Facebook Google+ Twitter

Dlaczego należy wprowadzić podatek „hipermarketowy”?

W pierwszym kwartale 2016 roku, PIS zamierza wprowadzić podatek obrotowy od sklepów wielkopowierzchniowych, który ma zastąpić całkowicie nieskuteczny podatek dochodowy CIT.

Sonda

Czy należy opodatkować wielkie sieci handlowe działające w Polsce?

 / Fot. Fot.: Michał Niwicz
Podatek obrotowy od działalności wielkich sieci handlowych nie jest wcale dodatkowym podatkiem. Ma on zastąpić podatek dochodowy, którego w praktyce można było w Polsce nie płacić.

Proponowany przez PIS podatek obrotowy od działalności wielkich sieci handlowych ma doprowadzić do sytuacji, w której głównie zagraniczne sieci handlowe zaczną w tym kraju płacić uczciwe podatki. Podatek dochodowy w tym przypadku nie spełniał swojej fiskalnej funkcji. W praktyce te koncerny handlowe od początku swojego istnienia bardzo skutecznie omijały płacenie podatków w Polsce.

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3268180,zagraniczne-sieci-handlowe-uciekaja-naszemu-fiskusowi,1,id,t,sa.html

W tym celu wykorzystywano tutaj różne luki prawne do wykazania, że zagraniczne sieci handlowe nie przynoszą w Polsce żadnych zysków. Dochodziło do sytuacji tak kuriozalnych, w których te firmy handlowe, dzięki wykazywaniu strat z tytułu prowadzonej działalności na terenie Polski otrzymywały z budżetu państwa a więc od polskich podatników – dotacje z powodu poniesionych strat.

Dzięki temu handlowy koncern Auchan w 2013 roku otrzymał z budżetu państwa dotacje w wysokości 13 milionów złotych. Trudno w Ministerstwie Finansów znaleźć informacje o płaconych podatkach przez koncerny handlowe w Polsce. Najczęściej w rubryce na temat wysokości płaconego podatku można było znaleźć informację tej treści – brak danych.

http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/jakie-podatki-placa-sieci-handlowe-w-polsce-nie-powiemy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.