Facebook Google+ Twitter

Dlaczego nie ma ustawy o ułatwieniu budowy infrastruktury?

Oczekiwana ustawa o krajowym programie budowy dróg, bądź infrastruktury nie powstaje. Dlaczego? Rząd nie ma pomysłu, czy ktoś lobbuje za niepowstaniem takiej ustawy, bo pomysł jest... w głowach obywateli.

Czekamy na nowe drogi, oczyszczalnie ścieków, i ciągle ich nie ma. Media donoszą tylko o przesuwanych postępowaniach, o występowaniu jednego urzędu do drugiego o decyzje. Słyszymy o problemach z wykupem ziemi. Dowiadujemy się, że budowa nie ruszy, bo została oprotestowana przez oferenta lub ekologów. Tak było z "Rospudą", podobnie jest z rozbudową oczyszczalni Czajka w Warszawie. Zagrożeniem nie jest to, że nie zdążymy na Euro 2012, lecz to, że przedawnią się przyznane limity funduszy unijnych, z których w znacznym stopniu budowa infrastruktury jest finansowana.

Stop gruntowej spekulacji!

Ustawa powinna wprowadzać prawo pierwokupu gruntu pod planowane inwestycje już na etapie planowania inwestycji. Informowanie właścicieli gruntu i określenie czasu takiego prawa zapobiegłoby wykupom gruntu przez finansowych bonzów. Niejednokrotnie media prezentowały afery gruntowe, w których anonimowe osoby wykupywały grunty orne za grosze i sprzedawały je potem za kolosalne kwoty, tylko dlatego, że była to ziemia przeznaczona pod budowę np. węzła komunikacyjnego. Właściciele powinni być wynagradzani za nieruchomości uczciwie, czyli po cenach rynkowych, ale prawo nie powinno z góry narzucać cen.

Protestujesz, płać!

Przetargi dotyczące budowy infrastruktury nie powinny się przeciągać z powodu pism protestacyjnych innych oferentów. Najsprawiedliwsze prawo byłoby wtedy, gdyby wnoszący protest oferent musiał wpłacić znaczący procent wartości zamówienia (być może nawet 100%). Ukróciłoby to protesty "dla zasady", które pojawiają się aby "tylko przeszkodzić" konkurencji, która wygrała przetarg, w wykonaniu zadania. Traci na tym zamawiający, czyli my wszyscy. Przy kwocie zamówienia 400 mln zł, taki protestujący musiałby liczyć się z wielkim wydatkiem na wiele miesięcy bez oprocentowania. Co więcej, realizacja robót nie powinna być wstrzymana takim protestem.

NIK w natarciu!

Każdy przetarg na budowę infrastruktury ze względu na kosztowność przedsięwzięcia powinien być kontrolowany w momencie jego zakończenia. Najlepiej aby w tydzień po zakończeniu takiego przetargu NIK był automatycznie powiadamiany i przeprowadzał kontrolę. Wtedy nieprawidłowości i źle podejmowane decyzje przez urzędników mogłyby być bardzo szybko korygowane.

Rozmowa i konsultacje społeczne zamiast protestów

Wszelka inwestycja w infrastrukturę powoduje, że ktoś protestuje. Oczywistym jest, że mieszkańcy nie chcą dróg z TIR-ami pod oknami swoich domów, a ekolodzy troszczą się o środowisko. Należy pamiętać, że we wszystkim musi być odnaleziony złoty środek. Prawo w sposób zdecydowany powinno określać do kiedy można zgłaszać poprawki do projektu. Po tym terminie, wszelkie roszczenia nie powinny mieć mocy prawnej. Jednocześnie to samo prawo musi stanowić o trybie i sposobie prowadzenia takich rozmów i konsultacji.

Ro roboty!

Państwo posłowie, senatorowie, ministrowie. Zabierajcie sie do roboty. Na Wiejskiej trybuny stoją puste. Czas opracowywać prawo i uchwalać ustawy. Czy my mamy to robić? Obywatele na portalach internetowych? Czy wolicie państwo ekologów przypiętych pasami do drzew naprzeciwko buldożerów i sfrustrowanych mieszkańców?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry pomysł dotyczy obowiązkowej, natychmiastowej kontroli NIK! Dobry jest także postulat PRADZIWYCH konsultacji społecznych. Dzisiaj społeczeństwo ma 21 dni na "konsultacje" w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego. Te konsultacje odbywają się w momencie, kiedy wszystko jest już praktycznie "zaklepane". Plany tworzone są często pod konkretnych inwestorów z pominięciem zasad urbanistyki i zrównoważonego rozwoju.
A ponieważ obecne przepisy, niewydolne i korupcjogenne, sa wielu na rękę, to nikt się nia pali, żeby zmieniać przepisy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.