Facebook Google+ Twitter

Dlaczego nie chodzimy na wybory?

Nie chodzimy na wybory, bo obowiązująca ordynacja nie jest w pełni demokratyczna, preferuje duże partie (5 proc. próg wyborczy w skali kraju), uniemożliwiając wybór lokalnych kandydatów niezależnych.

Nie chodzimy na wybory, bo wybrani przez nas przedstawiciele partii (bo tylko duże partie mają szanse przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju) nie będą reprezentować naszych interesów, tylko, w ramach dyscypliny partyjnej, interesy swojej partii, a dokładniej kierownictwa partii. Zresztą wybrani przedstawiciele partii też są w pewnym sensie ubezwłasnowolnieni, gdyż nie mogą w organach wybieralnych głosować zgodnie ze swoim przekonaniem i sumieniem, głosują zgodnie z polityką i interesem swojej partii w ramach dyscypliny partyjnej.

Nie chodzimy na wybory, bo widzimy że zawsze przychodzi nam głosować na tę samą występującą w różnych konfiguracjach personalnych i organizacyjnych grupę polityków. Tak właściwie to od 15 lat widzimy w polityce te same twarze, a rotacja jest minimalna.

Wybory według obowiązującej ordynacji, to nie wybory, tylko namiastka prawdziwych wyborów w okręgach jednomandatowych. Politycy boją się jak ognia prawdziwych wyborów w okręgach jednomandatowych, bo wtedy ich wyborcy byliby konkretnymi ludźmi, którzy mieliby prawo ich odwołać, gdyby nie spełniali oczekiwań wyborców i nie reprezentowali ich interesów.

A tak tylko na okres wyborów politycy bratają się z wyborcami, zapominając o swoich obietnicach wyborczych w dniu wyboru, bo wyborcy nie mają prawa ich odwołać, ani nie mają możliwości narzucenia im aby reprezentowali interesy wyborców a nie partii, do których należą.

Nie chodzimy na wybory, bo mamy coraz więcej wykształconych ludzi z szerokimi horyzontami, którzy wiedzą, że to nie są prawdziwe wybory, tylko ich żałosna namiastka. W okręgu jednomandatowym, każdy z nas mógłby kandydować, bo nie obowiązywałby próg wyborczy w skali kraju i to były by prawdziwe wybory wśród lokalnych kandydatów (a więc naszych znajomych i sąsiadów), a nie przedstawicieli danej partii czy spadochroniarzy z całej Polski.

Z wyborów na wybory spada frekwencja wyborcza, bo naturalnie wykrusza się moherowe pokolenie, które jest przyzwyczajone do obowiązkowego udziału w wyborach, traktujące udział w wyborach jako swój obowiązek, głosujące na "chybił trafił" na partię ulubionego, najbardziej wygadanego lub najprzystojniejszego przywódcy (gdyby zapytano głosujących wyborców o główne kierunki i wytyczne programu wyborczego danej partii to prawdopodobnie, znałoby je w stopniu dostatecznym nie więcej niż 10 proc. wyborców).


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.06.2009 15:20

Czy czasami JOW to nie temat zastępczy taki sam jak rozważania o karze śmierci czy eutanazji . Ja myślę , że tak . U autora wywołały frustracje z powodu , że świat polityki nie chce JOW . Bo po co by miał chcieć skoro niektórym posłom zrujnowało by to życie . Po za tym jest to niesamowite , że tak wielka rzesza polskiej inteligencji daje się od lat w to wkręcać . Kiedyś koń u chłopa był narzędziem pracy i dlatego by koń nie patrzył na to co nie jest jej przedmiotem właściciel zakładał mu na oczy klapki . Skupiały one uwagę na tym co trzeba .. i tak samo JOWy skupiają uwagę . Skupiają , ale od ręki ślepniesz na całą otaczającą resztę,

Pozdrawia Mariusz

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.06.2009 08:28

jakieś badania na te temat? czy tylko luźne dywagacje

Dywagacje w wielu miejscach błędne i złośliwe (choć i też mające sporo prawdy w sobie). Tekst o moherach co najmniej nie na miejscu. A pisanie o wykształceniu jest dziwne skoro największą grupą glosujących zawsze są wykształceni ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby Cezary Atamańczuk był wybrany w okręgu jednomandatowym, jego wyborcy mogli by go teraz odwołać, a tak zasiedlamy ławy poselskie ławami oskarżonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.