Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Poświatowska?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-08-25 09:34

,,Istniejemy przez miłość, miłością jesteśmy"... Tak trudno pisać o tym, co napędza nasze życie i daje sens istnieniu. Tak trudno mówić o miłości...

,,Jej bezradność, wrażliwość i kobiecość urzeka" / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/thumb/3/3d/Poswiatowska.jpg/220px-Poswiatowska.jpgŚledząc postępy młodych twórców portalu www.nieszuflada.plnatknęłam się na wiersz podpisany pseudonimem Marcin Krakowiak. Pisze on tak:

Miłość
Miłości się nie da opisać
Ale mogę spróbować :
Fn...fn...fn...gh...dr...yy...
No nie da się jednak.


Wielu artystów próbowało, wielu się udawało stworzyć coś wyjątkowego. Filmy, książki, muzyka połączone jedną klamrą z napisem - miłość.
Obejrzawszy wszystkie komedie romantyczne świata mamy w głowie wciąż jedną historię: ona poznaje jego, coś się komplikuje, wdziera się druga ona, jednak on czuje, że to z tą pierwsza chce dzielić papier toaletowy... żyją długo i szczęśliwie - ot, klasyczna bajka o Kopciuszku dla dorosłych.

Cóż jednak wywrzeć może większą impresję na odbiorcy niż dobrze napisany wiersz miłosny, czy erotyk!? Czy gotowy obraz przysporzy nam tylu doznań, tej niezwykłej atmosfery i zapachu pożądania? Dlatego właśnie ten artykuł potraktuje o Halinie Poświatowskiej. Przy całym szacunku dla jej poprzedniczek - Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i następczyń - Małgorzaty Hillar, Wisławy Szymborskiej; nikt inny jak Haśka pozostawiła po sobie stereotyp kobiety umierającej z miłości, legendę bałwochwalczyni Erosa.

,,Ile razy można umrzeć z miłości?" - pyta w jednym ze swoich wierszy... czy kobieta tak naprawdę zmieniła się od połowy XX wieku? Czy także dzisiaj nie prosi w bezradności: ,,A ty nie pozwól przecież, żebym umarła w świecie, który ciemny jest i chłodny"? Dlaczego jest ponadczasowa? W wieku feministek, propagandy Kazimiery Szczuki i Manueli Gretkowskiej ona wciąż pozostaje kobietą. Nie walczy o to, by nosić spodnie. Z wdziękiem ubiera sukienkę, maluje usta, by bez wytchnienia oddać sie pod opiekę mężczyzny. Mężczyzny XX wieku, który z pewnością nie jest aroganckim chamem plującym na przystankach. Jej bezradność, wrażliwość i kobiecość urzeka. Mężczyźni mogą dopatrywać się w niej ideału subtelności. Kobiety powinny dążyć do takiego ideału, wyzwalać piękne uczucia, same być pięknem, bo jak mówi łacińska maksyma: ,,Vera incessu patuit dea" (Sam chód zdradza boginię). Zaznaczyć trzeba, że nie jest to kobieta do końca zależna. Ma doskonałe poczucie własnej wartości:

Wenus

była piękna jak kamień
alabaster
z zielonymi żyłkami
tętniącymi uśpioną krwią

pół setki bogów
na obłoku
klaskało w ręce

gdy szła
chwiejąc się w biodrach

i nawet nie głowa
nie
i nie usta
nabrzmiały południa owoc
piersi — właśnie
piersi miała takie
że tylko stać
i wyć z zachwytu do chmur

były
jak bratnie księżyce
odkradzione niebu Saturna
owalne — uniesione w górę
a Hefajstos który w kuźni koniom kopyta kuł
skarżył się że go zdradza
dureń


Fenomen Poświatowskiej tkwi też w jej pojęciu miłości. Ta, choć przepleciona śmiercią i cierpieniem, jest siłą sprawczą każdego cudu. Poetka potrafi ją dokładnie opisać, przekazując wszystkie uczucia, każde drgnienie powiek. Zdawałoby się, że miłość składa się właśnie z takich szczegółów, ziarnek piasku, które wywołują burzę piaskową.

Ludzie śmieją się, gdy kolejny raz nawiązuję do Poświatowskiej, gdy staram się o niej mówić. To nie martwa część historii - to historia wciąż żywa. Bo jak pisze Szymborska w swoim wierszu: ,,non omnis moriar z miłości"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Bardzo podobało mi się jak pani pisze o jej trórczośći

Komentarz został ukrytyrozwiń

Także bardzo cenię sobie Poświatowskiej poezję - daje plusa za poruszenie tego tematu. Najbardziej utkwiło mi zdanie " Fenomen Poświatowskiej tkwi też w jej pojęciu miłości. Ta, choć przepleciona śmiercią i cierpieniem, jest siłą sprawczą każdego cudu."

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2008 19:29

milamilo- zdecydowanie karpackie klimaty- zapraszam na dniach do krosna, gdzie dzieje się baaaardzo dużo:) Masa imprez kulturalnych, połączonych z degustacją win węgierskich- taka realizacją przysłowia ,,Polak- Węgier dwa bratanki" :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

kariatyda :) zdecydowanie klimaty krakowskie polecam - a teraz Czesław Śpiewa " w Trójce - uciekła ładna babeczka z dość wesołego miasteczka...dobre-dobre-bardzo dobre :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieliczni panowie doceniają kobiety, nie potrafią kochać szczerze i szanować swojej wybranki. To smutne, ale prawdziwe. Brakuje romantyków, którzy czcili swoją kobietę jak boginię, najważniejszą część ich życia.
(+) piękny tekst rówieśniczko!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.08.2008 19:53

Oj, wierzą, wierzą... aż zanadto rzekłabym. Kuba Wojewódzki... cóż, sam jest singlem z wyboru póki co:P
Pozdrawiam Cię nieznajoma Joanno :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chapeau bas! Gratuluję recenzji godnej dojrzałego krytyka literackiego, odważnej i przeciwstawiającej się kreowanej obecnie modzie na „singla z wyboru”. Szkoda, że poezja Poświatowskiej nie jest tak doceniana, jak chociażby programy Wojewódzkiego... . Mimo wszystko, dobrze, że na świecie oprócz „aroganckich chamów plujących na przystankach” są jeszcze osoby, które wierzą w istnienie prawdziwych uczuć, więzi, relacji międzyludzkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.08.2008 12:35

Socjologia... nie... zdecydowanie jestem na to za młoda:D Zbyt ograniczona jeszcze umyslowo:)
Milamilo... myśląc o poezji śpiewanej myślę- SDM, myślę- Wanda Warska, myślę- Janusz Radek! I uwielbiam te klimaty. Czysty blues, czysta poezja...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie się przypomniała jeszcze "poezja śpiewana" w wykonaniu Olgi Jackowskiej i "Blues Kory".
Perełka. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki artowi przypomnieliście mi o Poświatowskiej. A dzięki waszej wspaniałej dyskusji, ach .... jakiś ze mnie ignorant....zeszwajcarzony. Dziekuję wszystkim

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.