Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5448 miejsce

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę?

Coraz więcej Polaków wyjeżdża poza granicę naszego kraju w poszukiwaniu lepszego życia.

Tam jest lepiej, można łatwiej i szybciej się wzbogacić a pieniądze są przecież bardzo ważnym elementem naszego życia - tak tłumaczą swoją decyzję Ci, którzy opuszczają Polskę.

Duża liczba Polaków za granicami Polski

Według szacunkowych danych, poza granicami naszego kraju przebywa ok. 17 mln. Polaków. Najwięcej naszych rodaków jest w USA (ok.6-10 mln), Niemczech (ok. 1,5 mln.), Brazylii (ok.1mln.) oraz Francji (ok.1 mln.). W ostatnim czasie Wielka Brytania i Irlandia stały się najczęstszymi kierunkami emigracji Polaków. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, dlaczego tak dużo naszych rodaków mieszka poza terenem Polski? Emigracje ludności z naszego kraju odbywały się już wcześniej i były spowodowane licznymi zawirowaniami w historii Polski. To było jedną z głównych przyczyn, które pchnęły tysiące naszych rodaków w świat. To jednak minęło, nie ma już takich sytuacji jak dawniej, a mimo to ludzie nadal wyjeżdżają.

Praca, Praca, Praca!

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny liczba bezrobotnych w Polsce na koniec lipca 2006 roku, a więc niespełna miesiąc temu, wynosiła 2443,4 tysiąca - co stanowi 15,7 proc. całej ludności. Według danych liczba ta zmniejsza się, ale i tak jest największa w całej Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że każdy kto tylko może, ma chęci i możliwości, ucieka za granicę.

Zarobki o wiele większe

Jak można wyczytać z wszelakich ofert pracy, chociażby w Irlandii godzina pracy kosztuje średnio 8 euro co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok 31.6 zł ( 3,95 zł z 1 euro). W Polsce za godzinę pracy otrzymuje się średnio 5 zł, jak nietrudno więc zauważyć, różnica jest ogromna. Najwięcej osób wyjeżdżających za granicę to ludzie młodzi, a to dlatego, że w Polsce podejmując pierwszą pracę dostaliby wynagrodzenie miesięczne w wysokości ok. 899 zł, czyli najniższe minimalne w naszym kraju. To ok. 231 euro, a np. w Irlandii stawka ta wynosi 1403 euro czyli prawie 5 razy więcej niż w Polsce.

Trudna decyzja?

Najgorzej jest na początku, tęskni się za rodziną i znajomymi. Tam życie jest całkiem inne i trzeba się do niego przyzwyczaić. Jak tylko uda się z tym uporać, to jest nawet przyjemnie. Od czasu do czasu przyjeżdża się w odwiedziny do kraju i wszystko jest w porządku - twierdzą, Ci którzy już się tam zadomowili.

Na wyjazd za granicę najczęściej decydują się ludzie mieszkający na wsi. W mieście znacznie łatwiej jest o pracę. Na polskiej wsi nie ma nic. Gospodarka się nie opłaca więc nie pozostaje nic innego jak tylko wyjeżdżać.

Ciężka sytuacja rządu

Rząd Polski staje przed bardzo ciężkim zadaniem: jak powstrzymać emigrację ludności. Sytuacja staje się nieciekawa i wymaga natychmiastowych działań, brakuje specjalistów we wszystkich branżach, bo wyjeżdżają za granicę, by lepiej zarabiać. Niedługo w Polsce brakować będzie fachowców, ludzi wykształconych, a przede wszystkim młodych, bo wyjadą w poszukiwaniu lepszego życia.

źródła informacji dotyczących danych liczbowych:
www.poland.gov.pl i www.bankier.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

 b n
  • b n
  • 18.10.2011 19:24

..n,.n,nnmFAGASY

Komentarz został ukrytyrozwiń
samajuzniewiem_jaki
  • samajuzniewiem_jaki
  • 05.09.2011 01:03

nie bede komentowac postow ponizej i powyzej, przekaze jedynie swoje doswiadczenia a ocencie to sobie sami. Skonczylam bardzo dobre studia, w dodatku dwa kierunki, znam trzy jezyki niemal biegle, i jestem pracowita. W POlsce zylam "na wlsany rachunek" 5 lat i przez ten czas nie zdobylam i nie doswiadczylam niczego poza wykorzystywaniem, mobbingiem, nieustannym brakiem funduszy na podstawowe potrzeby, chamstwem, cwanictwem, utrudnianiem prowadzenia firmy, uzyskania kredytu na mieszkanie i samochod (w koncu wzieli go za mnie moi rodzice..........bo ja niemialam zdolnosci!). WYjechalam do Norwegii. Mieszkam tu trzy lata. Najpiekniejsze lata mojego zycia pomimo ze pracowalam przez rok jako sprzataczka - NIGDY NIKT NIE POTRAKTOWAL MNIE Z TAKIM BRAKIEM SZACUNKU JAK W POLSCE GDY PRACOWALAM NA STANOWISKU KIEROWNICZYM W SWOIM WLASNYM KRAJU. Mam pieniadze, podrozuje, ludzie sa uprzejmi, dostalam kredyt na co chcialam, wreszcie NIE BOJE SIE MIEC DZIECKA BO WIEM ZE MNIE NA NIE STAC. TUTAJ ZYJE, W POLSCE MIALABYM TYLKO WEGETACJE. I niekt nie ma prawa mnie oceniac!!!! zaden chory patriota - staralam sie jak moglam, ale PRAWDA JEST TAKA ZE W POLSCE UCZCIWY NORMALNY CZLOWIEK NIE MA JAK ZYC BEZ NERWOW I STRESU pozdrawiam wszystkich emigrantow

Komentarz został ukrytyrozwiń
niki
  • niki
  • 14.08.2011 12:46

Sądzę że dane nie są wiarygodne ,tak naprawdę nikt nie jest w stanie policzyć polaków na obczyźnie . Nie możemy opierać się na danych rządowych gdyż nie są prawdziwe i nigdy nie były robione są tylko pod dyktando danej chwili . Skala całego procesu jest głębsza . W Polsce nie obywatel się liczy lecz władza . I słusznie ktoś napisał że polska jest anty obywatelska można się z tym spotkać na każdym kroku!

Komentarz został ukrytyrozwiń
KORAN
  • KORAN
  • 01.04.2011 20:55

Od dawna wiadome jest że nasz Kraj jest anty obywatelski-antypolski nie liczy się człowiek .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powodem okazują się być przecież głównie pieniądze. Co ma zrobić np. człowiek, który ma na utrzymaniu wielodzietną rodzinę? W kraju o pracę ciężko, a jak już ją znajdzie to otrzymuje się 900 złotych (jeśli ma się trochę szczęścia). Ludzie wyjeżdzają i nie zmieni się to, jeśli ktoś nie weźmnie olbrzymiej dzwigni i nie przekopie tego kraju wzdłuż i wszerz - jak sugerował Archimedes dawno temu. Potrzebujemy rządów, które zapewnią każdemu obywatelowi godną pracę, tak, żeby nie opłacało mu się wyjezdżać za granicę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przypuszczam, żeby powodem wyjazdu były pieniądze, kariera. Równie ważnym powodem wydaje się być poczucie beznadziei i wstydu ogarniającego człowieka po kolejnych "występach" władz naszego kraju. Jestem za stary na wyjazd ale po wystąpieniu dwóch pozbawionych honoru ludzi z LPR w sprawie odebrania Kuroniowi orderu, mam ochotę spuscić wodę, zgasić światło i trzasnąć drzwiami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.