Facebook Google+ Twitter

Dlaczego nie kibicuję Niemcom?

Niby reprezentacja, jak każda inna. Niby gra efektowny i, przede wszystkim, efektywny futbol. Jest jednak coś, co nie pozwala mi im kibicować. Mam na myśli pamięć, moją pamięć do jeszcze nierozliczonych wydarzeń.

 / Fot. PAP/EPAJakie to nierozliczone wydarzenia mogę mieć na myśli? Co takiego zrobili mi Ci młodzi zawodnicy, że jestem do nich uprzedzony? Oni? Nic. Ale ich starsze pokolenie, już tak. Jakoś nie mogę zapomnieć o II wojnie światowej, jakoś ciągle nie mogę tego wybaczyć. Upłynęło już przecież… 75 lat. Rzeczywiście, szmat czasu… Nie było mnie tam, nie mogę z autopsji powiedzieć, co się działo. Ale byli tam członkowie mojej rodziny. Tylko tyle mogę powiedzieć. Byli, bo ginęli bardzo młodo. Oni od siebie nic nie dodadzą, ale mogliby. Wujek uciekł z obozu śmierci. Z dwoma kolegami. Po pobycie tam rodzina go nie poznała. Dorosły mężczyzna ważył niewiele ponad 30 kg. Ale to tylko historia mojej rodziny. Nikomu nieznana, wspominana czasami, ot tak, bez powodu.

Niemcy to kraj, który chciałby zdominować cały świat. I nie mówcie, że jest inaczej. Dowodzi tego historia i współczesne wydarzenia. Ostatnimi czasy pojawiła się wypowiedź Angeli Merkel, która stwierdziła, że: „jeśli państwa chcą być w UE, muszą pogodzić się z utratą częściowej suwerenności”. A że Unia opiera się tylko i wyłącznie na gospodarce niemieckiej, to kraje się podporządkują. To, co nie udało się Hitlerowi zbrojnie, Merkel zrobiła gospodarczo. I jeszcze tylko krótka lekcja historii. Rosja i RFN zawsze były w dobrych stosunkach. Dowodzą tego wszystkie lata i obecne wydarzania. A gdzie jest Polska na mapie? No właśnie. Od wieków odgradza dwa bratnie państwa.

Nie życzę Niemcom źle (oczywiście w życiu prywatnym), ale jako drużyna mogliby sromotnie przegrać. Niech się poczują tak, jak czuły się ich ofiary. Chociaż, co to za porównanie… Pewnie powiecie, że sport jest specyficznym zajęciem i nie wolno mieszać go z polityką, ani historią. Ja też coś Wam powiem. Wszystko jest polityką. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, ile meczów jest już rozstrzygniętych jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Szkoda tylko, że młode pokolenia jest, jakie jest i jeśli za kilka lat ktoś powie, że są „polskie obozy koncentracyjne”, to zgodnie odpowiedzą: „no chyba tak, skoro są u nas, to kogo mogą być”. I to będzie koniec Polski.

Nie tak dawno pisał o tym Krzysztof Stanowski. Kontrowersyjny dziennikarz, ale napisał prawdę. Dostał jednak taki pocisk, że aż żal jest gościa. Ze swojej strony liczę się również z takową reakcją, bo jak się wchodzi na facebooku w przerwie meczu Brazylia – Niemcy i widzi się, że co drugi znajomy pisze: „Niemcy love”, „NIEMCY DO BOJU”, „GERMANY 5:0 brazylia”, to wydaje mi się, że nie jestem dostosowany do swojego pokolenia. Nie potępiam nikogo, broń Boże, chcę tylko, żeby niektórzy z nas pamiętali (nie muszą się z tym obnosić), że był 1 września 1939 roku, że kilka miesięcy wcześniej Hitler zapewniał Becka o neutralności, a nawet chciał z nim sojuszu. Jakoś tego nie dowiedziałem się w szkole średniej (o innej nawet nie mówię), a czym jestem starszy, tym bardziej zależy mi na odkryciu prawdy. Tej samej prawdy, która jest od bardzo wielu lat zakłamywana. Dlatego uważam, że kibicowanie Niemcom, to brak szacunku dla poprzednich pokoleń. Nie jestem nacjonalistą, ale o pewnych rzeczach trzeba pamiętać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Na boisko wybiegną rówieśnicy Autora . [ 22 lata ]
Każdemu wolno kibicować komu chce , nie ma przymusu . Czy jednak warto mieszać historię ze współczesnym sportem ?
Panie Mateuszu , ma Pan niedosyt wiedzy historycznej z czasów szkoły średniej o dalszej edukacji informacji brak . W dobie mediów elektronicznych i nie tylko poszerzenie wiedzy nie jest trudne .
Tak na marginesie , moja śp Mama mówiła : kto ogląda się do tyłu donikąd nie zajdzie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

/...ale jako drużyna mogliby sromotnie przegrać./

Przegrywali od 24 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, ależ Pan pojechał moralizatorsko... A co Pan powie na to, gdy ta opinia jest zgodna z pana Mateusza światopoglądem? A przecież dzisiaj jest w cenie obnosić się ze swoim światopoglądem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie życzę Niemcom źle (oczywiście w życiu prywatnym), ale jako drużyna mogliby sromotnie przegrać. Niech się poczują tak, jak czuły się ich ofiary" - tak ofiary Samiego Khediry czy Mesuta Özila są zapewne liczne. Miroslav Klose wybijał całe wsie od Atlantyku po Łuk Kurski. Schweinsteiger - jak wskazuje wygląd był w elitarnej dywizji SS Hermann Göring.

Czytam i oczom nie wierzę. Proszę sobie nienawidzić kogo Pan chce. Ma Pan prawo do resentymentu, tak już człowiek został skonstruowany. Ale na miłość boską, proszę nie dzielić się nim publicznie, bo to zwyczajny obciach - intelektualny i emocjonalny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.