie tym się wyróżniają w królestwie zwierząt, że mają bardziej rozwinięty mózg (poza pionową postawą ciała). Dobór często nie jest naturalny, a racjonalny. Jedni dobierają się na zasadzie podobieństwa, inni... różnic. Nie wszystkim jest to obojętne, ale natura bardzo często odgrywa największą rolę. Jest to temat rzeka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł '5 Jednak społeczności znają takie okresy, kiedy te "naukowe postulaty" zostały poprzez praktykę "wolnej Miłości" (sex & miłość) zepchnięte w cień;))

I tak niem. -franc. TV ARTE wieloktrotnie tego lata podawała na tematy obyczajowe: lata 70-te. 80-te, 90-te ubiegłego stulecia (jak ten czas leci;)) przykłady na inny rodzaj związków miłosnych miedzy kobietą a mężczyzną, jak to kościół i naukowcy z Europy środkowej chcieliby widzieć.

Jeżeli kobieta jest materialnie samowystarczalna i niezależna od mężczyzny, to niby dlaczego seksualnie ma poddać się jego władzy? - Nigdy coś takiego nie zauważyłem. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Szkoda, że Autorka nie podała źródeł z których korzystała.
Czy jest to recenzja książki pod tym samym tytułem?
Na jakiej podstawie Autorka wyciąga wnioski i odpowiada na pytania?
bs"

To nie jest recenzja książki. Ona była jedynie punktem wyjścia do dalszych rozważań. Przy niektórych fragmentach podaję, że wnioski pochodzą z gazety "Rzeczpospolita", reszta to kompilacja wywodów socjologicznych i własne spostrzeżenia. A ponieważ jest to temat rzeka, a możliwości i prawa internetu są takie, jakie są, trudno zawrzec wszystko w jednym artukule, co zauważył Pan Orłowski. Poza tym, obiektywnie rzecz ujmując, każdy może miec na ten temat inne zdanie, ale (idąc za "Rzeczpospolitą" ;)) badacze i mądrzejsi ode mnie sugerują, że należy zrozumiec, że miłość ma (TEŻ) podstawy naukowe i biologiczne.
Pozdrawiam.
KG.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kiedys byla taka piosenka pewnej znanej pani "... Ty do mnie nie mow w romantycznej walucie, ty do mnie twarda waluta mow...." Wynika z tego ze milosc mozna wyrazic odpowiednikim rownania Einstaina a mianowicie : Milosc = sex * kasa do n-tej potegi. Mezczyzni mysla glownie o sexie ale maja ograniczone mozliwosci w tym zakresie, natomiast jezeli chodzi o kase to kobiety maja potrzeby i mozliwosci nieograniczone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książki co prawda nie znam i pewnie sięgać po nią nie będę, ale artykuł fajny i ciekawy. Polecam natomiast inną książkę Allana i Barbary Pease pt. "Mowa ciała", w której autorzy, często w zabawny sposób, przekazują wiele cennych informacji na temat komunikacji niewerbalnej oraz jej znaczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.