Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22597 miejsce

Dlaczego ona? Barbary Sęk

W Domu Kultury Podgórze miało miejsce spotkanie z pisarką Barbarą Sęk, autorką powieści Dlaczego ona?. Jest to powieść, która – zgodnie z zapisem tytułu - stawia pytania o rodzinę, jej kształt i znaczenie dla współczesnego człowieka.

 / Fot. okładkaMożna nawet zaryzykować i powiedzieć, że pytania są szkieletem konstrukcji fabuły. Powieść stanowi swego rodzaju kronikę czy nawet silva rerum współczesnej rodziny. Fabuła ogólnie rzecz ujmując – żeby nie psuć lektury – to analiza trójkąta małżeńskiego, który ma nie tylko trzy boki i katy ale o wiele więcej aspektów socjologicznych i moralnych.
Książka jest powieścią o rozpadzie rodziny, o tym, że niestety proces zaczyna się wraz z zawarciem małżeństwa. Powieść jest interpretacją na rożne głosy centralnego punktu fabuły czyli romansu głowy rodziny. Ale ów romans w zasadzie jest tylko zawiązaniem akcji, pretekstem do ukazania trafnej i mocnej niekiedy psychicznej analizy bohaterów, którzy nie mają nadanych "odautorsko" cech pozytywnych lub negatywnych. Nawet nie jesteśmy w stanie określić, kto jest głównym bohaterem, gdyż konstrukcja powieści każdej z postaci nadaje w pewnym momencie wiodące znaczenie. Autorka porusza temat stary jak świat, ale aktualny – fasadowość rodziny, pewne zderzenie się w niej ambicji i poświecenia.
Rozmowy i życie w rodzinie Nowaków , o których traktuje powieść, są forma strategii, gdzie hipokryzja i wyrzuty sumienia są normą. Życie rodziców jest motywacja dla życia dzieci, które nieświadomie i w nieprecyzowanym lęku przed powieleniem błędów zarazem nie chcą ale i oczekują na ich wypełnienie w swoim życiu.
Postacie w powieści Dlaczego ona? Nie są płaskie ale zbudowane z krwi i kości a nawet złości czy nienawiści (na uwagę zasługuje tu dość odważne i trafne użycie słownictwa wulgarnego).
Pomimo niewesołego wydźwięku książka zawiera mnóstwo wciągających dialogów, ironii i przerysowanego humoru, którego często sami doświadczamy, walcząc z myślami czy analizując lub usprawiedliwiając swoje poczynania. Spoiwem postaci nie jest ani rodzina ani uczucia ale ich słabości, odkrycie braku szczęścia. Jest to także powieść o egoizmie, o tym jakie są jego odcienie, maski i konsekwencje. Barbara Sęk próbuje pokazać czym jest egoizm w konfliktach rodzinnych i związkach uczuciowych.

Informacje o książce na WYDAWANICTWO REPLIKA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.