Facebook Google+ Twitter

Dlaczego należy ograniczyć niedzielny handel?

Głównym celem wprowadzenia ograniczenia niedzielnego handlu są względy społeczne. Należy pamiętać o tym, że w Polsce niedziela jest dla większości pracowników dniem wolnym od pracy. Nie dotyczy to jednak pracowników handlu.

 / Fot. SolidarnośćWprowadzenie zasady dobrowolności, co do podejmowania pracy w niedzielę w polskich realiach nie jest możliwe. Słabość związków zawodowych oraz niewystarczające uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy nie dają żadnej gwarancji do zachowania dobrowolności pracy w niedzielę. Dlatego też jedyną gwarancją dla pracowników skorzystania z prawa do wolnej niedzieli jest wprowadzenie ustawowych ograniczeń w prowadzeniu handlu w niedzielę. I takie właśnie ustawowe ograniczenia znajdują się w tym projekcie.

W celu spełnienia oczekiwań samych klientów nie wprowadza się całkowitego zakazu handlu w niedzielę, lecz jego ustawowe ograniczenie. Stąd w ciągu roku dopuszcza się do prowadzenia handlu przez 7 niedziel w roku. Dotyczy to zarówno okresu w czasie wzmożonego ruchu zakupowego przez świętami jak też i okresu, kiedy prowadzona jest wysprzedaż towaru. Projekt ustawy dokładnie precyzuje, jakich niedziel to dotyczy.

Co warto podkreślić proponowane ograniczenia niedzielnego handlu nie ograniczają prawa do prowadzenia swobodnej działalności gospodarczej. Jednak korzystanie z tego prawa nie może ograniczać praw innych ludzi. Dlatego osoby posiadające działalność gospodarczą będą mogły wyłącznie samodzielnie prowadzić taki handel w niedzielę.

Z ograniczenia niedzielnego handlu zostały wyłączone te placówki handlowe, które zajmują się zaspakajaniem codziennych potrzeb ludności. Do tej listy zaliczono: kioski, sklepy na dworcach autobusowych, kolejowych, szpitalach, portach lotniczych, apteki, piekarnie, restauracje, kina, obiekty infrastruktury kryzysowej. Pełna lista tych placówek znajduje się w projekcie tej ustawy. Proponowany projekt bazuje na sprawdzonych w innych krajach zachodnich, rozwiązaniach dotyczących niedzielnego handlu.

Projekt został również zdecydowanie poparty przez polskich biskupów. W niedzielę 18.06.2016r list do wiernych w tej sprawie został odczytany w Kościołach na terenie Diecezji Gliwickiej, gdzie od następnej niedzieli ruszy akcja zbierania podpisów pod tym projektem.

http://www.wolnaniedziela.pl/pliki/piktogramy/1_projektustawy.pdf

Zdaniem posła Piotra Ambramowicza z PIS - przewodniczącego wspierania przedsiębiorczości oraz patriotyzmu ekonomicznego jest szansa na wprowadzenie tych nowych rozwiązań od stycznia 2017r, jeśli tylko podpisy pod tym projektem zostaną zebrane.

Głównym autorem projektu tej ustawy jest NSZZ „ Solidarność”. Ze strony Solidarności jest to już druga próba ustawowego ograniczenia niedzielnego handlu. Tylko w 2014 roku działacze tego związku zebrali 120 tysięcy podpisów w tej sprawie. Projekt ten został poparty przez zdecydowaną większość posłów z klubu PIS.

Ostatecznie jednak ówczesna większość parlamentarna odrzuciła projekt tej Ustawy. W mojej ocenie wtedy zwyciężyły interesy zagranicznych korporacji handlowych typu: Tesco, Auchan, Lidl, Jeronimo Martins, Carrefour itd., oraz samych konsumentów, kosztem praw pracowników-, którzy też chcą mieć prawo do wolnej niedzieli.

Nasi czytelnicy mogą tutaj: http://www.wolnaniedziela.pl/pliki/piktogramy/2_listaobywateli.pdf pobrać i złożyć swój podpis pod tym obywatelskim projektem.

Również w Biurze Rady Powiatu (pok.110) jest dostępny projekt Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę wraz z listą poparcia dla tego projektu. Mieszkańcy Powiatu Gliwickiego mogą tam składać swoje podpisy. Zwracam się z gorącą prośbą do mieszkańców Naszego Powiatu do poparcia tej ważnej inicjatywy społecznej. W imieniu NSZZ „Solidarność”, – jako głównego inicjatora tej kampanii, oraz własnym - pragnę z góry Wszystkim serdecznie podziękować za wyrażone poparcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.