Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7468 miejsce

"Dlaczego polski Kościół milczy w sprawie o. Rydzyka" -pyta były redemptorysta. "To się źle skończy"

"Ojciec Rydzyk postępuje zgodnie z polityką „faktów dokonanych”: działa jeszcze przed uzyskaniem koniecznych pozwoleń, próbuje wymuszać decyzje władz wbrew obowiązującemu prawu. Rozgłasza, że wyrządza mu się krzywdę, a stosowanie wobec siebie zasady równości obywateli wobec prawa uznaje za prześladowanie.”Tak pisze o ks. Rydzyku ks. Galiński i pyta, dlaczego przywódcy kościoła katolickiego w Polsce milczą w tej sprawie".

 / Fot. screenKsiądz Jerzy Galiński, niegdyś redemptorysta, obecnie inkardynowany (przypisany) do diecezji monachijskiej, w najnowszym "Tygodniku Powszechnym" pyta o tajemnicze finansowe przedsięwzięcia ks. Rydzyka, które mimo swej kontrowersyjności, uchodzą mu płazem.

Z niewiadomych powodów, zwierzchnicy Kościoła katolickiego w Polsce milczą, zwraca uwagę ks. Galiński, a konsekwencje tego mogą być wkrótce takie, jak w Słowenii, gdzie nadużycia finansowe Kościoła doprowadziły go do ekonomicznej przepaści. „Obym był fałszywym prorokiem” – dodaje ks. Galiński.

Duchowny przywołuje w swoim tekście kilka, nie do końca przejrzystych, przedsięwzięć o. Rydzyka: walka o Telewizję Trwam, załatwienie koncesji na nadawanie w Rosji (w zdobyciu której, wg Jerzego Morawskiego, autora reportażu "Imperium ojca Rydzyka", pomogli funkcjonariusze KGB, a polityczne programy przygotowane przez Radio Maryja wpisują się nie tyle w polską rację stanu, ale rosyjską), pożyczka 68 mln zł od Prowincji Warszawskiej Redemptorystów dla Lux Veritatis, która została udzielona wg ks. Galińskiego z naruszeniem obowiązujących przepisów kościelnych i prawdopodobnie bez zgody Watykanu, wymaganej przy tak dużych operacjach.

„Ojciec Rydzyk postępuje zgodnie z polityką „faktów dokonanych”: działa jeszcze przed uzyskaniem koniecznych pozwoleń, próbuje wymuszać decyzje władz wbrew obowiązującemu prawu. Wykorzystuje do tego opinię publiczną: rozgłasza, że wyrządza się mu krzywdę, a stosowanie wobec siebie zasady równości obywateli wobec prawa uznaje za prześladowanie” - podsumowuje duchowny.

Ksiądz Galiński przypomina wydarzenia sprzed lat, gdy w 1986 roku o. Rydzyk nie wrócił z pielgrzymki do Watykanu. Odnalazł się wtedy w Niemczech i odmówił powrotu do Polski. Proponowano mu więc wyjazd do Danii, z którego też nie skorzystał. Otrzymał za to upomnienie i groźbę suspensy. Jak pisze ks. Galiński, w Oberstaufen u sióstr zakonnych, gdzie pracował do 1991 roku o. Rydzyk głównie zajmował się robieniem interesów, najwyraźniej skutecznie, bo miał niemałe dochody. "Skad" - pyta ks. Galiński. "Z ofiar?"

Niejedno udało się o. Rydzykowi, ale osiągnięciem na najwyższą miarę jest podzielenie polskiego Episkopatu. Jak pisze ks. Galiński: "Czego Kremlowi nie udało się osiągnąć przez stulecia, polski redemptorysta zrobił w ciągu kilkunastu lat".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

To złe zakończenie już się niestety zarysowuje. Strach się bać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawiam się, czy przelana krew naszych przodków o wolną Polskę była sensowna?

Z jednej strony nasz własny rząd, przez nas wybrany, robi nas w balona, okrada i łamie prawo. Z drugiej zaś, pasterze wiary chrześcijańskiej, którzy krzepili niegdyś polskie serca, uciekają się do dobrobytu, pustosłowia, kariery i rozpusty.

Ostatecznie Polacy nie mają już żadnego filaru, na którym mogliby oprzeć swoje marzenia, pragnienia i budowanie przyszłości.
Taki kraj nie może przetrwać. Zgodnie z prawami natury - nie powinien.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kilkanaście lat" doświadczenia... Rumunia jest wciąż tańsza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"polityczne programy przygotowane przez Radio Maryja wpisują się nie tyle w polską rację stanu, ale rosyjską"

Autor mnie ubawił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przede wszystkim milczał na jego temat "cudowny" JPII. Był to okres, kiedy po zmianie ustroju i podpisaniu konkordatu chodziło o przerobienie Polski na "przedmurze i opokę katolicyzmu w Europie" - a nikt się do tego nie nadaje lepiej, niż otumanione i biedne tłumy, którym można wmówić wszystko, bo ludyczna wiara jest bezrefleksyjna.
Rydzyka ktoś, gdzieś wyszkolił doskonale na agenta wpływu. Pierwszą częstotliwość dostał od sowietów, co wykryła armia niemiecka...
Teraz chodzi tylko o to, kto zgarnie więcej kasy - toruńscy, czy krakowscy: jedni maja "ojca" Rydzyka-finansowego hochsztaplera, drudzy - inteligentnego inaczej Dziwisza z zapasem "relikwi".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Och ten Rydzyk. Wszędzie bruździ. Jak się go pozbyć ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

patrzeć i oczywiście tolerować...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Leszku, to proste jak kawałek sznurka w kieszeni. Za komuny był "aparat", a dzisiaj? Kto będzie trzymał za twarz tę wygłodniałą, bezrobotną i bez przyszłości masę ludzi? Mądra władza, a o takiej przecież tylko mowa, zawsze będzie patrzeć na najprzeróżniejsze bezeceństwa kleru - chociażby maksymalne "dojenie" ojczyzny na najrozmaitsze potrzeby edukacyjne i organizacyjne kościelnej struktury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół milczy bo czerpie z tego profity, lecz dlaczego Polski Rząd i parlament wychodowali takiego bezczelnego gada?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rydzyk nie wrócił z Niemiec do kraju . Parał się handlem samochodami od końca lat 80 -tych . Przerzucał je do Polski bez cła jako darowizna dla opozycji albo darowizna na cele kultu religijnego .Sprzedawał z zyskiem .
Takie informacje można było przeczytać w necie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.