Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Polska za 2-3 lata to inna Polska? cz. 2

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-29 13:06

W Polsce nie znane jest tzw. Podejście Systemowe (Systemic Approach), które ja nazywam Myśleniem i Działaniem Systemowym, które nie daje szans w konkurowaniu na jakimkolwiek polu działaniom intuicyjnym.

Gdy przeciętnemu Polakowi damy 100 różnorodnych zadań do wykonania/rozwiązania i zadamy pytanie: Dasz radę? Usłyszymy odpowiedź: co?! Ja nie dam rady?! I weźmie się za nie. Wykona je wszystkie! Średnia czasu wykonania jednego zadania wyniesie, przykładowo, półgodziny. Czyli wszystko zabierze mu 50 godzin. Jest to dla nas Polaków powód do dumy i dowód naszej kreatywności, której naszemu narodowi odmówić na pewno nie można.

Co natomiast zrobi Niemiec, Anglik, Amerykanin, Szwed? Otóż podzieli te zadania na kilka grup: te, które zrobi (będzie ich powiedzmy 70) i te, których nie zrobi (30). Te siedemdziesiąt „załatwi” tak: pójdzie do miejsca, gdzie są narzędzia (wcześniej przygotowane, gdyż przewidział sytuację i zainwestował w nie czas i pieniądze już dawno temu) dobierze te odpowiednie i ... wykona 70 zadań ze średnią 5 minut na zadanie. Razem 350 minut, czyli około 6 godzin.

Następnie, z tych 30 10 zleci komuś innemu (np. kreatywnemu Polakowi). Wyda na to ekwiwalent 6 godzin. Następne 10 po prostu „wymieni na nowe”. Kolejny ekwiwalent 6 godzin pracy. A ostatnie 10? Cóż, ponieważ nie ma sarmackiego czy ułańskiego podejścia, więc w czasie analizy wszystkich zadań dojdzie do wniosku, że nie są one w ogóle potrzebne i niezrobienie ich NICZEGO NIE ZMIENI! Na zimno, bez emocji... Całkowity koszt? 18 godzin.

Cóż, te 32 godziny zaoszczędzone (w porównaniu do „naszej kawalerii”) to np. lepszy samochód, dłuższe i lepsze wakacje. Z resztą... część z tych oszczędności wynikających z planowania, myślenia systemowego i ...zdrowego, nierozemocjonowanego rozsądku ten Anglik czy Szwed zainwestuje w przyszłość lub w ... jeszcze lepsze narzędzia!

Innym przykładem jest sprzedawca, który wykonuje 50 telefonów dziennie do potencjalnych klientów. To najprostsze, nie trzeba myśleć... Ten, który myśli i działa systemowo, spędzi cały dzień na zdefiniowaniu klienta i jego potrzeb, na przygotowaniu wariantów zachowań klienta i swoich możliwych reakcji na nie.

W efekcie wybierze 10, a sprzeda 5! Zaś ten „50-cioboista” sprzeda dwóm (ale nie do końca), „spali” 40 pozostawiając negatywne wrażenie nieprzygotowanego i... po kilku tygodniach się „wypali”, stwierdzając, że „produkt jest za słaby” lub że „konkurencja jest nieuczciwa!”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.