Facebook Google+ Twitter

"Dlaczego mrówkojady boją się mrówek". Dziesiątki powodów do inspiracji zwierzętami

Książkę "Dlaczego mrówkojady boją się mrówek" Francesci Gould i Davida Havelanda można by uznać za kompendium dziwnych informacji. Myślę, że nawet wiernych widzów National Geographic nieraz ona zaskoczy.

 / Fot. okładkaNo dobrze, kto z was zna odpowiedź na to, ile komórek pigmentowych posiadają mątwy i kameleony? I które z nich potrafi zmieniać kolory i desenie z użyciem efektów godnych kinowych poczynań Camerona?

Francesca Gould, z wykształcenia lekarka, wykładająca anatomię i fizjologię na Uniwersytecie w Bristolu, postanowiła wychylić się poza wąski świat ludzkiej medycyny i zanurzyć w pasjonujące badania na temat otaczającej nas (lub czasem kompletnie nieznanej i odległej) fauny. Zbudowana z krótkich artykułów, zwięźle i żywo opisujących przedziwne zachowania, umiejętności i zwyczaje zwierząt, książka staje się vademecum zaskoczeń na ten temat.

Pewnie niewiele osób zastanawia się nad związkiem pomiędzy sępami a kalifornijskimi próbami wykrycia nieszczelności w rurach przesyłających gaz ziemny, czy przydatnością psa do wykrywania nowotworów. Autorzy książki musieli niezwykle uważnie śledzić naukowe nowiny. Czasami zresztą nie udaje się do końca rozstrzygnąć zagadkowych zachowań - nie ma odpowiedzi na to, jak rekiny potrafią wiązać sznurek (a podobno złotej nici używają do przymocowywania worka z jajkami), nie udało się też jeszcze ustalić, w jaki sposób niektóre zwierzęta potrafią zamarznięte przetrwać mroźne zimy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.