Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Polska powinna odrzucić CETA?

Chociaż Komisja Europejska podpisała umowę gospodarczo - handlową z Kanadą przez co częściowo wejdzie ona niebawem w życie to jest szansa na zablokowanie pozostałej jej części na forum Sejmu RP.

 / Fot. Piotr Kawiorski / Fot. Piotr Kawiorski / Fot. Attac Polska
CETA oznacza stworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Kanadą a UE z zniesieniem wszelkich barier nie tylko celnych , ale też i tak zwanych barier pozataryfowych obejmujących normy sanitarne czy socjalne, gdyż na tym właśnie wolny handel polega w praktyce.

Do zdecydowanych przeciwników wprowadzenia tej umowy należy NSZZ „Solidarność”
Komisja Krajowa wydała jednoznaczny komunikat i apel do rządu w tej sprawie w której domaga się przeprowadzenia rzetelnej debaty publicznej oraz odrzucenia przez rząd tej umowy handlowej w obecnej formie.

http://www.tysol.pl/a1465-Stanowisko-Komisji-Krajowej-NSZZ-Solidarnosc-w-sprawie-umowy-CETA

Należy podkreślić, że negocjacje w sprawie CETA toczyły się w całkowitej tajemnicy przed opinią publiczną i w zasadzie obywatele mieli poznać jedynie efekty tych rozmów po tym jak ta umowa zostanie już zawarta. Postępowanie UE w tej sprawie stanowi niedopuszczalne naruszenie zasad demokracji. Nie można o tak ważnej umowie debatować za zamkniętymi drzwiami. Nawet wtedy, kiedy pominiemy inne ważne kwestie, to już na starcie ten argument jest wystarczający, aby CETA została odrzucona.

Nie możemy opierać się w sprawie tej umowy na mglistych deklaracjach ze strony unijnych komisarzy czy polityków, gdyż deklaracje w prawie międzynarodowym nie mają żadnej mocy prawnej. Dlatego dołączenie do CETA deklaracji będących odpowiedzią na postulaty rządów nie rozwiązują tutaj żadnego problemu a jedynie mają na celu uspokojenie opinii publicznej.

Należy pamiętać o tym, że CETA będzie miała wpływ na życie każdego obywatela w tym kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.