Facebook Google+ Twitter

Dlaczego nie będzie przedterminowych wyborów?

Po wczorajszej konferencji prasowej Samoobrony żaden z dziennikarzy nie zwrócił uwagi na jedno zdanie Leppera, które wyznacza scenariusz na najbliższe kilka miesięcy. Dotyczyło ono konsekwencji niedawnej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej.

Gdy zapytano Leppera o wcześniejsze wybory, ten w dość tajemniczy sposób zasugerował, że niektórzy politycy mogą zmienić swoje dotychczasowe opinie na temat przedterminowych wyborów. Jak wiadomo, do wcześniejszego rozwiązania Sejmu najbardziej dążą PO i SLD.

Paradoksem może okazać się nagła zmiana zdania właśnie Platformy Obywatelskiej. Jeśli Sąd Najwyższy podtrzyma decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS, partia ta będzie w najbliższym czasie tracić ok. 22 miliony złotych dotacji rocznie. W podobnej sytuacji znajdzie się SLD (postkomuniści stracą nieco mniej). Bez tych dotacji bieżąca działalność PiS i SLD, a przede wszystkim kampania wyborcza wyglądać może dość blado.

Jak wiadomo, LPR, Samoobrona i PSL nie są zwolennikami wcześniejszych wyborów ze względu na dość słabe notowania. Jeśli PO dojdzie do wniosku, by nieco zmodyfikować swoje dotychczasowe stanowisko i domagać się rozwiązania Sejmu, ale już po niekorzystnej dla PiS decyzji Sądu Najwyższego i to dopiero w przyszłym roku, PiS straci przynajmniej 22 miliony dotacji z kasy państwowej (czytaj z naszej kieszeni). Przeprowadzenie wcześniejszych wyborów będzie opłacać się Platformie, ale dopiero po decyzji Sądu Najwyższego i to w przyszłym roku.

W ten sposób PO może doprowadzić do tak poważnych strat finansowych najgroźniejszego rywala, iż może być zainteresowana przedłużeniem agonii obecnego Sejmu. Co więcej, PO upiecze dwie pieczenie przy ogniu PKW i Sądu Najwyższego. Także SLD zostanie osłabiony finansowo i to tuż przed wyborami. Postkomuniści to także w pewnym stopniu rywal PO. Platforma może liczyć na odebranie części elektoratu LiD, w skład którego wchodzi SLD. Dlatego w interesie PO będzie, gdy przedterminowe wybory zostaną przeprowadzone, ale już po decyzji o pozbawieniu dotacji PiS i SLD.

PO stworzy więc (po cichu oczywiście) swego rodzaju koalicję tych, którzy obawiają się wyborów już w tym roku oraz tych, którzy chcą się zemścić na PiS i SLD, tj. Samoobrony, LPR i PSL. W ten sposób PiS nie będzie dysponowało większością w Sejmie, by wybory odbyły się jeszcze przed terminem utraty dotacji przez Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie taki scenariusz miał na myśli dzisiaj Lepper, uśmiechając się ironicznie, gdy była mowa o wcześniejszych wyborach.

Polska nie jest demokracją

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

no, no, jestem zaskoczony taką pochwałą z Pana strony!
a co do forum, to chyba stosunki się trochę znormalizowały

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Autora:

nie chodziło mi o zwalczanie na wiadomosci24, bo widzę ile tu jest artykułów (większość zresztą bardzo ciekawych - zwłaszcza te niezwiązane w polityką - dla promocji Tarnowa robi Pan więcej niż całe Biuro Promocji Miasta i Centrum Informacji turystycznej razem wzięte), ale o 'zwalczaniu' na na forum tarnowskim.
A koledze Lovely przekażę pozdrowienia :) na pewno się ucieszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Do podobnych wniosków doszedłem wczoraj, zainspirowany konferencją Andrzeja Leppera. Piszę o nich w Piątej Władzy...:
http://5wladza.blogspot.com/2007/08/podpowiadam-jak-rozwali-pis-b-jak-pis.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poparcie dla PiS "spada" od 2 lat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jeden z argumentów. Myslę jednak że jeśli poparcie dla PiS będzie spadało to PO nie będzie czekało z wyborami. PO robi dobrze, milcząc. To "mordobicie" w koalicji kompromituje polityków. Lepiej nie pojawiać się w tym kontekście w mediach. To PiS i LiS zadecydują o terminie wyborów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

do bramborek:
1."przemilcza" (sic!) patrz na mój profil!
2. nikt mnie tu nie "zwalcza", zwróć uwagę , że od kwietnia opublikowano tu 183 moje artykuły,tylko dwa nie ukazały się (i akurat w tych przypadkach redakcja W24 miała rację)
zwróć także uwagę, na ilość odsłon w przypadku tych 183 artykułów - czyli nie tylko są publikowane, ale chetnie czytane, co mnie bardzo cieszy
pozdrawiam lovely
marek ciesielczyk

Komentarz został ukrytyrozwiń

od początku mojej tu obecności, tj. od 12 kwietnia te informacje są w moim profilu - wystarczy kliknąć: www.uczciwosc.org.pl

Wiadomości24 / Profil użytkownika Ciesielczyk
Zaproś do swoich znajomych
Imię: Marek
Nazwisko: Ciesielczyk
Email: uczciwosctarnow@yah o.pl
Kraj: Polska
Województwo: Cały kraj
Miejscowość: Tarnów
Powiat: Tarnów
Gmina: Tarnów
Zainteresowan a / tagi: polityka / wytrawne wino / żona
Strona WWW: http://www.uczciwosc.org.pl
Doświadczenie zawodowe: wykładowca politologii, dziennikarz , publicysta
Artykuły: 183
Komentarze: 379
Punkty: 200
W serwisie od: 2007-04-12 15:48:58
Numer telefonu: 0601255849

co więcej jak już ktoś wejdzie, to na głównej stronie może dalej klikać:
http://www.tvpchicago.tv/699/ciesl.html
(uwaga! tu można wejść tylko w Internet Explorer, nie Opera ani nie Firefox!)
PS
a więc, żalośny jesteś macieklew

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na jakim forum? tarnowskim? Byłaby to ciekawostka, po pan Ciesielczyk uważa, że na forum się go zwalcza.
A co do kandydowania z listy Samoobrony, to autor dziwnie to przemilcza - ale na szczęście są fotografie plakatów wyborczych ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • k k
  • 05.08.2007 23:22

Wspaniały artykuł. Niestety jednak tak do końca nie uda nam się przewidzieć co sie stanie za 24 godziny. Coś co już się wydaje dla nas bardzo oczywiste nagle już nie jest takie proste... Ciężko jest zrozumieć intencje polskich polityków. Po tym dwutygodniowym sporze przeciętny Polak pewnie już nie pamięta od czego się zaczęło.. akcja cba, sprawozdania finansowe, spotkania z o. Rydzykiem...

Oczywiście (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cos w tym jest:)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.