Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27019 miejsce

Dlaczego Polacy dumni są ze swojego kraju. Głosowanie internautów

Najbardziej dumni jesteśmy z Fryderyka Chopina, Krakowa i Jana Pawła II – wynika z głosowania internautów. Dzięki nim powstała lista ponad stu powodów do dumy z naszego kraju. Napiszmy o nich książkę i przetłumaczmy ją światu.

 / Fot. PAP/Paweł KulaLista stu dwóch powodów do dumy z Polski jest gotowa. Jak powstała? Najpierw swoje propozycje zgłosili czytelnicy Wiadomości24 oraz mojego bloga, a także członkowie grupy na Facebooku o nazwie "Warto być Polakiem". Wówczas lista miała prawie czterysta pozycji. Selekcji dokonało 42 rodaków, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Danii, Francji i Australii, którzy zareagowali na moją prośbę o pomoc. Dziękuję wszystkim. Dziękuję również portalowi Wirtualna Polska i serwisowi Wiadomości24 za wypromowanie na swych głównych stronach (a w przypadku W24 także w warszawskim metrze) pomysłu napisania tego darmowego e-booka.

Oczywiście, obrana formuła nie jest demokratyczna i wyniki bardzo łatwo określić jako niereprezentatywne. Ale cóż, na razie nic lepszego nie wymyślono. Kto miał się dowiedzieć o powstawaniu listy powodów do dumy z Polski, dowiedział się. Kto chciał się przyłączyć do pracy nad nią, przyłączył się. Koniec. Teraz przyszedł czas na kolejne kroki.

Oto lista powodów do dumy z Polski. W nawiasach podaję liczbę otrzymanych głosów. Proszę nie kończyć lektury tego tekstu po dotarciu do pozycji numer 102. Dalej jest o drogach, którymi możemy pójść, by książka rzeczywiście powstała.

1. Fryderyk Chopin (39)
2. Kraków (38)
3. Jan Paweł II (35)
4. Maria Skłodowska-Curie (34) oraz jej pierwiastki: polon i rad (22)
5. Mikołaj Kopernik i jego teoria heliocentryczna (34)
6. Bociany (31)
7. Kopalnia soli w Wieliczce (31)
8. Andrzej Wajda (29)
9. Bohaterstwo polskich żołnierzy, których groby rozsiane są na całym świecie: Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz Wiedeńska, Bitwa Warszawska, Obrona Westerplatte, Bitwa nad Wizną, Tobruk, Narwik, Bitwa o Anglię, Monte Cassino (29)
10. Gdańsk (29)
11. Krzysztof Kieślowski (29)
12. Zwyczaje i tradycje: wigilijny opłatek, Andrzejki, Noc Świętojańska, przepuszczanie kobiet w drzwiach, nie siadanie na stole, witanie chlebem i solą, tuzin potraw na wigilię, święcenie pokarmu w Wielką Sobotę, rosół w niedzielę (29)
13. Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata -
prawie połowa z nich to Polacy (28), w tym Irena Sendlerowa (22)
14. Jan Matejko (28)
15. Warszawa (28)
16. Wynalazki Stefana Drzewieckiego: łódź podwodna o napędzie elektrycznym i napędzie ludzkich mięśni (28) oraz dromograf - urządzenie kreślące kurs płynącego statku (13)
17. Żubry (28)
18. Adam Małysz (27)
19. Bigos (27)
20. Czesław Niemen (27)

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (43):

Sortuj komentarze:

Pani Basiu, zgodnie z Pani sugestią napisałam, może będzie jakaś informacja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic się nie zmieniło przez 4 lata ? Warto wznowić badania .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aby autor zauważył, że pod artyk. coś się dzieje trzeba do niego wysłać pryw. wiadomość. Może tak odpowie i odświeżymy temat. NO i dowiemy się co w temacie się działo lub dzieje. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od pomysłu wspólnego napisania książki minęły 4 lata, jako nowicjusz dopiero dzisiaj trafiłam na informacje - ciekawa jestem jakie są losy pomysłu, książki i ... dumy z realizacji tego przedsięwzięcia? Zrealizowane zostało?

Komentarz został ukrytyrozwiń
zujKwCIvsIPSkmyEL
  • zujKwCIvsIPSkmyEL
  • 19.02.2012 19:05

/ Baginski i jego ekipa wanokyli dobra robote, ale robili to na zlecenie. Wedlug mnie upublicznienie czegos co bylo robione tylko dla danego zleceniodawcy, byloby nie fair w stosunku do niego. Zaplacil za prace, wiec moze robic z tym co chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będę się kłócił :) Mogę jednak opisać esperanto, które zgłaszałem na Listę 102, a które jest mi osobiście bliskie. Należę do Polskiego Związku Esperantystów i wydaje mi się, że podoam zadaniu, którego gotów jestem się podjąć. Pozdrawiam fascynatów ...Polską!!!! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe byłoby to zestawienie porównane z wynikami ankiety, za co cenią nas cudzoziemcy. Nie wiem jednak, czy taka ankieta była przeprowadzana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzwon Zygmunta jest - ukryty na miejscu drugim, czyli w Krakowie. Myślę, że przyszły autor tego rozdziału nie pominie niczego istotnego, co w Krakowie się znajduje.

Podobnie jest z Dywizjonem 303 - na liście jest on ukryty pod pozycją nr 9, który dotyczy także Bitwy o Anglię.

Co do ptasiego mleczka - może niech zastanie? Zawsze będzie to przeciez polski, a nie japoński smak :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Przemysław Smolanowicz
  • Przemysław Smolanowicz
  • 04.09.2010 23:42

Ja bym dodał dywizjon 303, najsłynniejszy i najlepszy dywizjon w historii Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.09.2010 18:38

Nie zauważyłem, albo przeoczyłem Dzwon Zygmunta na Wawelu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.