Facebook Google+ Twitter

Dlaczego prezydent przesłuchiwał Sikorskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-26 07:25

"Dziennik" powraca do sprawy głośnego spotkania i rozmowy prezydenta i szefa dyplomacji z 4 lipca. Jak twierdzi gazeta, udało sie jej odtworzyć cały przebieg tajnego "przesłuchania", które Lech Kaczyński urządził Radosławowi Sikorskiemu.

"Dziennik" ujawnia też, dlaczego prezydent był tak podejrzliwy w sprawie kontaktów ministra Sikorskiego z Amerykanami. Zdaniem gazety, spowodowały to docierające zza oceanu sygnały, że rząd Dionalda Tuska celowo opóźnia negocjacje w sprawie tarczy, a także informacje z narad w Kancelarii Premiera, z których wynikało, że - jak pisze "Dziennik"- "ekipa Tuska traktuje sprawę tarczy głównie w kategoriach politycznego marketingu".
Okazuje się, że także w Waszyngtonie znana była plotka, że polski rząd ułożył się z Demokratami, a palce w sprawie maczali Radosław Sikorski i Ron Asmus, ekspert ds. międzynarodowych Partii Demokratycznej.

Także w czerwcu nawiązał do niej w rozmowie z głównym polskim negocjatorem Witoldem Waszczykowskim Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. Wymienił przy tym nazwisko Asmusa, jednak wówczas minister Sikorski zaprzeczył informacjom.o tajnym poruzumieniu, a gdy Waszczykowski pojechał do Waszyngtonu na negocjacje wysłał mu SMS-a: "Witku, jeszcze raz na piśmie nie ma żadnego układu z Demokratami".
Najprawdopodobniej Lech Kaczyński dowiedział się i o rozmowie Waszczykowskiego z Friedem i o SMS-ie Sikorskiego.

Ponadto zaufane żródła z Kancelarii Premiera doniosły mu, że podczas jednaj z narad z udziałem m.in Donalda Tuska, Radosława Sikorskiego i Witolda Waszczykowskiego, premier miał zastanawiać się, czy Amerykanie nie mogliby znieść wiz dla Polaków w zamian za tarczę. Sławomir Nowak zaś miał powiedzieć, że fiasko negocjacji wcale nie zaszkodzi rządowi, bo ponad 50 procent Polaków jest przeciw amerykańskiej instalacji. "Dziennik" podając te informacje powołuje się na "wiarygodne źródła zbliżone do MSZ i Pałacu Prezydenckiego"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.07.2008 09:07

Same domysły

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.